Відділення для новонароджених недоношених дітей в ОКНП «Чернівецька обласна дитяча лікарня» запрацювало у травні 1985 року. Це зараз тут в кожній палаті – гаряча вода та сучасне обладнання, а мами перебувають разом зі своїми крихітками. А 36 років тому новонароджені перебували під наглядом медперсоналу, а мами – в окремій палаті.
«19 травня 1985 року до нас з пологового будинку поступили перші 7 діток. Крихітні запеленані згорточки передали медперсоналу, а мам розмістили в окремій палаті. Тоді саме такими були вимоги і стандарти виходжування передчасно народжених діток. Щоб погодувати дітей, мамам пропонували перевдягнутися в стерильні халати, вдягнути маски – і лише тоді заходити до своїх немовлят. Жінки могли погодувати та перепеленати малят – після цього поверталися у «материнську». Весь догляд здійснювався медичний персонал, - розповідає ІА АСС Людмила Кузьменко, завідувачка відділення для новонароджених недоношених дітей. – Фактично, діти більше контактували з медичним персоналом, ніж з мамами.
Із розвитком неонатології та досвідом роботи стало очевидним: для новонародженої дитини найкраще перебувати разом з мамою та отримувати «материнську», а не «лікарняну», флору, антитіла та захист з материнського молока, а не вигодовуватися сумішами, які приготували на молочній кухні».
Уже понад 20 років передчасно народжені малята не роздільні із матусями ні на мить. У відділенні не лише лікують, а й вчать мам доглядати за своїми «ранніми пташками» (саме так називають діток, які з`явилися на світ раніше терміну).
«За всі роки, що я працюю, не зустрічала маму, яка би планувала народити передчасно. Завжди родини налаштовуються на те, що все буде ідеально: дитинка народиться у визначений термін, без ускладнень. Тому для кожної жінки передчасні пологи – це стрес. Мами переживають, що залишаться з проблемами сам на сам, не знають, що робити. Дуже добре, що матусі перебувають разом з немовлятами і весь цей час вчаться їх доглядати, - каже Людмила Кузьменко. – Ми навчаємо мам, як вигодовувати своїх особливих діток, на що звертати увагу. Ні одна мама не виписується з нашого відділення не навчившись особливостям догляду за своєю передчасно народженою дитиною: як годувати, які особливості дихання незріле маля може мати, скільки разів їсть, які критичні стани можуть виникнути, як дотримуватись необхідного температурного режиму.
Дітки, народжені раніше терміну, кардинально відрізняються від доношених діток. Вони зовсім по-іншому реагують, поводяться… Наприклад, якщо доношена дитина на біль може реагує плачем, то передчасно народжена – ні. І тут треба вчасно розпізнати, що щось відбувається не так».
У 80-х роках в Україні не було алгоритму виходжування новонароджених масою при народженні до 1000 грамів. Саме тому, коли у пологовому будинку народжувалася така дитинка, до 7 діб життя її не реєстрували.
«Таке немовля вважалося плодом. Йому забезпечували кисень, їжу і спостерігали. Річ у тім, що для дітей, які народилися з масою більше 1000 грамів, був протокол надання меддопомоги, а менших - ні. Якщо такий малюк переживав 7 діб, – його реєстрували як новонароджену дитину, - каже Олена Власова, кандидатка медичних наук, асистентка кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб БДМУ, головна спеціалістка ДОЗ зі спеціальності «Неонатологія» Чернівецької ОДА. - На жаль, летальність серед передчасно народжених у той час була доволі висока. Не було можливостей забезпечити штучне дихання таким діткам, не було препаратів-сурфактантів, що сьогодні допомагають «розкрити» легені. Коли ж Україна перейшла до міжнародних стандартів лікування та виходжування передчасно народжених дітей, ми почали рятувати навіть 500-грамових крихіток! Гадаю, це – величезне досягнення!».
Зараз у відділенні перебувають на лікуванні 12 діток. Кожен потребує індивідуального догляду: хтось - набирає вагу, когось лікують від жовтяниці новонароджених, декого готують для транспортування у Київ для необхідних оперативних втручань.
«Скільки часу мама з передчасно народженою дитиною буде у нас лікуватися – неможливо сказати наперед. Іноді дитина лікується два-три місяці. Ми контролюємо її стан на етапі, коли вона найбільш вразлива. Фактично, на базі обласної дитячої клінічної лікарні працює потужний неонатальний центр у складі трьох підрозділів: відділення інтенсивної терапії новонароджених з виїзною неонатальною бригадою, відділення патології новонароджених та відділення для новонароджених недоношених дітей. Ми забезпечуємо протезування роботи дихальної та серцево-судинної систем крихіток, парентеральне харчування за потреби та весь необхідний перелік сучасних методів лікування та виходжування новонароджених. Крім того, реабілітацію – від навчання матерів принципам та техніці грудного вигодовування до тонкощів масажу, - пояснює Людмила Кузьменко. - Любов до немовлят, материнське молоко, професійний догляд нашого медперсоналу та навчання матерів роблять дива!»
Зараз у відділенні працює двоє лікарів-неонатологів вищої категорії у співпраці зі співробітниками кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб БДМУ.
«У відділенні сформувався прекрасний колектив: працюють дуже досвідчені медичні сестри, молодший медичний персонал. Для того, щоб медична сестра працювала професійно в нашому відділенні, її потрібно навчати не менше 2 років. Неможливо прийти з коледжу і приступити до роботи, - пояснює Олена Власова. – Саме тому, якщо досвідчена медсестра звільняється, то це для нас катастрофа. Бо для опанування навичок догляду за передчасно народженими дітьми потрібен час. А маленькі пацієнти чекати не можуть!».
Лікарі кажуть: передчасно народжених крихіток треба відчувати… руками. І це не жарт. Попри, на перший погляд, цілком нормальні показники роботи організму новонародженої дитини, лікарі-неонатологи можуть відчути, що щось з малюком не так. Звісно, допомагають досвід і знання.
«У неонатології є таке поняття – «щось не так». Дитина дихає, нормальний колір шкіри, їсть, але ми оглядаємо – і відчуваємо, що щось не так з дитиною. Тоді починаємо обстежувати – і, як правило, дійсно виявляємо проблему, - розповідає Олена Власова. – Саме оце «щось не так» часто рятує життя».
Окрім того, що з новонародженими працюють професійні лікарі реаніматологи та неонатологи, в Чернівецькій обласній дитячій клінічній лікарні є і лікарі інших спеціальностей – отоларинголог, окуліст, невролог, кардіологи, гематологи, пульмонологи, рентгенологи, функціональні діагности, лікарі-УЗД, лаборанти, а також психолог. Їхня допомога у лікуванні та виходжуванні передчасно народжених дітей дуже вагома.
«Лікарня забезпечена обладнанням для діагностики станів, що виникають у немовлят, в тому числі - передчасно народжених: відшарування сітківки ока та порушення слуху», - зазначає Людмила Кузьменко.
Отримуйте новини в Telegram
Упродовж 2019-2020 років у відділенні проведено капітальний ремонт, замінені всі комунікації. Тож тепер у кожному боксі, де перебуває мама з новонародженою дитинкою, є гаряча вода, зручні крісла, кювези та все необхідне обладнання для виходжування передчасно народжених діток.
«Умови для малюків у відділенні прекрасні, але ми не мали кисневого забезпечення. Якщо стан малюка різко погіршувався, ми змушені були бігти з ним у відділення інтенсивної терапії новонароджених для кисневої терапії. Тепер ця проблема вирішена: у квітні, за сприяння в.о. гендиректора лікарні Іллі Тащука, у наше відділення провели та облаштували 8 точок подачі кисню, - говорить Людмила Кузьменко. – Наші дітки можуть не потребувати інтенсивної терапії, але через залежність від кисню змушені були перебувати у реанімації, окремо від мам. Тепер же, у разі потреби, ми у відділенні забезпечуємо дитину киснем, поруч з нею залишається матуся.
Крім того, в умовах епідемії COVID-19 ми робимо все, щоб запобігти інфікуванню пацієнтів та медичного персоналу: своєчасно проводимо обстеження, дотримуємося всіх вимог карантину».
У відділенні також лікуються дітки позбавлені материнського піклування. Від них не відходить медперсонал: доглядають, носять на руках, заколисують і співають пісеньки. А спонсори допомагають у забезпеченні памперсами, харчуванням і речами.
«Нас дуже підтримують меценати, ми вдячні їм за це. Ми отримали лампи фототерапії, ваги для новонароджених дітей, крісла для забезпечення методики виходжування «Кенгуру», - говорить Олена Власова.
У відділенні зберігаємо фотографії наших пацієнтів. Серед них є такі, які вже давно закінчили школу. Буває у свій день народження, приходять до своїх рятівників із квітами і тортом – подякувати за врятоване життя.
Наостанок Людмила Кузьменко додає: «Наші діти – дуже розумні і талановиті. А ще – вони справжні бійці! Бо ж по-справжньому виборюють своє право на життя».
Авторка: Ольга КАМСЬКА, ІА АСС
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами