- Пані Ірино, ви – кандидатка економічних наук і багато років займалися наукою. Рішення про те, щоб очолити управління освіти міста, приймали ви чи вас рекомендувала команда «Єдиної Альтернативи»?
- Звичайно, ні для кого не секрет, що я у команді «Єдиної Альтернативи». Я не є членом партії, але всю виборчу компанію пройшли разом із цими людьми і, власне, коли ми розробляли стратегію нашої команди, то я відповідала за питання освіти, науки, культури. Тому, коли міський голова запропонував мені очолити управління освіти, то для команди це не стало несподіванкою. Рішення, звичайно, приймала я сама, бо це дуже важливий крок і спиратися на думку інших, мабуть, було би не зовсім правильно. Потрібно на неї зважати, але рішення приймати самостійно.
- Чому вирішили змінити ракурс своєї діяльності із вищої школи на середню та дошкільну?
- Це не зовсім так. Не змінила вищу школу, а, напевно, розширила власне охоплення. Я все ж таки залишаюся у вищій школі, є за сумістництвом доцентом кафедри фінансів і кредиту Чернівецького національного університету, а також науковим співробітником Норвезького приватного дослідницького інституту, де здійснюю наукові дослідження. Тому я швидше розширила власний ракурс сприйняття освіти, опустившись трішки нижче - на молодших здобувачів освіти, школярів, а також дошкільнят.
- В управлінні освіти багато років працювала одна незмінна команда. Розкажіть, як сприйняли вас?
- Людина є таким «створінням», для якої зміни є чимось небажаним. А тим більше, коли ми говоримо про колектив, який роками працює разом. Звісно, вони мусять відчувати внутрішній супротив. Хоча насправді я не відчуваю ніякого супротиву в роботі, тому працюємо. Є спільна мета і, відповідно, працюємо над її реалізацією.
- Під вашим керівництвом нині працює попередній керівник управління. Як спрацювалися?
- Ви знаєте, у мене є три заступники, кожен з яких був або очільником управління освіти, або виконував обов’язки очільника. Але, нічого, працюємо. Звичайно, хтось більше бажає викладатися, хтось - менше, але роль та ефективність кожного покаже час.
- Тобто з часом кадрові зміни можливі?
- Кадрові зміни можливі.
- З якими основними ідеями ви зайшли в управління освіти міста? Що плануєте змінювати першочергово?
- Коли змінюється керівник, всі завжди чекають, які будуть нові ідеї. У моєму випадку першочерговими є дуже прозаїчні завдання - дотримання прозорості всіх процесів: від конкурсів директорів до розподілення фінансових ресурсів.
Серед більш глобальних ідей - я хочу сприяти національно-патріотичному вихованню наших дітей та молоді. Чому? Напевне, це - цивілізаційне питання, яке є для мене особисто принциповим. Якщо аналізувати діяльність управлінь освіти різних міст, обласних центрів, у багатьох із них такі програми, стратегії вже функціонують. У Чернівцях, на жаль, на міському рівні такої програми немає. Я вже веду перемовини з організаціями національно-патріотичного виховання, вони є моїми активними партнерами і союзниками. Зокрема, співпрацюємо з організацією «Пласт», яка готова надавати нам всіляку підтримку для розширення власної мережі.
Ще одна ідея – впровадження електронного врядування у школах. І тут питання не тільки в електронних щоденниках чи журналах, багато шкіл уже працюють з цими сервісами. Електронне врядування – це цифролізація всіх процесів у школах за допомогою спеціальних платформ.
- «Найгарячіша» тема сьогодні – конкурс на посаду директорів 19-ті шкіл. Таке відбувається вперше у Чернівцях. І, власне, навколо цієї події крутиться багато інтриг. Як відбувається конкурс?
- Про інтриги ви дуже гарно зауважили. На жаль, інтриги ще тривають. Але хочу зауважити, що цей процес був запущений ще до мого призначення. Тому, коли я очолила управління, було багато чуток, анонімних звернень про те, що конкурс не є прозорим, тестові завдання вже всім давно відомі. Конкурс проводиться у 2 етапи: перший - це тестування, другий - презентація. Кожен з етапів оцінюється у 50 балів.
Я запропонувала колегам розробити запитання – тестові та ситуаційні завдання – для першого етапу випробовування. Мені здається, що члени конкурсної комісії були задоволені таким підходом, оскільки таким чином зняли з себе ймовірний тиск від знайомих конкурсантів.
Під час перевірки робіт всі «титулки» були зняті, тому ми не могли дізнатися, чия це робота. Ситуативні відповіді зачитував секретар.
Друга частина – це презентація, перспективне бачення розвитку свого закладу освіти.
- З вами особисто хтось із кандидатів намагався домовлятися?
- Домовитися – ні. І я дуже цьому рада, тому що для мене дуже важливим і цінним є імідж в освітянській сфері.
Єдиний випадок був після першого етапу: до мене підійшла конкурсантка, яку я знаю зі старшої школи, і запитала, чи може вона на щось сподіватися? Я відповіла: «Ні, бо ми не знаємо ані самих питань, ані як ви на них відповіли».
- Яка ситуація із садочками міста? Чи є там дефіцит місць?
- Насправді, якщо брати окремі садочки в окремих районах міста, то місць буде не вистачати. Якщо ж дивитися на місто загалом, то ви побачите, що ситуація є різною, тобто справді є садочки популярні, а є такі, що не добирають дітей. Якщо дивитися грамотно на цю ситуацію, то, мабуть, слід правильно розподілити фінансування, щоб покращити матеріально-технічну базу садочків, які не добирають дітей, тоді ця проблема зникне.
- Але є спальні райони, зокрема, «Гравітон», де багато багатоповерхівок і лише один дитсадок. Чи планується будівництво нових садків чи бодай відкриття додаткових груп?
- Такі будівництва плануються, але завжди все впирається у фінансування. Гадаю, слід шукати можливості альтернативного фінансування на таке будівництво, а не розраховувати тільки на міський бюджет.
- Тема вакцинації зараз дуже актуально, особливо – для педагогів. Але все ж багато педагогів відмовляються вакцинуватися. Скажіть, чи будуть у вересні тих учителів або вихователів, які не вакцинувалися, допускати до роботи?
- Мене у деяких школах освітяни запитували: «З 1 вересня без вакцинації нас допустять до роботи чи ні?». Хочу офіційно повідомити: немає ні зі сторони освітян, ні зі сторони медиків жодних наказів, які би стосувалися недопущення невакцинованих працівників освіти до виконання своїх повноважень з 1 вересня чи з будь-якої іншої дати. Такий міф з`явився, найімовірніше, через висловлювання наших загальнодержавних високопосадовців про те, що Міністерство освіти України зробить все для того, щоб якомога більше освітян були провакциновані і, відповідно, виробився колективний імунітет. Звісно, так вони зможуть безперебійно працювати у класах. Можливо, звідси і виник міф, що з 1 вересня не будуть допускати до роботи невакцинованих. Але це є неправильно, нелогічно і, більше того, порушує права людини.
Що ж стосується вакцинації від коронавірусу, сама отримала дві дози вакцини і рекомендую всім.
- В одному зі своїх перших інтерв`ю Інформагентству АСС ви повідомили, що плануєте до нуля звести корупційну складову у навчальних закладах. Чи вважаєте квіти і цукерки вчителю – хабарем?
- Я дійсно вважаю, що корупція в освіті повинна бути зведеною до нуля. Але гарантувати, що я це зроблю, не можу. Адже є кілька рівнів корупції. Наприклад, побутова корупція, коли батьки купують квіти і вітають вчителів або висловлюють таким чином свою подяку - це не страшний рівень корупції. А от організаційна корупція, коли є вимога зі сторони працівника освіти, держслужбовця дати певну винагороду в обмін на певну послугу. Це вже інша ситуація і це має бути зведене до нуля. Але я вважаю, що у цьому принциповим партнером мають бути батьки і засоби масової інформації. На сьогодні інформація, якщо нею правильно користуватися, може багато чого змінити. Тому якщо вам відомі такі факти – треба перевірити їх достовірність і виносити у публічну площину. Адже мова про дітей і їх майбутнє. Але і ця корупція – середнього рівня. Є ще політична корупція, коли хабарі чи винагороди впливають на прийняття рішення. Це розподіл фінансування, закупівлі, призначння. У такому випадку партнерами будуть не тільки ЗМІ, але й правоохоронні органи.
Для мене особисто – це дуже серйозна справа і я буду робити все, що від мене залежить, щоби таких речей в освіті міста не допускати.
- Тобто дитина все-таки може принести вчительці квіти на 1 вересня?
- Це, відповідно до законодавства, не є хабарем.
- Ви – мама трьох дітей. Розкажіть як мама, як ви бачите сучасну дошкільну і шкільну освіту в нашому місті?
- Мені і моїм дітям дуже пощастило з вихователями і вчителями, які живуть своєю роботою, у яких життєвим кредом є дитиноцентризм. Я була впевнена, що вся освіта така. Але, на жаль, це не так. У деякій мірі це підтвердили конкурсні випробування на посаду директорів шкіл. Одним із завдань був приклад, коли батьки відмовилися здавати гроші на ремонт і дитину за це зацькували. Запитання: як ви будете діяти? Більшість учасників розповідали, що потрібно провести батьківські збори, зустрітися з батьками кривдника, провести роз’яснювальну роботу тощо. І тільки незначна частина згадала, що в центрі ситуації – дитина, яка постраждала. Потрібно особливу увагу звернути саме на неї.
Тому на моє глибоке переконання, освіта повинна бути повністю дитиноцентрованою, такою, що сприяє зростанню, вихованню креативної, самодостатньої людини, яка поважає саму себе і інших. Звісно ж, патріота.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами