- Ви прийшли у політику і місцеве самоврядування з громадської діяльності. Хіба не легше було залишатися громадською активісткою?
- Я не прийшла у політику суто з громадської діяльності. Я – юрист і дуже багато свого часу присвячувала роботі підприємств, захисту в судах фізичних осіб. Так сталося, що питання, які турбували моїх клієнтів, з часом почали пересуватися у залу міської ради. Саме тоді я зрозуміла, що в нас є серйозна прогалина у захисті територіальної громади в органах місцевого самоврядування. Там зібралася групка людей, яка відстоює виключно власні інтереси.
Коли я зрозуміла, що тільки моя публічна діяльність, мої виступи можуть змінити хід історії, я опинилась там, де я опинилася.
Я не жалкую, що в результаті своєї громадської діяльності в подальшому стала депутаткою міської ради. Бо хочу розірвати це замкнене коло несправедливості для людей.
- Новообрана міська рада розпочала свою каденцію з судів. Вам, як юристці, довелося бути активною учасницею справи проти Чернівецької ТВК. Чи хвилювалися, що можете програти?
- Було кілька моментів. Перший – коли ми всі розуміли, що суд хоче розглядати цю справу за правилами спеціального провадження у 2 робочі дні. В той момент був страх, що суд в режимі турбулентності, не розібравшись із тим, що написано в позові і чи відповідає це дійсності, прийме поспішне рішення з формальних питань і скасує правильні по суті рішення ТВК.
Як тільки ми перейшли у загальне провадження, цей страх зник. Ми розуміли, що в нас є час донести свої думки до суду.
Переламний момент був тоді, коли адвокати «Єдиної Альтернативи» подали клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що Олевич – не суб`єкт виборчого процесу, і суд, зачинившись у нарадчій кімнаті, ухвалив рішення, що він переходить зі спеціального у загальне провадження, але спрощене.
Це наша спільна перемога з юристами «Єдиної Альтернативи».
- Що означає для вас ця перемога у суді?
- Що врешті-решт ми отримали не тільки тактичну перемогу над тією стороною, з якою я воювала, як громадська активістка, а й стратегічну. Це було важливо: продемонструвати тій стороні, що є сили, що вони об`єдналися і готові захищати інтереси територіальної громади, а не жити в брудному політичному болоті.
- Ви були головою робочої групи з підготовки проєкту нового Регламенту Чернівецької міської ради VIIІ. Скажіть, чим новий регламент принципово відрізняється від попереднього?
- Ми взагалі не брали за основу старий регламент, а створили абсолютно новий.
Мені було складно. Але ми чули весь депутатський корпус і представників громадськості. І коли громадськість бачила, що ми щось не так робимо, нас поправляли, приходили на засідання робочої групи і регламентної комісії. Люди не давали нам спуску і можливості прийняти щось протизаконне. І ми самі не хотіли цього робити. Врешті, вийшов дуже гарний регламент.
Наприклад, у старому регламенті була ціла стаття, присвячена акредитації ЗМІ. Обговоривши, ми її викинули, бо це лише обтяжує роботу журналістів.
- Багато питань точиться довкола того, як прописано в регламенті дострокове припинення повноважень міського голови. Чи дійсно це буде по-іншому?
- Роман Васильович сам з голосу на сесії озвучив, що він виключив з нового Регламенту усі процедури дострокового припинення повноважень міського голови. Залишив тільки посилання на Закон України. Це дійсно була виключно ініціатива міського голови, депутатська більшість підтримала його.
Я ж наполягаю на тому, що це – неправильно. З огляду на те, що я була і є юристом Олексія Каспрук, розуміючи, наскільки були порушені його права, як міського голови, коли його усували з повноважень, яке нерозуміння це викликало у територіальної громади, яка не знала, чому міського голову, якого обрала громада, усувають 29 депутатів, ми цю прогалину намагалися прописати чисто процедурно в нашому регламенті.
Я навіть більшість скажу: стаття про те, що третиною від складу можна достроково припиняти повноваження міського голови рано чи пізно буде виключена з Закону України «Про місцеве самоврядування». Вона неправильна абсолютно. Якщо депутатів відкликають за народною ініціативою, про них прописана процедура народної ініціативи в Законі «Про статус депутатів місцевих рад», то дзеркально має бути прописана процедура усунення від повноважень міського голови не двома третинами депутатів, бо не вони його обирали і не їм таке вирішувати.
- Повертати це у регламент будете пробувати?
- Ні, не буду. Часто сміються з мене, кажуть: «Права рука Каспрука, ліва нога Клічука». Ні, сама по собі як виборець, яка пережила дострокове усунення міського голови, як депутатка, яка буде спостерігати за діяльністю вже цього міського голови. Тобто захищаю виключно інтереси територіальної громади.
Посада, яку я зараз отримала у міській раді, - голова комісії з питань законності, регламенту, прав і свобод людини. Мої повноваження – дійсно захистити інтереси територіальної громади у міській раді.
- Тетяно, чи не мали амбіцій зайняти посаду керівника юридичного управління?
- Я не бачу амбіцій в очолюванні юридичного відділу. Я бачу амбіції в контролі юридичного відділу, як голова комісії з законності. Жоден документ міської ради тепер не повинен порушувати закон.
Я розумію, що будуть помилки в роботі, що мене будуть клювати, але я буду вчитися на помилках і намагатимусь усувати прогалини.
- За своєю першою освітою ви медик. Як оцінюєте ситуацію з ковідом?
- Вірус непередбачуваний за наслідками. Багато хворіє і помирає знайомих і рідних. Звичайно, дотримання правил безпеки, про які всі говорять, потрібно. Але жити у цьому середовищі, зміненому коронавірусом, нам усім доведеться. Людство пережило пандемію іспанки, чуму і холеру. Напевно, переживемо і коронавірус. Вийдемо сильнішими і все буде добре.
- Чи плануєте у подальшій своїй роботі приділяти увагу також і медичним проблемам міста?
- У нас голова гуманітарної комісії Олексій Каспрук. Якщо він запитуватиме моєї поради з медичних питань, то, звичайно, я буду долучатися. А лобіювати ці питання чи окремо ними займатися, я не планувала.
- Вирішили для себе, чи будете вакцинуватися від коронавірусу?
- Не буду, бо вже перехворіла і думаю, що маю імунітет. Буду визначати це наявністю антитіл у своїй крові, а вже потім приймати рішення.
- Знаю, що ви маєте чудове хобі – малювання. Власне, ваші малюнки допомогли зібрати частину коштів на будівництво скейтпарку Чернівцях. Чи є зараз час на творчість?
- Насправді скейтпарк був збудований за кошти з міського бюджету. Звісно, завдяки також моїй силі волі і людям, які були поруч. Дійсно, коли спонсори, які обіцяли виділити кошти на скейтпарк, відмовилися від цієї ініціативи, я вирішила, що не відступлю – і почала продавати свої роботи для того, щоб реалізувати мрію.
Слава Богу, що у тодішнього директора Департаменту ЖКГ Володимира Бешлея є син-підліток, який полюбляє цей вид спорту – і все співпало. У тому стані ворогів і того, як мене сприймали, все співпало так, що скейтпарк ми змогли збудувати для чернівчан.
Зараз я не малюю. Мені не дозволяє моя політична робота. І ще: я дуже добра людина, але я стала трошки злою, коли стала працювати у міській раді. А злість не дає мені можливості взяти пензля. Я беру його в руки, коли хочу подарувати людям щось інше, ніж це почуття, яке є зараз.
Коли вгамую почуття, як депутата, і матиму можливість знову творити, то буду це робити.
- Ваша донечка малює разом з вами. А чи підтримує вашу громадську та депутатську діяльність?
- Абсолютно. Женя цікавиться абсолютно всім, чим я займаюся. Навіть знає, що зараз я працюю над регламентом виконавчого комітету. Я з нею обговорюю і ті провокації, які трапляються у моєму депутатському житті.
Я мама спокійна, бо дуже довіряю своїй дитині. Я маю в неї беззаперечний авторитет і пишаюся цим.
- Як ставитеся до хайпу в соцмережах і взагалі до критики?
- Я не згідна з тим, що я повинна не реагувати на хайп. Це неправильно, що ми повинні ігнорувати, як нас принижують і булять. Ми не дозволяємо це в середовищі з нашими дітьми, і при цьому, коли в соцмережах знищують наше ім`я і репутацію, чомусь терпимо.
Я для себе зробила такий висновок: якщо це боти із вигаданими іменами і прізвищами, я не звертатиму уваги, а там, де це реальні люди – як юрист, буду притягати до відповідальності.
- Ви позиціонуєте себе як правдолюб, чи багато у вас друзів?
- Небагато. Але друзі завжди знають, що я – людина, яка завжди прийде на допомогу. Того в мене і небагато друзів, бо я хочу до них прийти на допомогу, а вони завжди прийдуть мені на допомогу, коли мені потрібно. Я дуже ціную людей, які біля мене.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами