У ці теплі дні чимало з нас охоче проводять час на природі. Однак варто бути обачними, бо кліщі тепер дуже активні. Як діяти, якщо виявили на собі кліща, та чим він може загрожувати, «Впливовому АССпекту» розповіла Людмила Тимофійчук, завідувачка лабораторії особливо небезпечних інфекцій Чернівецького обласного лабораторного центру МОЗ України, та Юрій Рандюк, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ.
Л. Тимофійчук: Цього року до нашої лабораторії надійшло 334 звернення. Люди приносили кліщів, які їх вкусили, аби провести дослідження. У 69 із них виявили інфікування борелією, яка викликає хворобу Лайма.
Ю. Рандюк: В Україні і, зокрема, на Буковині найбільш поширеною інфекцією, яка передається через кліщів є системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма. Захворюваність людей на цю недугу з кожним роком зростає.
- Як краще видаляти кліща: самостійно вдома чи все-таки звертатися до медиків?
Л. Тимофійчук: Однозначно у будь-якому лікувально-профілактичному закладі – травмпункті, поліклініці, хірургічному відділенні лікарні. Бо через неправильне домашнє видалення кліща можна ненароком причавити – це лише сприятиме зараженню, якщо кліщ виявиться інфікованим.
Далі видаленого кліща треба помістити на шматочок вологої марлі у флакон, пробірку чи скляний посуд, який є вдома, щільно закрити кришкою і віднести до лабораторії особливо небезпечних інфекцій за адресою вул. Гакмана, 7. Тут ми проводимо дослідження даного кліща на наявність збудників бореліозу.
Читайте ще: Як захиститися від кліщів
- Це дослідження платне?
Л. Тимофійчук: Ні, в обласному лабораторному центрі його проводять безкоштовно. У випадку, якщо кліщ виявився інфікованим, направляємо людину, яку він вкусив, на консультацію до інфекціоніста. Лікар призначає відповідне лікування.
- Коли ці комахи найактивніші?
Ю. Рандюк: Як правило, в нашому регіоні іксодові кліщі активні з березня по листопад. Вони «полюбляють» похмуру погоду чи навіть сутінки, коли температура повітря сягає близько 20 °C. Найчастіше напади іксодових кліщів на людей відбуваються під час перебування у лісі, лісопосадці, парку, сквері, під час роботи у саду, на дачній, садовій чи присадибній ділянках тощо. Полюючи кліщі піднімаються до 0,5-0,7 м на стебла трав’янистих рослини, нижні гілки дерев та кущів і, звідти потрапляють на тварин чи людей, які проходять повз. З моменту потрапляння кліща на одяг людини і до досягнення місця присмоктування проходить 20-30 хв. і більше. Присмоктування кліщів безболісне і відбувається в місцях із найбільш ніжною та тонкою шкірою.
Вам буде цікаво: Фахівці попереджають: активізувалися кліщі
- А чи можна захиститися від кліщів?
Ю. Рандюк: Під час перебування на природі, варто дотримуватися простих правил. Зокрема, одягатися так, щоби залишалося найменше відкритих ділянок тіла. Періодично оглядати одяг та відкриті ділянки тіла на предмет наявності кліщів.
Доцільно використовувати хімічні засоби, які відлякують кліщів (їх продають в аптеках).
Після повернення з лісу, парку, скверу, дачі тощо додому необхідно ретельно оглянути тіло, одяг та інші речі на предмет наявності кліщів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами