Можливо, дійсно хвора людина, яка потребує допомоги, а можливо – стусани і погрози. Як виявилося, перед останніми медики абсолютно беззахисні. Які заходи безпеки вживає Центр екстреної медичної допомоги та чи дієві вони, «Впливовому АССпекту» розповів Володимир Єленєв, директор Чернівецького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф
- Іще у 2013 році, коли ми тільки створили Центр екстреної медичної допомоги, усі бажаючі працівники мали змогу безкоштовно пройти курс навчання із самозахисту. Заняття проводила Чернівецька обласна федерація рукопашного бою. Тоді, щоправда, небагато медиків виявили бажання, але кілька людей усе ж таки пройшли підготовку, - розповідає Володимир Єленєв. - У 2017 році був пілотний проект з поліцією охорони області. Тоді дві бригади оснастили «тривожними кнопками». Але того ж року планувалося відкриття диспетчерської служби, яка передбачала забезпечення такими «тривожними кнопками» всі бригади. Тому співпрацю з поліцією охорони припинили, щоправда, диспетчерської служби в Чернівецькій області досі немає. І спеціального захисту наші медики так і не мають.
- А чи дозволено їм мати із собою бодай газові балончики?
- Возити із собою газові балончики або, тим паче, зброю, медикам екстреної медичної допомоги заборонено. Застосовувати будь-яку зброю проти хворої людини або такої, яка потребує допомоги, лікарі не мають права. Тільки у психіатричної бригади, згідно посадової інструкції, є право у разі того, якщо пацієнт становить загрозу для суспільства, застосовувати силу. Для всіх інших бригад єдиний захист у разі нападу – це виклик поліції.
Читайте ще: «Швидкій» Чернівців катастрофічно бракує водіїв
- Чи часто нападають на медиків «швидкої»?
- На щастя, у нашому регіоні напади на лікарів трапляються нечасто. За останніх 5 років сталося близько п`яти таких випадків. В основному, це напади агресивних пацієнтів або їх родичів. Наприклад, бригада приїжджає на виклик, надає допомогу травмованій людині, а його родичі чи друзі незадоволені – кидаються на лікаря чи фельдшера з кулаками. Один раз автомобілю екстреної медичної допомоги побили вікна. У таких випадках викликаємо патрульну поліцію. Це наразі єдине, чим можемо себе захистити.
У місті бригада складається з трьох осіб – їм трошечки легше орієнтуватися у непередбачуваних ситуаціях. Важче тим, хто працює у селах, особливо – гірських, де у бригаді – водій і фельдшер. Наприклад, у Путильському районі, якщо дороги непроїзні, то водій доїжджає туди, куди може, залишається в машині, а фельдшерка бере сама 2 медичних валізи і йде пішки до виклику. Що в тій хаті її чекає - ніхто не знає.
Буває, у під`їзді чи на вулиці лікарям доводиться відбиватися від дворових псів. Це окрема проблема. І в цьому випадку, до речі, газовий балончик міг би стати у нагоді.
- Володимире Володимировичу, що, на вашу думку, варто зробити, щоби медики екстреної медичної допомоги, виїжджаючи на виклик, почували себе у безпеці?
- Ще три роки тому був розроблений законопроект щодо захисту медиків екстреної медичної допомоги . Але він досі не прийнятий. Я вважаю, що захистити наших медиків можна тільки прийнявши відповідний закон. Тоді той, хто порушує його, буде нести відповідальність.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: До кого тепер приїде «швидка»?
Окрім того, всі бригади необхідно оснастити «тривожними кнопками». Аби в разі небезпечної ситуації можна було натиснути одну кнопку – і виклик одразу потрапляє на пульт «102». Ми зможемо це забезпечити, якщо буде створена диспетчерська. До речі, Чернівецька обласна рада у березні 2019 року вже виділила свою частину коштів (25%) співфінансування для створення диспетчерської, ще 75% чекаємо від Міністерства охорони здоров`я. Коли кошти будуть, за роботу візьметься управління капітального будівництва. На все це потрібен час, але це – єдина реальна можливість створити безпечні умови роботи для наших працівників.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами