- Олеже Васильовичу, нині в онкоцентрі вас можна зустріти або дуже рано вранці, або у вихідні. Після призначення на посаду керівника Департаменту охорони здоров`я, ви продовжуєте медичну практику, так?
- Так, коли мене призначили директором департаменту, я підійшов до голови облдержадміністрації і сказав, що хочу ще працювати онкохірургом. І насправді, це має дуже багато плюсів, адже так я маю змогу більше спілкуватися медиками неформально. А саме у такому спілкуванні можна відчути ті проблеми, які не побачиш, сидячі в кабінеті.
Окрім того, я 12 років займався практичною медициною і мені це подобається. Онкологічний пацієнт - це пацієнт, який назавжди прив’язується до лікаря, а лікар – до нього. Їм постійно потрібно бути на зв`язку. У мене були такі кумедні випадки, коли пацієнти приходили до Департаменту охорони здоров’я, бо думали, що я там консультую. Ні, в департаменті я не консультую, але в онкоцентрі – будь ласка.
- Понад рік тому, коли вас тільки призначили на посаду, ви розповідали про амбітні плани. Як оцінюєте, чи вдається ваші плани реалізовувати?
- Рік тому я озвучував три основні напрямки, які хочу реалізувати. Перше – це відкриття кардіохірургії на Буковині. У жовті 2020 року ми виконали першу операцію на відкритому серці мешканцю Чернівецької області. Далі - почали оперувати торокоскопічно, тобто застосовуючи два маленьких надрізи, ми оперуємо серце. На сьогоднішній день прооперовано вже більше 10 пацієнтів на Буковині.
На цьому зупинятися ми не збираємося. Звісно, про серйозну кардіохірургію можна буде говорити тоді, коли ми повністю зробимо капітальний ремонт операційного блоку і нового хірургічного кардіоторокального відділення обласної клінічної лікарні.
Друга моя обіцянка – трансплантація на Буковині. За рік ми вже підготували кадри, отримали ліцензії, ввели Чернівецьку обласну клінічну лікарню в пілотний проект з трансплантології.
Наразі ми працюємо з чотирма сімейними парами, які дали згоду на трансплантацію. Думаю, вже найближчим часом ми з вами зустрінемося на брифінгу, присвяченому першій трансплантації на Буковині.
Також рік тому я казав, що у мене є мета – побудова хоспісу. Такий медичний заклад дуже потрібний Буковині, при чому йдеться не лише про онкологічних пацієнтів, а й про неврологічних. Наразі ми приблизно визначилися, де хоспіс буде знаходитися – як у Чернівцях, так і в районах. У районах є такі будівлі, в яких стан готовності 75%. Тобто ми розуміємо, що потрібна невелика кількість коштів - і все буде готово.
Окрім того, за цей рік у Чернівцях було відкрито перинатальний центр, вперше за п’ять років Центр екстреної медичної допомоги закупив 45 автомобілів, провели повну реконструкцію хірургічного та операційного блоку Чернівецького обласного онкологічного центру.
Чернівецька область входить у трійку лідерів в Україні за проектом доступної медицини: 17 нових амбулаторій, 34 амбулаторії, де зроблено капітальний ремонт та реконструкцію, 176 нових автомобілів і 174 нових комплекти телемедецини.
- Тоді, на початку, вам закидали брак управлінського досвіду. Чи відчували це?
- Ви знаєте, я працюю у команді професіоналів. Я надзвичайно вдячний колективу Департаменту охорони здоров’я за те, що вони в такий непростий рік, вони прийняли мене і всіляко допомагали. І навіть якщо був незначний дискомфорт на початку, вони завжди підставляли плече і ми разом долали проблеми.
- Розкажіть про своє найважче рішення, яке довелося приймати на посаді керівника департаменту?
- Найважчою для мене була і є оптимізація, яка тягне за собою скорочення персоналу. Є розпорядження, згідно з яким ми маємо провести реорганізацію. В результаті цього мають бути звільнені близько 5 людей.
Наразі є 6-8 закладів охорони здоров'я, які переживають критичну ситуацію з фінансуванням. Їх потрібно оптимізовувати, реорганізовувати, приєднувати для того, щоб вони вижили. На жаль, це призведе до того, що дуже багато людей доведеться скоротити
- Розумію, що пандемія коронавіоуса, мабуть, стала чи не найскладнішим викликом. Як гадаєте, чи впоралася медицина області?
- Я можу сказати, що медична система нашої області вистояла. Якщо пригадати, наприклад, Італію 2020 року, весну 2021-го в Індії, навіть ситуацію у наших сусідів - Івано-Франківська і Закарпатська області, то в нас, Слав Богу, система охорони здоров`я не впала. Що означає, коли система охорони здоров`я падає? Це коли пацієнт, хворий на ковід, помирає вдома, до нього не приїжджає «швидка», його немає куди госпіталізувати... Такої ситуації в Чернівецькій області не було.
Я вдячний усьому медичному персоналу, який працював і працює в нашій 21-й госпітальній базі, яка надавала і надає допомогу хворим на COVID-19.
Я деяких місяців зі свого життя зовсім не пам’ятаю! Це коли були пікові спалахи коронавірусу. Треба було швидко приймати складні рішення, телефон розривався і вдень, і вночі. І ти просто розумієш: якщо зараз не піднімеш слухавку, хтось помре...
- Чи очікуєте восени нову хвилю коронавірусу?
- Чесно, я дуже хочу, щоб ковід якомога швидше закінчився! Тому закликаю всіх людей вакцинуватися! Чим більше буде провакциновано осіб у нашій області, тим кращим буде в нас колективний імунітет, тим більше шансів, що коронавірус не повернеться.
Звісно, до чергової хвилі готуємося. Я дуже чітко пам'ятаю літо 2020 року, коли в нас були госпітальні бази, де залишалося по 2-3 пацієнти. І тут 1-2-3 весілля - і до 15 днів всі стаціонари забиті на 100%! Тому зараз ми не маємо права розслаблятися. Саме тому закликаю всіх вакцинуватися, бути соціально відповідальними перед собою, своїми рідними, оточуючими.
- Ви одним з перших вакцинувалися від COVID-19, ваші колеги також власним прикладом демонструють необхідність вакцинації. Як гадаєте, чому все-таки вакцинація непопулярна серед наших краян?
- Якщо брати у кількісному відношенні, то, звичайно, ми не можемо рівнятися з такими областями як Дніпропетровська, Київська, Львівська. Якщо ж ми перерахуємо кількість вакцинованих на 100 тисяч населення, то ми завжди були, є і зараз перебуваємо у «золотій середині». Тобто наш середньостатистичний рівень вакцинації, дорівнює середньостатистичному рівню вакцинації в Україні.
Хочу відзначити, що останнім часом ми відмічаємо позитивну динаміку по вакцинації. Наприклад, днями ми вакцинували більше 1200 осіб за добу. Тобто це означає, що люди стали більше довіряти вакцинації. Раніше як: якщо з оточуючих ніхто не вакцинувався, то я теж не буду вакцинуватися. На сьогоднішній день досить багато буковинців щеплюються, їхні друзі, родичі бачать, що все нормально і теж вакцинуються.
У нас в застосунку «Дія» зареєстровано близько 7000 бажаючих вакцинуватися. Працюють Центи вакцинації у Чернівцях. Будь ласка, приходьте і вакцинуйтеся, популяризуйте вакцинацію. Чим швидше ми це зробимо, тим швидше отримаємо колективний імунітет, тим швидше вийдемо соціальної та економічної кризи.
- Чи доведеться тепер нам щороку робити щеплення від коронавірусу?
- Враховуючи стандарти всесвітньої організації охорони здоров’я, я думаю, що так. Найближчим часом з`явиться алгоритм, згідно якого кожна людина повинна буде раз на рік вакцинуватися від коронавірусу.
Гадаю, через рік-півтора це буде вже проста і звична процедура, доступна вакцина, яку, ймовірно, будуть вводити і дітям, і дорослим.
- Сьогодні лікарі відзначають своє професійне свято - День медичного працівника. Розкажіть, чому ви обрали для себе медицину?
- Я пам'ятаю, що хотів працювати в органах, як і будь-який молодий хлопець. Але мама сказала: «Ні, Олег, ти будеш лікарем, іди вчи біологію». Мені біологія дуже подобалась і я досі пам'ятаю свій білет з біології на вступних екзаменах до медичного університету в 2003 році.
Ніколи не шкодував, що обрав медицину. Хочу, щоб і мої діти стали лікарями.
- Яких змін варто очікувати медицині області у найближчий рік? Маєте нові амбітні плани?
- До кінця року ми повинні запустити аеромобільну евакуацію. Наша область увійшла до пілотного проекту з аеромобільної евакуації.
Також пріоритетним питанням є лінійний прискорювач для онкологічного центру. З дня на день розпочинається будівництво бункеру для нього.
Хотілося би також капітально відремонтувати три опорні лікарні: лікарню швидкої медичної допомоги, обласну клінічну лікарню і обласну дитячу лікарню.
Дивіться нас на YouTube
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами