Тривога, страх, невпевненість в завтрашньому дні – це те, що переживають зараз більшість українців. Як впоратися з цими почуттями і пережити воєнний стан, «Впливовому АССпекту» розповіла Аліса Жуковська, психолог, фахівець Буковинського державного медичного університету.
- Тривога є важливим сигналом складної або небезпечної ситуації. Якби люди не відчувати страху, то, елементарно, не могли б вижити, адже тривога допомагає нашому тілу підготуватися до викликів. При тривожності збуджується серцево-судинна система (пришвидшується ритм серцевих скорочень, підвищується артеріальний тиск), а діяльність шлунково-кишкового тракту пригнічується (зменшується активність секреції і перистальтика), - розповідає фахівець. - Кров з травного тракту перерозподіляється в м’язову систему. Таким чином, організм готується до активної діяльності. З цієї точки зору тривога – не ворог, а скоріше - друг.
- Тобто те, що зараз відчувають українці – норма?
- Річ у тім, що надмірні, тривалі напади хвилювання (саме це всі ми переживаємо зараз!) можуть спричинити тривожний розлад. А це вже – хвороба, яку не можна допустити.
- Зважаючи на те, що ми живемо в постійному інформаційному потоці, а інформація поступає різна, як не допустити тривожного розладу?
- Як би дивно це не звучало, але варто свідомо обмежте себе в «інформаційному споживанні». Безумовно, важливо «тримати руку на пульсі» важливих подій, однак не потрібно годинами перечитувати інформацію з усіх носіїв, які доступні. Особливо це стосується інформації з неперевірених джерел, які провокують необґрунтовану паніку та відверто маніпулюють емоціями.
Читайте ще: Воєнний стан і Чернівецька область. Думки експертів
- Але ж від цього ситуація в країні не зміниться… Чи не вийде це свого роду «позицією жирафа», який ховає голову в пісок?
- А не треба ховати голови. Перестаньте боротися з реальністю та своїми почуттями. Більшість неприємностей, які ми пов’язуємо із зовнішніми подіями або нашими емоціями, виникають внаслідок протистояння їм. Визнання своїх почуттів допомагає прийняти ситуацію і рухатися далі. Не треба почувати себе погано через те, що вам буває поганого. Намагайтеся дистанціюватися від спілкування з людьми, які поширюють паніку та чутки.
Один з найефективніших способів боротьби зі страхом – це сміх. Тому намагайтеся знаходитися поруч з людьми, які не лише емоційно стійкі, але й життєрадісні.
Не поповнюйте «диванні війська», а займіться реальними справами. Будь-які дії та вчинки, які ви вважаєте значимими, допоможуть позбутися почуття безпорадності. Волонтерство, благодійність чи участь у різноманітних соціальних заходах будуть набагато кориснішими для вашого емоційного стану, аніж слактивізм.
Зберігайте почуття перспективи. Нинішні події, якими б сумними та тривожними вони не були, не є кінцем світу. Новини, які сьогодні виглядають монументальними, вже за кілька тижнів чи місяців можуть не здаватися такими значимими, не кажучи вже про рік або більше.
- Чи є продукти, які посилюють відчуття страху?
- Доведено, що незбалансоване харчування, недосипання та перевтома негативно впливають на настрій та викликаються депресію. Надмірне споживання алкоголю та кофеїну може посилити тривожність, у той час як фізична активність та свіже повітря здатні підняти настрій.
Ви здивуєтеся, як найжахливіші апокаліптичні думки та почуття можуть зникнути завдяки здоровій їжі, сну та прогулянки на свіжому повітрі.
Важливо пам’ятати, що ми самі приймаємо рішення, на чому зосереджувати свою увагу. Саме це й означає контролювати своє життя – змінити те, що можливо, і виробити свою реакцію на те, що змінити не в силах.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами