24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Захворюваність на цю недугу в Чернівецькій області майже вдвічі нижча, ніж загалом в Україні. Щоправда, лікарі не поспішають радіти: 80% хворих звертаються за медичною допомогою вже у дуже важкому стані. Як подолати туберкульоз і чи забезпечені пацієнти протитуберкульозними препаратами, «Впливовому АССпекту» розповів Іван Гавриш, головний лікар Чернівецького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, головний позаштатний фтизіатр Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА.
- На обліку у Чернівецькому обласному протитуберкульозному диспансері наразі перебувають 4480 осіб, з яких 515 мають активну форму туберкульозу. У 2017 році вперше туберкульоз діагностували 289-м буковинцям, - розповідає Іван Гавриш. - На жаль, 60% тих, хто вперше захворів, - це люди працездатного віку, які не працюють. А, отже, не проходять щорічні профілактичні огляди, не звертаються вчасно за медичною допомогою. У 80% пацієнтів діагностуємо вже задавнені форми хвороби.
- Чи забезпечені мешканці Буковини якісною діагностикою і ефективним лікуванням?
- Наприкінці 2013 року лабораторія обласного протитуберкульозного диспансеру отримала обладнання «Джин Експерт», за допомогою якого здійснюємо мікроскопію мокротиння. Протягом 3-5 днів ми можемо не тільки підтвердити або ж спростувати діагноз, а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків. Раніше ж, на встановлення діагнозу ми втрачали 2 місяці.
Читайте ще: Супрун пропонує замінити флюорографію анкетуванням
- Іване Івановичу, яка ситуація із забезпеченням хворих протитуберкульозними препаратами?
- Протитуберкульозні препарати ми отримуємо тільки централізовано – за рахунок держбюджету. Станом на сьогодні, ми повністю забезпечені препаратами першого та другого ряду.
- Одна з важливих умов одужання хворого на туберкульоз – повноцінне харчування. Чи вистачає коштів на те, аби пацієнти стаціонару його отримували?
- Повноцінний раціон – це запорука успішного лікування. Бо, якщо хворий отримує всі необхідні ліки, але погано харчується, у нього дуже мало шансів на одужання. На харчування одного хворого з місцевого бюджету виділяється 28 гривень на день. Хоча за нормою мало би бути 70. Однак в умовах нинішнього недофінансування, і ця сума є доволі суттєвою. Пацієнти щодня їдять м`ясо, рибу, масло… Зрештою, чимало з них удома не мають такого повноцінного раціону.
- Чи є можливість після лікування у стаціонарі направляти хворих до санаторіїв?
- У Чернівецькій області є два місцевих протитуберкульозних санаторії: для дітей - ОКМУ «Обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Садгора», для дорослих - обласний протитуберкульозний санаторій «Красноїльськ». Також пропонуємо нашим пацієнтам путівки до санаторіїв Одещини. Проте не всі мають змогу туди доїхати. Тому частіше обирають буковинські заклади. Майже всі пацієнти, які вперше захворіли на туберкульоз, продовжують лікування санаторно. Путівки отримують безкоштовно.
Вам буде цікаво: Хворих на важку форму туберкульозу лікуватимуть у надсучасному відділенні
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами