Не скаржаться ні на втому, ні на страх. Це при тому, що чернівецькій «швидкій» бракує працівників. А отже, бригаді часом доводиться працювати не 12, а 24 години поспіль.
Коли лікарі очікують спаду захворюваності?.. Запитали у Володимира Єленєва, директора центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
- Не секрет, що першими на виклик до хворого з підозрою на коронавірус, приїжджають медики швидкої. Як підготовлені до цього бригади?
- Бригади мають всі необхідні засоби захисту. Зокрема, ізоляційні костюми посиленого захисту, медичні шапочки, екрани, респіратори, бахіли та рукавички. Також ми захищаємо водіїв. Вони не контактують з хворими, але мають або маску, або респіратор та костюм.
Після повернення автомобіля з виклику, його дезінфікує черговий санітар, який також повністю захищений.
- Скільки таких бригад в області?
- У місті Чернівці – 3 бригади. Плюс – одна бригада, згідно розпорядження Кабінету Міністрів, постійно чергує на КПП «Порубне». У кожному районі ми маємо по одній бригаді, яка повністю готова виїжджати на виклик до хворого з підозрою на коронавірус.
- Як приймається рішення: везти до лікарні чи лікувати вдома?
- У першу чергу пацієнт, у якого є симптому ГРВІ, повинен звернутися до свого сімейного лікаря. Саме він приймає рішення щодо подальшого лікування хворого. Якщо пацієнт у важкому стані, тоді лікар викликає «швидку» і ми доставляємо хворого в лікарню.
Якщо стан хворого ближчий до легкого, тоді він приймає рішення про амбулаторне лікування.
Якщо хворий сам викликає швидку допомогу, без сімейного лікаря, тоді ми приймаємо рішення, зважаючи на його стан. Якщо стан дозволяє залишитися вдома, то консультуємо і радимо залишатися вдома, з рекомендацією щодо самоізоляції. Якщо бачимо, що є потреба у госпіталізації – веземо пацієнта до визначеної лікарні.
- Від початку епідемії коронавірусу в Україні чи збільшилася кількість викликів «швидкої»? Адже зараз звичайне підвищення температури викликає тривогу…
- Кількість дзвінків дійсно збільшилася. Але частіше люди телефонують, щоб отримати консультацію. Наразі кількість звернень до «швидкої» удвічі перебільшує кількість виїздів. Ми консультуємо телефоном, відповідаємо на питання, які хвилюють.
Коли ж є скарга на високу температуру, ускладнене дихання, а до цього – історія подорожі до країни, де є коронавірус, або контакт з хворим, тоді бригада вдягає захисні костюми і виїжджає на виклик.
Читайте ще: У Чернівцях люди приховали можливе зараження COVID 19: дві бригади швидкої на вимушеній обсервації
- «Швидкій» давно бракувало працівників, зокрема, водіїв. Чи є зараз кому працювати?
- Бригад вистачає. У Чернівцях найбільша проблема з водіями. Наразі нам бракує 25 водіїв. Ті водії, які є, працюють на 1,5 ставки.
У районах вистачає водіїв, але дуже бракує лікарів. На вакантні посади ніхто не хоче йти працювати.
Не вистачає лікарів у Хотинському, Заставнівському, Сторожинецькому районах. У путильському – немає жодного лікаря.
- Буває таке, що відмовляєте у виїзді бригади? Чому?
- Швидка медична допомога відходить від радянських принципів роботи: дайте мені «Парацетомол», у мене болить голова… Екстрена медична допомога спрямована на порятунок життя. Якщо є загроза для життя – ми виїжджаємо, якщо немає такої загрози – передаємо виклик сімейному лікарю.
Підвищення температури, кровотеча, серцевий напад, задуха, втрата свідомості – у цих випадках ми ніколи не відмовимо.
- Лікарі скаржаться на втому чи страх?
- Більше на втому і брак фінансового забезпечення. На страх – я не чув. Ми всі медичні працівники – розуміли, на що ми йшли.
Зараз навантаження дуже сильне – і моральне, і фізичне. А отримують медики – мінімальну зарплату. Чекаємо, що медичні працівники будуть отримувати доплату, як це обіцяють у Верховній Раді.
- Від початку березня який виклик був найважчим?
- Морально був непростим виклик до дружини першого хворого на коронавірус. Коли на Гравітоні люди підняли галас і викликали «швидку», щоб вивезти жінку.
Узагалі, бригаду туди викликали через те, що був натовп, неспокійна ситуація, а люди просили перевірити їх стан здоров`я. У бригади були всі засоби захисту. Але було прийняте рішення цього не робити, бо в неї не було ознак хвороби. Лікарі повелися дуже коректно. Жінку забрали на обсервацію.
Той виклик був досить складний емоційно.
Вам буде цікаво: На Буковині медики «швидкої» працюють у цілодобовому режимі
- На вашу думку, коли можна очікувати спаду захворюваності в нашій області?
- Наша область була першою. І ми зробили все можливе, щоб вірус локалізувати.
Коли все закінчиться – мені важко сказати, тому що я не епідеміолог. Але я вважаю так, як казав наш головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко: на 6-7 тижнів ми це будемо мати. Але сподіваємося на краще.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами