- Зараз стало модним правильне харчування. Які продукти, згідно правильного харчування, взагалі не варто вживати?
- Тут дуже важливий баланс. Я рекомендую дотримуватися принципу «80 на 20»: 80% - це здорова їжа, а 20% - це їжа «для радості». Тут маю на увазі солодощі або якісь інші смаколики. Ніколи не можна щось повністю виключати зі свого раціону. Кожен продукт має місце на нашому столі, якщо ми його любимо. Але якісь продукти ми їмо рідше, у невеликій кількості, а якісь – їмо щодня.
У зв`язку з надмірним захопленням правильним харчуванням, з`явився новий термін – орторексія. Це - нав’язливе бажання здорового харчування. Спричинюють таке захворювання суворі заборони і обмеження у споживанні певних продуктах. Людина боїться їсти той чи інший продукт, бо він не належить до здорового харчування. Відповідно, настільки зациклюється на правильному харчуванні, що починається тривога, депресія. Отож, некорисні продукти ми не «демонізуємо», а просто залишаємо їм лише 20% в нашому раціоні.
- Які продукти належать до некорисних?
- До не дуже корисних належать перероблені продукти. Наприклад, яблучний сік – це перероблений продукт. Краще з`їсти яблуко. Ковбаса і сосиски – це перероблене м`ясо. Тож шматок м`яса – це цільний продукт, він буде більш корисний. Чим більш перероблений продукт, чим більше компонентів до нього додано – консервантів, стабілізаторів, емульгаторів – тим цей продукт менш корисний. Тому варто надавати перевагу цільним продуктам. Але при цьому фаст-фуди чи перероблені продукти в невеликій кількості періодично можуть бути на нашому столі за принципом «80 на 20».
- Як переконати дитину, що салат корисніший за чіпси? Або яблуко краще за цукерку?
- Це ще той квест! Адже кругом є реклама, кафе швидкого харчування. Найнекорисніші продукти – у яскравих упаковках на найвиднішому місці в магазинах. Звісно, тому дітям хочеться їсти саме це.
До чіпсів і фастфудів додаються підсилювачі смаку. Саме тому цієї їжі хочеться з`їсти більше. Якщо подивитися етикетку, то навіть у ковбасі є цукор, глюкоза, цукровий сироп. Узагалі, у несолодкі продукти часто додають цукор, бо він покращує смак.
Дитині треба пропонувати корисні продукти. Але ні в якому разі не змушувати їх їсти.
Також не варто змушувати дітей доїдати. Треба вчити «зловити» момент, коли відчуваєш, що ти наївся. Якщо ти не доїв, то можеш покласти цю їжу в холодильник і потім розігріти і доїсти. Зрештою, ти можеш її викинути, бо ж у нас нема голоду. Є десь на підсвідомості пам`ять про голодомор і страх, що сьогодні їжа є, а завтра не буде. Варто вчити дітей розпізнавати відчуття голоду і насичення.
Пропонуйте своїм дітям овочево-фруктову тарілку: покладіть маслинку, зелень, шматочок помідору, огірка, перчика, моркви. Дитина може це поторгати, понюхати, спробувати на смак, а якщо не сподобається – виплюнути. Часто мама раз-два пропонує, а потім – ні. Але ж ми самі такі: сьогодні нам цього хочеться, а завтра – ні. Тому мамі треба регулярно пропонувати діткам корисну їжу, робити таку тарілку.
Дуже добре разом із дитиною купувати продукти, вчити читати етикетки, заохочувати готувати разом.
- Колись нам казали, що на сніданок обов`язково повинна бути каша. Це справді так?
- У харчуванні відбулося багато змін. Сьогодні вважається, що найкориснішим є білково-жировий сніданок. Чому? Тому що вночі в нашому організму найактивніше виробляється жовч. Тож вранці потрібно поїсти щось таке, щоби допомогти організму вивести цю жовч. І дуже погано, коли людина вранці не снідає, бо це - передумова до утворення поліпів, каменів.
Білково-жировий сніданок в ідеалі – це яйця. Адже у білку – білок, а в жовтку – жири. Тож на сніданок підійдуть будь-які варіанти яєць, риби, м`яса, лаваша з різними начинками.
Якщо ж ми їмо кашу – це вуглеводний сніданок. А в нас є «принцип тарілки»: половина тарілки мають бути овочі, четвертинка – білок рослинний чи тваринний і ще четвертинка – вуглеводи. А жири у нас входять і в білковий продукт (м`ясо, творог), і ті ж овочі ми можемо полити олією. Тож кашу (вуглевод) на сніданок треба збалансувати клітковиною, жиром і білком. Тобто можемо додати горіхи (білок і жир), варене яйце і потерти яблуко або банан. Таким чином, ми збалансуємо наш сніданок.
- А правда, що в обід обов`язково потрібно їсти рідке – суп або борщ?
- Все залежить від того, що любить людина і які традиції з дитинства. Багато моїх пацієнтів люблять перші страви. А борщ узагалі вважається дуже збалансованою стравою, що відповідає «принципу тарілки». Єдине – перші страви мають бути достатньо густими і містити багато овочів.
Якщо людина не любить перші страви, ми можемо їх замінити салатом, гарніром і білковим продуктом.
- Що варто їсти на вечерю?
- Знову таки – «принцип тарілки»: овочі, білок (риб, м`ясо, творог, омлет), вуглеводи (шматочок хліба, гарнір і навіть шматочок печива).
Читайте ще: Майже у кожному четвертому шкільному меню виявили порушення
- Ви ведете власний блог в Інстаграм, де піднімаєте чимало актуальних питань щодо харчування, вітамінів і здорового способу життя. Як розпочали блогерську діяльність і що вона вам дає?
- Рік тому, у квітні, коли почався карантин через коронавірус, я почала вести блог. Тоді панувала паніка, люди були налякані, місто зупинилося, транспорт не їздив, у нас було практично порожнє відділення. Я тоді почала думати, що мене цікавить і куди я хочу рухатися далі.
Я почала вчитися онлайн в університеті на курсі харчування. Навчання тривало пів року, було 3 великих модулі. Це мене врятувало від паніки і депресії.
У курсі були модулі з навчання фото- і відеозйомці. І домашнім завданням було викласти фото приготованої страви, написати пост у соцмережі, записати відео. Власне, із цих завдань і почався мій блог в Інстаграмі.
Коли люди почали дякувати мені, задавати питання, це, мабуть, був мій дофамін – гормон радості. Я почала сама працювати, «прокачувати» себе як фахівець, оратор, фотограф, письменник.
Я не вважаю себе блогером. Це моє хобі, яке приносить задоволення.
- Які правила харчування у вашій сім`ї?
- Спочатку суп – потім солодке. Дотримуємося принципу «80 на 20»: має бути збалансованість, обов`язково – сніданок. Від солодкого ми не відмовляємося, я люблю випікати, але додаю трохи менше цукру.
До речі, коли я зменшила кількість доданого цукру у своїй родині, вони почали пити чай без цукру, почали відчувати, що магазинна випічка дуже солодка, що морква і горіхи - солодкі. Тобто почали відчувати смак їжі.
За цей рік, що я пройшла навчання, харчування у моїй родині кардинально змінилося.
- Можете назвати кілька простих кроків, як перейти до смачного і корисного харчування?
- Перш за все – цього треба обов`язково захотіти. Потрібно робити маленькі кроки. Краще один маленький крок, ніж нічого. Якщо ми збільшимо кількість якісної води в своєму раціоні – це вже маленький крок. Якщо почнемо 10 хвилин у день гуляти – це буде краще, ніж лежати на дивані. Якщо ми додамо більше овочів у своє харчування – це крок.
Вдома харчування залежить від жінки, від мами. Маленька дитина не купить собі майонез чи ковбасу. Жінка має планувати раціон для своєї сім`ї.
На столі має бути не ваза з цукерками, а ваза з фруктами, горіхами, сухофруктами.
Читайте наші новини в Instagram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами