Про те, як попередити переохолодження і як діяти при обмороженні, «Впливовому АССпекту» розповіли Володимир Васюк, завідувач кафедри травматології, ортопедії та нейрохірургії, та Сергій Сажин, асистент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб БДМУ.
- Чи є якісь універсальні правила, як не допустити переохолодження?
В.Васюк: - На мороз краще виходити ситим, попередньо бажано «заправитися» чимось калорійним. Білкова їжа забезпечить організм необхідною енергією, яка при низьких температурах буде витрачатися на обігрів тіла.
Постарайтеся не палити в мороз, оскільки даний процес ускладнює периферійну циркуляцію крові. Таким чином, тіло (особливо кінцівки) швидко замерзає.
Не варто вживати спиртне – це провокує велику втрату тепла, викликаючи ілюзію зігрівання. У стані алкогольного сп’яніння важко помітити ознаки обмороження.
Взимку уникайте перевтоми, бо при цьому обмінні процеси уповільнені, кровопостачання обмежене – отже, організм виробляє менше тепла.
Особливу увагу приділіть одягу. Носіть вільний, що не сковує рухів одяг, – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся в кілька шарів – прошарки повітря утримують тепло. Взуття повинно бути сухим і не тісним. Використовуйте теплі устілки і вовняні шкарпетки – вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без теплих рукавиць, головного убору і шарфу.
Читайте ще: Медзаклади Буковини готові розгорнути пункти обігріву
- Які симптоми переохолодження та обмороження?
С.Сажин: - Симптомами переохолодження, крім зниження температури тіла, є біль або оніміння шкіри, м’язовий тремор, помірна тахікардія та артеріальна гіпертензія при легких формах, шоковий стан при середньотяжких та тяжких варіантах.
Термін «обмороження» використовується при локальних ураженнях тканин організму. Основними симптомами, залежно від ступеня обмороження, є блідість та оніміння шкіри при І ступені, наявність міхурів з серозно-кров’янистим вмістом при ІІ ступені, некроз шкіри, підшкірної клітковини, сухожиль, м’язів при ІІІ-ІV ступенях.
- Як надати першу допомогу при обмороженні?
В.Васюк: - Людину потрібно вкрити теплою ковдрою, дати тепле пиття. Процес обігріву повинен проходити поступово і зсередини, тому що швидке зовнішнє зігрівання, що йде з поверхні всередину, призводить до омертвіння тканин.
Можна дати потерпілому таблетку аспірину. Обморожену ділянку бажано укутати теплоізолюючою пов’язкою – це може бути бинт і вата, а зверху - клейонка або поліетиленовий пакет. Це запобігатиме занадто швидкому відігріванню.
Після таких заходів постраждалого потрібно відвезти в лікарню, де йому нададуть кваліфіковану допомогу, від своєчасності якої буде залежати подальше лікування.
Вам буде цікаво: Мороз та сніг: якою буде погода на вихідних
- А є те, що не можна робити при обмороженні?
С.Сажин: - Перше, чого не варто робити, - розтирати уражену ділянку тіла снігом, льодом, вовняною тканиною. В результаті такого розтирання утворюються додаткові мікротравми, що тільки погіршують стан потерпілого.
Забороняється зігрівати потерпілого біля вогню, розкривати пухирі, накладати на пошкоджену шкіру жирові мазі або креми.
Важливо пам`ятати: для обмороження або загального переохолодження організму достатньо плюсової температури, високої вологості та сильного вітру. Тому люди, які вдягаються не по сезону, проводять на свіжому повітрі багато часу та мало рухаються, поєднують відпочинок на природі з вживанням алкоголю, найбільше ризикують постраждати від «холодового травматизму».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами