Чому так важливо годувати дітей грудним молоком і від яких хвороб воно захищає, розповіла Наталія Скращук, лікар-методист, керівник обласного навчально-методичного центру з пропаганди грудного вигодовування ОКНП «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня».
- Процес природного вигодовування в середині ХХ століття почав витіснятися штучними сумішами. На це були і об’єктивні, і суб’єктивні причини.
З одного боку, після Другої світової війни багато людей знищили. Ті, хто вижили, були у скрутному матеріальному становищі. Дуже багато жінок втрачали материнське молоко через стреси. І тоді виробники сухого молока почали створювати на його основі суміші для годування немовлят. Таким чином матері, які втрачали лактацію, мали чим годувати своїх малят, а виробники - збагачуватись.
Світ сприйняв появу сумішей як науковий прогрес. В Європі і США багато жінок уже на 5-7 день після народження починали переводити дітей на штучне вигодовування, - розповідає Наталія Скращук. – У колишньому Радянському Союзі перші суміші – «Малюк» і «Малютка» - з’явилися на початку 70-х років. За якістю і технологією виробництва вони відрізнялися від тих сумішей, які вироблялися за кордоном. Але, не дивлячись на їх різноманіття, діти по-різному їх сприймали: хтось - добре, хтось – ні.
Після розпаду Радянського Союзу в Україні закордонні суміші стали більш доступними. Вони активно просувалися в торговельній мережі, лікарнях, пологових закладах. Але усі вони були несертифіковані. Навіть після того, як в 1981 році ВООЗ/ ЮНІСЕФ затвердили Міжнародні правила їх збуту, в Україні, на жаль, вони залишаються не ратифіковании.
- Тобто краще вже коров’яче молоко, аніж дитяча суміш?
- Ні в якому разі! Якщо порівнювати коров’яче молоко і суміш, то краще суміш. Коров’ячим молоком узагалі не можна годувати маленьких дітей. Але у післявоєнний час вибору іншого не було. Годування коров’ячим молоком призводило до дуже важких наслідків: діти хворіли на рахіт, анемію, не набирали вагу, мали проблеми з кишківником. Тобто, з одного боку, поява сумішей це був прогрес, а з іншого боку – вони витісняли грудне вигодовування.
- Наталіє Анатоліївно, чим корисне грудне вигодовування?
- Грудне материнське молоко – ідеальна природна їжа для кожної дитини. Я не буду голослівною, якщо скажу, що людство вижило завдяки молоку матері! Воно забезпечує швидкий розвиток організму дитини, передає материнські антитіла, які є абсолютним захистом від інфекційних хвороб. Особливо в перші 3 місяця життя малюка, коли його організм ще сам не виробляє антитіл. Крім поживної властивості, грудне молоко впливає на розвиток нервової і інтелектуальної діяльності дитини, покращує адаптацію до виживання в соціумі, зменшує ризики важких захворювань у зрілому віці, впливає на тривалість життя.
На сьогодні виробники вже почали додавати у суміші біологічні компоненти і речовини, які є в материнському молоці. Але дія цих речовин в штучно-неживій субстанції абсолютно інша. На відміну від суміші, материнське молоко – живе, склад його постійно змінюється, при цьому сталою залишається його ідентичність з організмом дитини!
Грудне вигодовування корисне і для матері: воно знижує ризик онкологічних хвороб, запобігає розвитку післяпологової депресії, діабету ІІ типу.
Якщо жінка у перші 6 місяців після народження дитини припиняє годувати її груддю, то рветься так звана перинатальна матриця любові та захисту, яка поєднує організм матері і дитини. Грудне вигодовування – це практично продовження етапу сумісного перебування матері і дитини після її народження. Тобто дитина росте і відчуває себе захищеною лише на руках у матері, біля її грудей.
- Колись навіть лікарі казали, що не варто привчати дитину до рук…
- Так, це було помилковим твердженням. Зараз, навпаки, професори, педіатри закликають: дитинка має виходжуватися на руках у матері та батька! Це неймовірно важливо!
Я працюю лікарем-педіатром більше 40 років. Пам’ятаю, коли у 1985 році в нашій лікарні відкрили відділення патології новонароджених, дітки були на поверсі із медичним персоналом, а матері – окремо, у напівпідвальному приміщенні. Вночі мами крадькома зі своїми матрацами приходили у відділення патології і лягали поруч з ліжечками своїх дітей, бо відчували, що вони їм потрібні поруч. На це несила було дивитися без сліз!
Так само колись у пологових будинках діток забирали від мам. І мами, не прикладаючи малят до грудей на вимогу, втрачали здатність давати молоко дитині.
Я дуже рада, що підходи до вигодовування новонароджених з часом змінилися. У пологових будинках тепер відбуваються партнерські пологи і дитина одразу потрапляє у коло своєї сім’ї, від народження вона поруч із мамою, в лікарні ми відкрили дитячі реанімації для відвідування! І якщо наприкінці 80-90-х років груддю годували своїх дітей до 6 місяців 25-30% жінок, то на сьогодні, завдяки пропаганді грудного вигодовування, ця цифра збільшилась до 60-65%.
- До якого віку рекомендовано годувати дитину грудним молоком?
- Згідно сучасних стандартів, до 6 місяців дитину рекомендовано годувати виключно грудним молоком, а до 2-х років – і грудним молоком, і прикормами. Це чудово впливає на здоров’я і матері, і дитини.
- Чи правда, що молоко матері стерильне?
- Ні, це не так. Воно абсолютно нестерильне, бо містить ті мікроби, що є у матері. Але разом із мікроби - і антитіла до них. Тобто дитина, харчуючись молоком матері, отримує фактори захисту до тих чи інших мікробів, які є в її організмі. У такий спосіб відбувається стимуляція розвитку імунної системи малюка. Такі діти не хворіють діареями, пневмоніями, навіть ковідом. У нас були діти, народжені від матерів з ковідом. І якщо дитина була на грудному вигодовуванні, в основному вона у легкій формі переносила захворювання.
Жодна країна світу не створила аналога материнського молока. Бо кожна жінка неповторна, тому хімічний, біологічний склад її молока абсолютно індивідуальний, змінюватися він може протягом року і навіть протягом години. Це залежить від багатьох факторів.
Додам також, що ті діточки, які харчуються материнським молоко до 2-3-річного віку, легше адаптуються до садочка та переносять вакцинацію, рідше страждають алергічними захворюваннями.
- Що робити матерям, коли грудного молока не вистачає? Догодовувати з пляшечки?
- Ні в якому разі! Якщо не вистачає молока і дитина голодна, ні за яких умов не варто кидатися до пляшечки з сумішшю. Бо після цього процес грудного вигодовування може взагалі припинитися.
Варто розуміти, що при природному вигодовуванні є фізіологічні періоди, коли кількість материнського молока зменшується. Це може бути: 8-10 день після народження, 3-4 місяць, 6-7, 9-й місяць. Це пов’язано з гормональними змінами в організмі жінки після пологів. Завдання родини – створити матері такі умови, щоби вона не потрапляла у стресову ситуацію, не перехвилювалась і не почала вигодовувати маля штучно.
У періоди, коли зменшується кількість грудного молока, жінці необхідно дати виспатися (мати-годувальниця узагалі має спати 8 годин на добу!) і максимально частіше прикладати дитину до грудей, особливо - в нічний час, коли продукція молока збільшується.
Згідно наказу МОЗ по догляду за здоровою дитиною, у період зменшення грудного молока 48 годин надається матері і лікарю на невтручання і не використання різних підкормів. У цей час дитина має бути біля матері, а про імітатори груді (соски, пляшечки) в цей час варто забути! Так швидко відновиться лактація і малюк точно не буде голодний.
Усі педіатри знають, що дитину треба годувати на її вимогу, а не погодинно.
- Тобто фактично для того, аби дитинка повноцінно харчувалася грудним молоком, підтримувати маму і малюка повинна вся родина?
- Саме так. Родина повинна зрозуміти, що від оточення, в якому знаходиться мати, буде залежати процес природного вигодовування малюка.
Поясню таким порівнянням: жінка, яка 12 разів на день прикладає дитину до грудей, виконує фізичну роботу каменяра, який 8 годин поспіль викладає стіну. Відповідно, вона має повноцінно відпочивати і харчуватися.
На жаль, і від держави мами-годувальниці не мають підтримки. Наведу приклад: раніше на всіх вокзалах були кімнати матері і дитини. Зараз цього немає. Але ці кімнати потрібні! Так само, вони потрібні у великих супермаркетах, на ринках. Будемо відверті: наше суспільство не готове до того, щоб жінка на вулиці та в громадських місцях годувала свою дитину груддю. І сама жінка не готова до цього. Тому й виходить, що мати, яка годує, ми залишаємо у свого роду ізоляції, а не в соціумі. Вона хоче спілкуватися,ходити за покупками, подорожувати. Але в нашій країні не створені належні умови для цього. Тому й стає у нагоді пляшечка готової суміші, а від грудного вигодовування - відмовляються.
Варто пам’ятати: жінка, яка годує груддю, виконує дуже важливу фізіологічну, психологічну, соціальну і біологічну функції. Тому ми всі повинні створити для неї відповідні умови. Тоді наші дітки і наша нація буде здоровою.
Авторка: Ольга КАМСЬКА, ІА АСС
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами