- Наша школа таких часів, як зараз, ще не переживала. Як змішане і дистанційне навчання вплинуть на рівень знань учнів?
- Позиція Департаменту освіти і науки і моя особиста: діти повинні навчатися, отримувати якісну, доступну, безперервну і безпечну освіту навіть в умовах пандемії корона вірусної інфекції. При цьому ніхто не вважає, що дистанційна освіта – це 100% альтернатива очного навчання. Більшість вчителів, батьків і учнів вимагають саме очного навчання.
Я стою на тій позиції, що дистанційна освіта найбільше підходить для дітей із дуже високою мотивацією до навчання. А нам доводиться організовувати дистанційну освіту для всіх учнів з 1 по 11 клас. І, певно, дистанційна освіта втрачає, порівняно з очною.
Все залежить від окремого навчального закладу: його матеріально-технічного забезпечення, кадрового забезпечення, відповідно до того, чи колектив мобільний і може перебудувати свій освітній процес відповідно до умов дистанційної освіти. Це залежить також від наявності швидкого Інтернету. І, зрештою, від запитів батьків.
- Скільки учнів у Чернівецькій області не мають гаджетів, доступу до Інтернету? І як, власне, вони вчаться зараз?
- Є кілька проблем, пов`язаних з дистанційним навчанням. У першу чергу це забезпеченість гаджетами. У березні 2020 року, коли ми тільки починали дистанційне навчання, лише 68% учнів були забезпечені гаджетами. Станом на грудень 2020 року, ми вже можемо говорити про 83%. Певно, треба подякувати батькам, що вони змогли забезпечити своїх дітей ноутбуками і планшетами. Треба подякувати деяким керівникам територіальних громад, які змогли знайти кошти або спонсорів і придбати гаджети для соціально незахищених верств населення. Треба подякувати керівникам закладів, які змогли передати в тимчасове користування дітям комп`ютери, які були в закладах освіти.
Проблемою залишається і наявність Інтернету. У нас є Сторожинецький і Путильський райони, де інтернет-провайдеру невигідно встановлювати підсилювачі. Тому там дуже поганий Інтернет. Хоча є і гарна новина з цього приводу. У 2021 році Міністерство освіти виділило додаткову освітню субвенцію на інтернетизацію закладів освіти. Це спільний проект з Міністерством цифрової трансформації, який передбачає створення інформаційної мережі і забезпечення всіх закладів освіти Інтернетом. Якщо все вдасться, школи нашої області на 100% будуть забезпечені гарним Інтернетом.
- Створили «гарячу лінію» з питань дистанційного навчання. Чи багато звернень і, власне, про що телефонують батьки?
- «Гаряча лінія» була створена не лише для дистанційного навчання. Але з березня почалися дзвінки, які стосуються саме цієї теми. З березня по грудень ми отримали 73 таких дзвінки, які стосувалися організації дистанційного навчання. Одна частина батьків вимагала вийти на навчання. Коли ми виходили на змішане навчання, інша частина батьків телефонувала і вимагала, щоб ми знову перейшли на дистанційну форму. Комусь підходив асинхронний режим, а комусь – синхронний. У когось були проблеми з шкільним розкладом, коли батьки були вранці на роботі і не могли допомагати своїй дитині, яка навчається у початковій школі, підключатися до онлайн-уроку.
Були деякі проблеми з організацією дистанційного навчання безпосередньо в закладах освіти. Ми консультували і керівників, і вчителів, яким чином організувати таке навчання.
Батьки скаржилися на проблеми з Інтернетом. Що робити коли нема Інтернету? Тоді виникла думка створити інформаційні бокси для того, щоб батьки могли забирати завдання, а вчитель надавав консультацію або роз’яснював матеріал по телефону. Наразі є кілька шкіл, які так працюють. Це там, де немає швидкого Інтернету.
- Вчителі про що телефонують?
- Вчителі не скаржаться. Їм нема коли скаржитися. Вони працюють достатньо важко, понаднормово. Підготовка до онлайн-уроку відрізняється від підготовки до звичайного уроку і триває на 3-4 години довше.
Крім того, вчителі отримують виконане домашнє завдання не в певний час, а протягом цілого дня. Тож виходить, що робочий день починається о 8:30 і завершується о 22-й, як мінімум.
Учителі хіба що можуть висловитися з приводу того, як їм важко так працювати, і запитати, чи не буде збільшуватися заробітна плата. Хоча Міністерство освіти і дало таке пояснення, що можна доплачувати за організацію дистанційного навчання, але не розробило механізму. А ще написало таку фразу: «Можна здійснювати доплату в межах фонду заробітної плати». А цей фонд достатньо обмежений.
- Чи були протягом цих місяців звільнення саме через те, що вчитель не міг або не хотів працювати в таких умовах?
- Ні, у нас немає таких випадків.
Читайте ще: Після локдауну плануємо відновити навчання в усіх школах, - Роман Клічук
- Ви за 3 місяці увійшли в повноваження директора Департаменту освіти. Що для вас відкрилося нового?
- Посада директора Департаменту зовсім відрізняється від посади вчителя чи директора школи. По-перше, це величезний обсяг інформації. Це абсолютно нове читання нормативної бази.
Дуже важко. Хоча нещодавно знайшла дуже гарний вислів: якщо нова робота здається легкою, то це означає, що працівник не вельми вправний і ця робота вища за його розуміння. Так що у мене є велика перспектива на цій посаді.
- Що стало найбільшим викликом?
- Вміння стримуватися, вміння знаходити спільну мову з усіма керівниками управлінь і відділів освіти. Необхідність дуже швидко приймати рішення. Необхідність взяти консультацію у всіх сторін і потім приймати своє рішення. Викликів дуже багато.
- Ви пройшли дистанційну освіту як вчитель, як директор і зараз як директор Департаменту освіти. Які плюси такої освіти, а які категоричні мінуси?
- Неможливо чітко відділити плюси і мінуси. Дистанційна освіта – це був виклик для всіх учасників освітнього процесу. З одного боку, стресові ситуації дають інколи гарні результати. На сьогодні значна частина педколективів точно знає, що таке інформаційно-комунікаційні технології і як їх запроваджувати в освітньому процесі. Значна частина вчителів знає, як використовувати цифровий ресурс і що таке інтерактивні дистанційні платформи. 80% учителів вміють створити свій відеоурок. Це плюс. Але те, що вчителі працюють понаднормово, - це мінус.
94% батьків сьогодні точно знають, чим займаються їхні діти, знають, яке домашнє завдання було, і допомагають у навчанні. Це плюс. Але те, що батьки «прив`язані» до дитини, особливо до дитини в початковій школі, - це мінус.
З одного боку дуже комфортно прокинутися не дуже рано, поснідати, в комфортних умовах зайти на Zoom і отримати онлайн-урок. Це великий плюс. А мінус – немає адаптації дитини в соціумі, немає комунікації.
- Коли, на вашу думку, діти знову зможуть відвідувати школу офлайн?
- Я також, як і всі, хочу, щоб це відбулося якомога швидше. Але поки не буде рекомендацій наших санітарних лікарів, нашого Міністерства, поки наша ситуація епідемічна не стане нормальною, повернення дітей до школи в тому обсязі, який був, неможливе.
Як працює змішана форма навчання у 1-4 класах, ми перевірили. Я думаю, що і 5-11 класи так само можна виводити на таке навчання. Але всі знають, що діти є розповсюджувачами хвороби. Вчителі, навіть якщо вони працюють у масці або щитку, безпосередньо наражаються на небезпеку. Я би подумала не лише про те, що діти повинні повертатися до навчання. Я би подумала про те, як захистити вчителів.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
коронавірусна інфекція
****s://onlinecorrector.com.ua/uk/ вам у поміч
Не треба вигадувати! Корона то корона!