- Дані ВООЗ свідчать: на кожен випадок завершеного суїциду припадає більше 20-ти спроб піти із життя таким чином. Сьогодні самогубства є однією з трьох основних причин смерті людей у віці від 15 до 44 років. При цьому суїцидологи змушені констатувати страшний показник «помолодшення суїциду», - розповідає Ірина Блажіна. – Як не прикро, але Україна за кількістю суїцидів посідає одне з провідних місць у Європі. Згідно останніх даних Державної служби статистики України, в середньому щорічно на 100 тисяч осіб – 22-25 самогубств.
- Хто схильний до суїциду?
- За статистикою, суїцидентів більше серед чоловіків. Жінки ж частіше скоюють спроби самогубства.
Загалом фахівці поділяють суїциди на три групи: істинні, демонстративні і приховані. Істинний суїцид є наслідком правдивого бажання піти з життя. Такому суїциду передують пригнічений стан, депресивний настрій, думки про самогубство. При цьому оточуючі переживання цього стану можуть і не помічати.
Демонстративний суїцид не пов'язаний із бажанням померти, а є способом звернути увагу на свої проблеми, покликати на допомогу, вести діалог. Може бути, також, спробою своєрідного шантажу. Смертельний результат при такому суїциді є фатальною випадковістю.
Прихований суїцид - це поведінка, яка має приховану суїцидальну мету, і, нажаль, результат. Наприклад, любов до ризиковано швидкісного водіння автомобілем, захоплення екстремальними видами спорту, заняття небезпечним бізнесом, добровільні поїздки в гарячі точки, вживання тяжких наркотиків тощо.
Читайте ще: Самогубство у Чернівцях: дівчина зістрибнула з багатоповерхівки
- Чому люди скоюють самогубства?
- Існує кілька теорій. Біологічна теорія схильності до самогубства ґрунтується на випадках самогубств у сім`ї.
Міжособистісна теорія пояснює самогубство залежністю особи від оточуючих та стосунків із ними, негаразди в яких провокують сильний емоційний біль та відчуття безвиході. Мотиваційно-вольова теорія суїциду включає в себе вже згадані теорії, але визначна роль віддається поведінці. Згідно цієї теорії схильність, оточення і травмуючі події в житті можуть сприяти формуванню просуїцидальної мотивації.
Ще одним фактором, що впливає на суїцидальну активність, є публікації в засобах масової інформації та соціальних мережах. Так, згідно дослідження M.S. Gould et al., докладні публікації в пресі про самогубства в Америці у період з 1988 по 1996 роки призвели до значного зростання кількості суїцидів серед підлітків 13-20 років. Крім того, спалахи самогубств фіксували після суїцидів зірок, які супроводжувались докладним описанням і фотографіями того, що відбулось.
Вам буде цікаво: Самоспалення у Хотині. Чоловік помер у лікарні
- Ірино Юріївно, але ж нині розвинена служба психологічної і психіатричної допомоги. Чому тоді не вдається зарадити суїцидам?
- Незважаючи на те, що наразі існує ряд ефективних підходів в терапії і профілактиці суїцидів, більшість осіб з суїцидальними ідеями за лікуванням не звертаються. І бар’єри на шляху звернення за допомогою недостатньо вивчені.
Не існує якоїсь однієї причини самогубства. З особливою пильністю слід ставитися до поєднання небезпечних сигналів, якщо вони зберігаються протягом тривалого часу. Як правило, самогубству передують різні «сигнали» – від жартів і розмов про суїцид до складання плану з детальним описанням своїх намірів. Варто бити на сполох, якщо людина часто знаходиться в пригніченому стані, плаче, дратується, переживає різкі коливання настрою, замкненість, втрачає інтерес до звичних занять, скаржиться на головний біль, порушення сну та апетиту тощо. Якщо у близької людини ви помітили хоча б кілька таких симптомів, варто негайно звернутися за професійною допомогою!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами