Нежить, кашель, підвищена температура – класичні симптоми осінньої недуги. Чому саме восени імунітет слабшає та як його зміцнити, «Впливовому АССпекту» розповіла Руслана Ляшук, доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ.
- Зниження температури повітря, вітри і часті дощі в осінній період призводять до переохолодження організму, від чого знижується імунний захист, що призводить до гострих респіраторних вірусних захворювань, - розповідає Руслана Ляшук. - Восени, звичайно, змінюється і харчування людини: зменшується кількість продуктів, що є джерелом вітаміну С і багатьох інших активних сполук. Це також послаблює захисні властивості організму.
Крім того, осінь – це час, коли більшість людей повертається на роботу, а у школярів і студентів розпочинається навчання. Часто саме цей період супроводжується стресами, які також негативно впливають на стан імунної системи.
- Є якісь універсальні поради: як попередити осінню застуду?
- Здоровий спосіб життя - це найкращий спосіб підвищити опірність організму вірусам. Універсальна порада: відмова від паління та вживання алкоголю, збалансоване харчування й достатня фізична активність, а також щоденні прогулянки, ранкова зарядка і, звичайно, сон - не менше 8 годин на добу.
Бажано лягати спати (й засинати!) до 22 години, тому що під час сну нормалізується робота імунної системи і відновлюється робота всіх органів і систем. Організм, якому систематично не вистачає сну, більш вразливий до вірусних та бактеріальних інфекцій.
Читайте ще: Топ-7 порад, як не захворіти восени
- Чи існує корисний осінній раціон, який сприятиме зміцненню імунітету?
- Раціон харчування в осінній період повинен бути різноманітним. Варто їсти якомога більше продуктів, що містять білки. Включайте в меню рибу, яйця, м’ясо, кисломолочні продукти, свіжі овочі та фрукти. Вживайте продукти, в яких міститься велика кількість вітамінів, мінералів тощо. Корисними будуть настої шипшини і трав’яні чаї.
- Руслано Петрівно, нерідко радять у приміщеннях встановлювати зволожувачі повітря. Мовляв, це вбереже від розповсюдження вірусів…
- Коли починається опалювальний сезон, повітря у приміщеннях сухе. Відповідно, пересушується і слизова оболонка носа, що істотно полегшує вірусу проникнення в дихальні шляхи. Тому, щоб знизити ймовірність зараження, варто провітрювати приміщення та зволожувати його.
- А чи радите промивати ніс морською водою?
- Зазвичай готові спреї з морською водою використовують для лікування нежиті. Не менш корисні вони й для профілактики застудних і вірусних захворювань.
До речі, імітацію морської води можна приготувати в домашніх умовах: взяти склянку теплої води (200мл) додати половину чайної ложки солі і соди та 1-2 краплі йоду. Цим розчином полоскати горло або промивати ніс 2-3 рази на день.
- Прогулянки, особливо – коли на вулиці вогко, шкодять чи, навпаки, загартовують?
- Свіже повітря загартує і допомагає позбутися негативу. Регулярні прогулянки лише зміцнюють імунітет. Тому, незважаючи на погоду, щодня знаходьте 30-60 хвилин на те, аби прогулятися.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Чому малюки часто хворіють
- Як адаптуватися після літньої спеки до прохолодної погоди?
- Коли відбувається різкий спад температури повітря, наш організм переживає стрес. Особливо, коли сьогодні температура близько 0 градусів, а ще вчора було 15-18. Тому в цей період важливо одягтися тепліше. Маленьку дитину одягають за правилом «плюс один»: тобто так, як себе, але на одну теплу річ більше.
Найчастіше застуда виникає через переохолодження ніг, тому важливо одягатися по погоді, щоби ноги, руки і голова були в теплі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами