Та пацієнти часто запитують: кого краще обрати – сімейного лікаря для всієї родини чи педіатра – для дитини, а терапевта – для дорослих. Як працюють сімейні лікарі та що входить у їхні обов`язки, «Впливовому АССпекту» розповіла Лариса Сидорчук, професор, завідувач кафедрою сімейної медицини БДМУ, президент ГО «Чернівецька обласна асоціація сімейних лікарів».
- Насправді реформа розпочалася у 2000 році із впровадженням сімейної медицини. Наразі в Чернівецькій області створено 14 центрів первинної медико-санітарної допомоги, центри при територіальних громадських об’єднаннях, організовані амбулаторії сімейних лікарів, Пункти здоров'я, - каже Лариса Сидорчук. - За 18 років нам вдалося підготувати понад 500 лікарів. Для Буковини - це дуже міцний фундамент, бо хоч ми і є однією з найменших областей в Україні, проте доволі розкидані територіально.
Таким чином, я вважаю, що в нашому регіоні сімейна медицина працює досить успішно. Хоча, звісно, завжди є куди розвиватися.
- Більшість фахівців із загальної практики-сімейної медицини готували шляхом швидкої перекваліфікації із терапевтів та педіатрів. Чи достатньо такої підготовки?
- Модель перенавчання практикуючих фахівців існує з моменту створення кафедри сімейної медицини БДМУ – з 2001-го року. У першу чергу ми перенавчали дільничних терапевтів, педіатрів, в другу чергу – лікарів вузьких спеціальностей, в основному - терапевтичного профілю.
Читайте ще: Аналізи за направленням сімейного лікаря будуть безкоштовними — Гройсман
Звісно, сімейний лікар надає багатопрофільну допомогу: і як терапевт, і як хірург, і як лор, і як офтальмолог, і як дерматовенеролог і т. д. Але насправді це не є чимось надто складним, адже під час навчання студенти-медики вивчають на кафедрі сімейної медицини основні спеціальності - їх 10. Ще 8 вузьких спеціальностей проходять на суміжних кафедрах. Тобто базові знання і навики отримують у повному обсязі.
- У яких медзакладах Чернівців працюють саме сімейні лікарі?
- У центрах ПМСД «Роша» та «Садгора», а також в окремому відділенні КМУ «Міська лікарня №3». І це не просто зміна назви, а реальна робота: звертається дитина на щеплення –вакцинують, звертається старша людина з підозрою на інфаркт – лікують.
- Ларисо Петрівно, як налагоджена співпраця між лікарями загальної практики-сімейної медицини та вузькопрофільними спеціалістами?
- Завдання сімейного лікаря – розпізнати хворобу. І, якщо він з нею може впоратися, зробити це на своєму рівні. Якщо ні, знайти вузького спеціаліста, до якого потрібно направити пацієнта. Таким чином, ми нарешті позбудемося самонаправлень, коли пацієнт з головним болем іде до отоларинголога, чи невролога, чи офтальмолога, бо сам так вирішив. До якого спеціаліста направити пацієнта, повинен вирішити сімейний лікар.
Вам буде цікаво: У МОЗ нагадали про безоплатні послуги, які можна отримати у сімейного лікаря
Більше того: між пацієнтом - сімейним лікарем - вузьким спеціалістом затверджуються законодавчо закріплені відносини. І вони базуються на фінансових гарантіях. Якщо хворий звертається до вузького спеціаліста самостійно, без направлення, йому доведеться повністю оплатити цю медичну послугу.
Національна служба здоров`я України обіцяє єдиний тариф на медичну послугу. І він буде єдиним для усіх медичних установ. Пацієнт не буде думати, скільки він має заплатити лікарю, а лікар не ображатиметься, що його праця негідно оплачується.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами