- Перш за все, без огляду на жодні закони, нововведення, я хочу порекомендувати батькам навчитися брати на себе відповідальність за прийняте рішення здавати чи не здавати гроші. Збір грошей може бути заборонений на будь-якому рівні - від управлінням освіти Чернівецької міської ради до Міністерства освіти і науки України. Але це зовсім не означає, що батьки дійсно припинять здавати гроші, - каже Тетяна Шепелько. - Існує два методи збирання коштів: перший – це коли адміністрація прямо вимагає здати гроші на ремонт чи якесь обладнання - ксерокс, принтер, фотозону тощо. Це – порушення закону. Але існує і другий метод - коли батьківський комітет класу або школи добровільно, без участі вчителя, збирає гроші. Тобто це - благодійна діяльність, адміністрація школи формально не має до цього жодного відношення (вона не присутня на зборах, ніхто не бачить, як беруть ці гроші). Всі ми розуміємо, що таким чином кошти здаються на потреби, які озвучує вчитель, але робить це не публічно, а особисто голові батьківського комітету, який далі доводить цю інформацію до батьків. Тому моя теза полягає в тому, що жодні формальні заборони не можуть завадити людям віддати свої гроші, якщо вони цього хочуть.
- Тобто здавати кошти чи ні – це в будь-якому випадку вибір виключно батьків?
- Шкільна благодійність була і є справою добровільною. У Законі України «Про освіту» ст. 2 йдеться про право громадянина на безкоштовну шкільну освіту. Зарплату вчителям платять з коштів державного бюджету, самі школи утримують місцеві ради, причому в останні роки в установи освіти вкладається достатньо коштів.
Я закликаю батьків розбиратись: якщо школа все-таки звертається до вас за фінансовою допомогою, скільки бюджетних коштів на школу виділено, куди ці гроші пішли і на що конкретно ще не вистачає.
Минулого року Міністерство освіти закликало всі українські школи опублікувати свою фінансову звітність на власних інтернет-ресурсах або на ресурсах місцевих відділів і департаментів освіти. Ці документи повинні знаходитися у відкритому доступі. Таким чином, у всіх батьків є можливість проаналізувати їх і після цього прийняти рішення, чи варто здавати гроші на ремонт або на будь-які інші шкільні потреби.
Читайте ще: У МОН роз'яснили ситуацію з благодійними внесками у школах
Якщо з якоїсь причини документи опубліковані не були, то можна звернутися спочатку до адміністрації школи, а далі (якщо на рівні школи отримати документи не вдалося) – в управління освіти Чернівецької міської ради.
- Якщо освіта останнім часом непогано фінансується, то навіщо ж збирають кошти з батьків?
- Бо насправді школам зручно і легко користуватися батьківськими коштами. Бюджетних грошей школи бояться, бо вони безготівкові, а директори не вміють ними користуватися. В ідеалі, для цього варто при кожному навчальному закладі запровадити посаду бухгалтера. Але це нереально. Тому школи продовжують користуватися готівковими грошима батьків, які не підлягають обліку. Хоча, на маю думку, директорам шкіл треба вчитися бути менеджерами і грамотно розпоряджатися коштами, виділеними з бюджету.
- Що можете порадити батькам?
- Вимагати звіту коштів, які збираються класним комітетом. Тоді кожен з вас зможе сказати: «Я буду сплачувати лише за те, що я вважаю за потрібне».
Ніхто не має права принижувати або соромити дитину за вашу відмову здавати гроші на шкільні потреби.
Скаржитись на будь-яке порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини можна і потрібно.
Вам буде цікаво: Що Нова українська школа змінить для батьків
Є урядова гаряча лінія: 15-45
044-481-47-69 – гаряча лінія з питань загальної середньої та дошкільної освіти МОН.
Є телефон управління освіти Чернівецької міської ради: 0372 53-30-87
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
Що робити коли вчитель не приходить на урок або приходить на пів урока або на уроці вирішує свої проблеми ! Куди подзвонити і поскаржитись анонімно ?