При чому алергізують не лише на цвітіння дерев та квітів, а й на продукти харчування. Чому загострюється алергія та як із цим боротися, «Впливовому АССпекту» розповіла Наталія Каспрук, лікар-імунолог, доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ.
- У всьому світі спостерігається значне зростання алергічних захворювань, що пов’язано зі збільшенням зовнішнього техногенного та алергічного навантаження на організм. До найбільш значущих факторів, які сприяють алергізації, належать: вплив шкідливих чинників довкілля, збільшення контакту населення з хімічними речовинами, збільшення виробництва та споживання медикаментів, нераціональне харчування, застосування великої кількості продуктів з штучними консервантами, фарбниками, харчовими добавками, - розповідає Наталія Каспрук. - Якщо виникає харчова алергія, організм реагує на окремі продукти харчування, як на шкідливі речовини. Він «бореться», викликаючи при цьому алергічну реакцію – шкірні висипи, нежить, закладений ніс, розлади шлунка, кашель, бронхоспазм, зниження артеріального тиску.
- Хто більше схильній до алергії?
- Харчова алергія проявляється у 7-ми зі 100 дітей і у 3-4-х зі 100 дорослих. Якщо перша алергічна реакція виникла в дитячому віці, то є ймовірність, що дитина «переросте» і більше цього не повториться. Якщо ж вперше алергія дала про себе знати в дорослому віці, то, як правило, вона залишиться на все життя.
- Які симптоми харчової алергії і як діяти, коли це стається?
- Харчова алергія може проявитися різними симптомами: від поколювання в роті або набряку губ до сухого кашлю і запаморочення. У деяких людей симптоми проявляються навіть після вживання незначної порції алергенного продукту.
Як правило, чим швидше проявляється реакція, тим важче вона протікає. Найбільш гостра реакція називається анафілаксією. Зазвичай вона виникає одразу після вживання продукту і може повторитися через 1-2 години.
Якщо наступила анафілаксія, може швидко набрякнути горло і язик, з`явитися хрипи і ускладнене дихання, розлад шлунка і блювота, можлива втрата свідомості. Анафілаксія може призвести до смерті. Тому, якщо у вас або когось іншого з`явилися такі симптоми, терміново викликайте швидку допомогу.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Від авітамінозу – корисна їжа та прогулянки
- Наталю Михайлівно, чи є продукти, які найчастіше викликають алергію?
- Так, є. Найбільше проблем дітям завдають яйця, молоко, арахіс, пшениця, какао, томати, соя і риба. Більшість дітей до 5-ти років «переростають» це. Щоправда, це не стосується алергії на арахіс і рибу.
Дорослим найбільше проблем завдають арахіс, фундук, мигдаль, ягоди, томати, цибуля, риба та морепродукти. Якщо у вас алергія на один з продуктів харчування, вона може проявитися і на схожий продукт. Наприклад, ті, хто мають алергію на арахіс, можуть також алергізувати на соєві боби або горох.
- Як діагностувати та лікувати алергію?
- У першу чергу – звернутися до лікаря, який ознайомиться з історією хвороби, проведе огляд, вивчить симптоми. Також саме лікар вирішує, чи потрібно зробити аналіз крові, який визначить хімічні речовини, що викликають реакцію.
Лікування харчової алергії передбачає насамперед виключення з раціону продуктів, які викликають негативну реакцію. Звертайте увагу на етикетки, аби не купувати проблемні для себе продукти. Наприклад, молоко може позначатися як «казеїнат», пшениця - «глютен», а арахіс - «гідролізований овочевий протеїн».
Якщо ви все ж з`їли продукт, на який у вас алергія, легку реакцію допоможуть зупинити сорбенти та антигістамінні препарати.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Молоко з медом та гірчичники ГРВІ не вилікують. Поради від лікаря
Якщо у вас у минулому була серйозна алергічна реакція, вона може повторитися. Тому важливо носити з собою рекомендовані лікарем протиалергійні засоби.
До речі, часто люди вважають, що у них харчова алергія, але насправді це - харчова непереносимість. Вона викликає такі ж симптоми, як і легка алергія. Наприклад, розлад шлунка. Непереносимість може погіршити загальний стан, але не несе небезпеки для життя, на відміну від гострої алергії. Якщо ви не впевнені, що саме вас турбує, зверніться до лікаря.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами