Про традиції і заборони посту «Впливовий АССпект» запитав не священика, як прийнято зазвичай, а лікаря. Віталія Штефанюк, асистент кафедри фізіології ім. Я.Д.Кіршенблата Буковинського державного медичного університету, розповіла, що варто робити, аби піст не перетворився на класичну дієту.
- Головна мета Різдвяного посту – духовне очищення. Тому важливо відмовитися не лише від скоромної їжі, а й не грішити думками. У цьому допоможе молитва. А якщо дотримуватися лише пісного харчування – це дієта, а не піст, - каже Віталія Штефанюк. – До речі, зверніть увагу: під час посту не можна вінчатися, а от хрестити дітей можна в будь-який день.
- Розкажіть, що не можна їсти у піст?
- Згідно із Церковним Уставом не можна вживати м’яса. Рибу дозволено їсти у неділі та суботи, у день Введення Пресвятої Богородиці в Храм, також святкові дні , наприклад, у престольне свято. Коли немає особливого свята, треба готувати їжу на рослинній олії у вівторок і четвер, а без олії - в понеділок, середу та п'ятницю.
Однак, якщо за станом здоров’я ви не можете дотримуватися посту, не біда. Поговоріть про це зі священиком, посповідайтеся, моліться. Адже відмова від їжі у піст - це не головне!
Якщо ви вагітні, годуючі мами - вам не варто харчуватися пісно, бо ви не надаватимете своїм діткам вітамінів, спричинюючи поганий розвиток і ріст малюка. А це вже гріх!
Читайте ще: Впливовий АССпект: Менше гаджетів, більше – спілкування: триває Великий піст
- А чи варто людині, яка дотримується посту, відмовлятися від не пісної їжі в гостях?
- У Біблії написано: якщо вас посадить друг за стіл і на ньому ви не знайдете їжі пісної - їжте те, що там є. Бо відмова в такому випадку - образа для господаря. А ображати - гріх. Справжній піст - у молитві, покаянні, примиренні.
- Віталія Іванівно, які ще заборони існують у піст?
- У період посту не можна сваритися, ображати, кричати. Також віруючим варто відмовитися від статевих контактів. Проте, за словами апостола Павла, «подружжя можуть і повинні віддалятися від фізичного спілкування для посту і молитви за взаємною згодою. Якщо цієї згоди немає, а ви будете наполягати і відмовите у фізичній близькості, то тим самим підштовхнете свою другу половинку до гріха, наприклад, до пошуку такого спілкування на стороні. Потрібно розуміти, що фізичні відносини між подружжям – не гріх, а норма життя. І гріховного в цьому нічого немає, навіть в період посту! Інша справа – фізична близькість до шлюбу, яка буває між хлопцем і дівчиною, або зрада чоловікові – це гріх, тим більше в період посту».
Також великим гріхом є вживання алкоголю. Потрібно взагалі його виключити в цей період. Не варто надто сильно розважатися, ходити на вечірки, танці, бажано відмовитися від розважальних передач.
- А що можна робити у період Різдвяного посту?
- Перш за все – обов`язково ходити до храму і молитися. Окрім того, це гарний час для благодійності: відвідайте дитячі будинки, будинки пристарілих, лікарні. Звісно, це також час для спілкування з рідними. Відкладіть в сторону гаджети – поговоріть з дитиною, подзвоніть батькам.
Піст – не мета, а засіб очистити свої помисли, пробачити, покаятися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами