- Наталю Іванівно, ви очолили медицину міста у доволі важкий період. Розкажіть, чи проведений вже аудит і які проблеми «сплили» назовні?
- Сталося дуже багато непередбачуваних подій: і загострення ситуації з COVID-19, і пожежа в міській лікарні №1. Це все дещо ускладнило проведення аудиту. Але ми ним ще займаємося.
Щодо проблем. Ми вже рік живемо у пандемії, але досі залишаються невирішеними питання з ліжкомісцями, оснащенням лікарень, кадровим забезпеченням. За рік ситуація мала би бути кращою, адже ми планували витратити цей рік на те, аби підготуватися.
Треба також налагодити і комунікацію лікарів з пацієнтами. Отримую багато скарг, що люди не можуть «достукатися» до лікаря. Я вважаю, це прогалини у налагодженні комунікації з мешканцями і це треба вирішувати.
- Ви очолювали центр первинної медико-санітарної допомоги, тож, як ніхто, знаєте про роботу сімейних лікарів під час пандемії. Розкажіть, як справляється первинка міста з пандемією?
- Перш за все хочу подякувати усім лікарям і медсестрам первинки. Вони перші вийшли на боротьбу з ковідом. Зараз вони виснажені, їм потрібна підтримка. Але, на жаль, хвороба не відступає. На мою думку, робота медиків первинки на сьогодні недооцінена.
- Чого бракує сімейним лікарям?
- Напевно, часу. Робочий день у них перевантажений. Об’єм роботи величезний. З пацієнтами вони спілкуються не тільки в робочий час, а й ввечері, вночі, рано вранці.
У закладах первинної ланки потрібно вводити адміністративний персонал, який зможе забрати на себе телефонні дзвінки, заповнення електронних карток тощо. Щоб лікарі лікували, а не працювали з документацією.
- Трагедія сталася у міській лікарні №1. Пожежа забрала життя двох людей. Чи відома вже остаточна причина пожежі? І хто ж усе-таки винен?
- На даний час офіційного заключення не отримала. Попередньо відомо, що киснева система справна. Тобто вибуху кисню не було. Електропроводка справна.
Швидше за все, це порушення правил пожежної безпеки пацієнтом.
Звісно, відповідальність за життя пацієнтів несе персонал закладу. Але перевірити всі речі, які передають хворим, неможливо. Ймовірно, щось було вогненебезпечне.
Ми очікуємо остаточних висновків експертів, тоді зможемо прийняти рішення, хто ж винен у трагедії. Я вважаю, ми мусимо розділити відповідальність.
- Палата, де виникла пожежа, вже відновлена?
- Ні, на даний час там ведуться слідчі дії, тому ми не можемо прибрати те, що там залишається після пожежі.
Чотири цих ліжка ми тимчасово вивели зі складу лікарні. Тобто в нас було 170 ковід-ліжка, а зараз – 166. Всі інші приміщення працюють у звичному режимі.
- Обласна влада наголошує на тому, що у лікарнях Чернівців не вистачає місць для госпіталізації ковідних пацієнтів. Чому не перепрофільовуєте відділення чи вже немає що перепрофільовувати?
- У Чернівцях є три міські лікарні, які приймають пацієнтів, хворих на коронавірус. Це лікарні №1, де розгорнуто 166 ліжок і ще додатково цього тижня розгорнули 25. Але ми розуміємо, що для того, щоб відкривати додаткові ліжка, перш за все нам треба забезпечити їх киснем. Це займає певний час. Додаткові 25 ліжок наразі забезпечені кисневими концентраторами.
У міській лікарні №3 – 80 ліжок для пацієнтів з ковід. Зараз вони заповнені максимально. Додаткові ліжка розгортати немає можливості, бо там ще діє інсультний центр.
Міська лікарня №4 – там 75 ліжок і вони повністю заповнені. Перепрофільовувати вже немає що.
Наразі розглядається питання про міську дитячу лікарню. Але це крайній випадок, і я сподіваюся, ми до нього не дійдемо. Але якщо буде потреба, залучимо і цей ресурс.
Нам допомагає госпіталь ветеранів війни. Там є 45 ліжок, на яких лікують чернівчан.
Віднедавна чернівчан погодилися приймати районні лікарні.
- Наталія Гусак в інтерв`ю розповіла, що в ковідній лікарні №1 цілий поверх здається для приватного гемодіалізу, при цьому місць для хворих на коронавірус бракує. Чи дійсно це так? І чи плануєте це змінювати?
- Ця ситуація мені відома, але поки що там немає приватного відділення гемодіалізу. Приміщення дійсно було виставлене на PROZORRO, щоб якась приватна клініка могла орендувати його, зокрема, під гемодіаліз. Але, розуміючи ситуацію з коронавірусом, минулого тижня ми зняли це приміщення з торгів. Ми його залучимо під прийом хворих на COVID-19. Там треба зробити ремонт, щоб приймати хворих.
- Чому, на вашу думку, Чернівці лідирують за кількістю нових хворих, і де наші люди інфікуються?
- Можливо, це пов`язано з відвідуванням гірськолижних курортів у наших сусідів на Франківщині. Все-таки потрібно було дотримуватися карантинних обмежень.
Вплинули на зростання захворюваності і погодні умови, зокрема, похолодання. Зріс відсоток ГРВІ, відповідно, це знижує імунітет – і ковід не забарився.
- Як ставитеся до того, що Чернівці потрапили до «червоної» зони? На вашу думку, чи дієвим є локдаун?
- У мене двозначна позиція. Я розумію людей, які залишилися без роботи через локдаун. Водночас, я вважаю, що карантинні обмеження є недаремними. Можливо, вони мають бути організованішими. За кордоном до карантинних обмежень ставляться відповідальніше, ніж у нас.
- Хто мав би контролювати дотримання карантинних обмежень?
- І поліція, і місцева влада. І люди повинні нести відповідальність, бо це життя кожного з нас! Я розумію, що молодь переносить хворобу легше. Але в кожного є батьки, бабусі, дідусі – важливо не заразити їх.
- Розпочалася вакцинація від коронавірусу. Чи плануєте вакцинуватися?
- Я обов’язково буду вакцинуватися. Я перехворіла у січні місяці, але розумію, що вакцинація тільки зміцнить мій імунітет, а зовсім не нашкодить.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами