- Отруєння грибами, як правило, є випадковими, бо потерпілі впевнені, що вживають їстівні гриби. Тому до лікарні часто привозять цілі сім`ї – всіх, хто повечеряв грибною стравою, - розповідає Денис Андрійчук. - Більшість отруєнь спричинені вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстівні. Проте маємо також випадки отруєнь їстівними грибами. А це вже викликає підозру до місця їх збирання, вік грибів тощо.
- За якими симптомами людина може самостійно зрозуміти, що отруїлася грибами?
- Ці отруєння умовно поділяються на 3 типи в залежності від того, які саме гриби з`їв хворий.
При отруєнні опеньками несправжніми чи печерицями клініка доволі характерна: швидкий початок захворювання (уже через 20 хвилин!), симптоми гастроентериту – біль у животі, блювота, загальна слабкість тощо. Як правило, від отруєнь грибами цієї групи хворі не помирають. Лікування спрямоване на поновлення водно-електролітних втрат та виведення з організму отрути, що всмокталася.
Отруєння дуже небезпечними грибами - Inocybe рatujara, Amanita muscaria – проявляється через 30 хвилин – 2 годин після їх вживання. Хворий відчуває нападоподібний різкий біль у животі, нудоту, блювання, пронос. Згодом приєднується ураження центральної нервової системи: сплутана свідомість, марення, загальмованість, дезорієнтація.
Читайте ще: Наївся маремухів, які насмажила дружина: подробиці отруєння грибами на Буковині
Смертельні випадки зустрічаються рідко, найчастіше - у перші кілька годин або на другу добу після отруєння і переважно зумовлені токсичним впливом грибних токсинів на судинні центри стовбура головного мозку. При сприятливому перебігу отруєння одужання настає через 1-2 доби.
Третій тип отруєнь – найбільш життєнебезпечний: це – отруєння блідою поганкою. 60% пацієнтів, які вчасно не звернулися за медичною допомогою, помирають у першу добу, 10-15% - у спеціалізованих відділеннях інтенсивної терапії. Клінічні прояви при вживанні у їжу грибів цієї групи характеризуються спочатку розвитком гастроентероколіту. Грибні токсини блідої поганки є термостабільними і не розкладаються при кулінарній обробці. Тому навіть довготривале проварювання не вберігає від розвитку отруєння.
- Як діяти при перших симптомах отруєння?
- Важливо викликати блювання (якщо не було) і промити шлунок, випити води з активованим вугіллям. Варто зазначити, що кількість активованого вугілля повинна бути достатньою великою: не менше ніж 0,5-1 г/кг маси тіла. Якщо діарея відсутня, до активованого вугілля можна додати послаблюючий засіб (найбільш простий і доступний засіб – сорбіт – 1-2 г/кг маси тіла в добу в 2-3 прийоми залежно від ефекту).
Але найважливіше: при будь-якій підозрі на отруєння грибами негайно звертайтеся до лікаря!
Вам буде цікаво: Грибний бум. У буковинських лісах багатий урожай білих грибів
Якщо вирушаєте у ліс за грибами, пам`ятайте:
- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;
- збирайте губчасті гриби – «білі», «бабки», «моховики» тощо – від них найменше отруєнь;
- зібрані гриби ще раз ретельно перевірте: якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще відмовитися від нього;
- перед приготуванням гриби необхідно добре промити і обов'язково відварити у підсоленій воді протягом 10-15 хвилин, а перед сушінням – обтерти вологою тканиною;
- ніколи не застосовуйте «домашні» методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові;
- страви з грибів необхідно зберігати на холоді в емальованому посуді, але не більше ніж 24 години;
- не вживайте сирих дикорослих грибів;
- не давайте страв з грибами дітям до 12 років;
- не варто вживати гриби вагітним і матерям, які годують дітей грудним молоком.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами