Чи безпечна ця «вітамінна бомба» для нас, «Впливовому АССпекту» розповіла Ольга Гуска, лікар-терапевт Чернівецької міської поліклініки №2.
- Ранні овочі та фрукти небезпечні тим, що можуть призвести до серйозних отруєнь. Це стосується овочів, вирощених «у прискореному режимі». Недобросовісні виробники свідомо перевищують допустимі дози добрив, в результаті чого отримують апетитні на вигляд, але некорисні плоди, - каже Ольга Гуска. - Вчені встановили, що саме зі свіжими овочами в наш організм потрапляє від 40 до 80 відсотків добової дози нітратів, які чудово всмоктуються шлунково-кишковим трактом, а потрапляючи дуже швидко в кров, миттєво розносяться по всьому організму. Але велику небезпеку становлять не нітрати в чистому вигляді, а їх метаболіти, тобто нітрити, утворення яких відбувається при зберіганні, кулінарній обробці і в травному тракті під впливом різних мікроорганізмів.
- Чим вони небезпечні?
- Споживання овочів і фруктів із перевищеною нормою нітратів може стати причиною діареї, оскільки разом з ними в організм надходить велика кількість клітковини, але дуже мало вуглеводів, що і призводить до таких наслідків. А якщо ці овочі вживати часто й у великих кількостях, це може призвести до виразки слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.
Наприклад, рання редиска може «роз’їсти» слизову і викликати запальний процес стінок шлунка, що закінчиться гастритом.
Читайте ще: Чому навесні ми продовжуємо хворіти на ГРВІ
- Як радите обирати безпечні продукти?
- Раджу купувати овочі та фрукти посезонно і бажано ті, які вирощені у вашому регіоні. Ні в якому разі не купувати продукти на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку.
Не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. У такому документі повинно бути вказано вміст нітратів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів в кожній конкретній партії.
Звертайте увагу на зовнішній вигляд овочів і фруктів: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскраво забарвлені, блищати і сяяти, ніби відполіровані.
До речі, найбільш схильними до накопичення в собі нітратів є листовий салат і зелень, капуста, кабачки й огірки, морква і буряк.
- А чи можливо зменшити кількість шкідливих речовин у придбаних плодах?
- Ранні овочі та фрукти рекомендую піддавати певній обробці перед споживанням. У ході найпростіших процедур можна позбутися 10-50% шкідливих речовин, а враховуючи, що на спеціалізовані прилавки потрапляють плоди, вміст нітратів у яких не перевищує допустимий поріг, позбавлення вже від такої частини шкідливих речовин цілком достатньо для відчутної користі здоров’ю.
Перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду (особливо фруктів).
Очищуйте шкірку – вона буває джерелом нітратів, а не вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук.
Нітрати в більшій кількості зосереджуються біля основи плодів, в стеблах і черешках – вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусти, шпинату, листового салату, відрізайте основу в овочів приблизно на один сантиметр.
Вам буде цікаво: Одним дме, іншим – спекотно
Перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки – за жовтуватими зрізами.
15-30 хвилин вимочуйте плоди в кип’яченій воді, можна з додаванням морської солі або лимонного соку. Ефект посилиться, якщо замочувати розрізані на кілька частин овочі або фрукти. Добре обсушуйте плоди, при цьому всі вітаміни зберігаються.
Піддавайте овочі термічній обробці. Шкідливі речовини при цьому знижуються, але й вітаміни теж.
Приготовані зі свіжих овочів салати споживайте одразу, перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити може відбуватися і в процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами