Пандемія коронавірусу спричинила введення суворих заходів карантину. Це практично зупинило ділову активність в Чернівцях. Найбільшого удару зазнав малий та середній бізнес, а також наймані працівники.
Які заходи вживає влада для підтримки підприємців та як бачить вихід з карантину? Ми запитали про це у директора Департаменту розвитку Віталія Гавриша.
- Карантин «вдарив» по малому та середньому бізнесу. Які вже кроки влада зробила для підтримки підприємців і які ще планує?
- На сьогодні вже прийнято два рішення. Перше – стосується комунальних ринків: всі, хто не працюють, можуть написати заяву і їм не буде нараховуватися плата за період, коли вони не здійснюють діяльність. Так само рекомендували і всім приватним ринкам зменшити оплату на ту частину, на яку дає пільги держава.
Ми перші в Україні прийняли рішення про не нарахування плати орендарям, які орендують комунальне майно. І рекомендували приватним орендодавцям, щоб вони також по можливості не нараховували плату, або принаймні зменшили її.
- Як депутати перерозподіляють кошти з міського бюджету у зв’язку з коронавірусом?
- Фактично весь залишок з минулого року, який мав бути перерозподілений в кінці березня і проект рішення вже був оприлюднений, в першу чергу було розподілено на видатки по боротьбі з коронавірусом. Так само міська рада обмежила всі нецільові витрати: все, що не пов’язано або з основною роботою, або з боротьбою з коронавірусом. По міській раді люди пішли у відпустки – як оплачувані, так і безоплатні.
- Ті підприємства, яким дозволено працювати, дотримуються санітарних вимог? Як це контролюється?
- Всіх перевірити неможливо фізично – людей на це не вистачить. Але більшість дотримується цих норм. Департамент і держпродспоживслужба контролює проведення всіх санітарних обробок і дотримання норм.
Поліція перевіряє, чи можуть здійснювати діяльність підприємці, чи ні.
Читайте ще: Фіндопомога та пільги: як пропонують культурі та креативним індустріям пережити карантин
- А як ставитеся до того, що магазини закликали встановити термінал, аби менше користуватися готівкою?
- У нас ще дуже багато людей користується готівкою. Тому рекомендувати встановити термінали, звісно, корисно. Але добре, що немає жодного обмеження, оскільки встановити термінал – це тривала процедура, яка займає щонайменше тиждень. Треба зібрати певний пакет документів, пройти перевірку банку. Рекомендувати – це добре, але впевнений, що ринок сам відкоригує. Якщо зараз буде великий попит на розрахунок картками, то ринок сам це відрегулює.
- Яким ви бачите вихід місцевого бізнесу з карантину? І коли це прогнозуєте?
- Неможливо спрогнозувати, коли буде остаточний вихід з карантину. Ми збираємо пропозиції на робочу групу, яка буде напрацьовувати план виходу з карантину. У Департаменту є певні напрацювання, проте про них ще рано говорити. Усе буде залежати від того, коли ми будемо бачити той вихід з карантину. І так само по наявному фінансовому ресурсу в місті.
Але ми маємо мати план дій. Інакше вихід з карантину буде досить важкий, як після нокдауну.
- Цього року планували нові кроки до покращення туристичної привабливості Чернівців. Чи доводиться вносити корективи до цієї програми через пандемію?
- Якщо бізнес на сьогодні певною мірою ще працює, то туристична галузь взагалі завмерла. Готелі, ресторани, туристичні оператори, перевезення – ніхто не працює. На жаль, всі видатки по туристичній сфері повністю скасовані. Все буде залежати від того, коли ми будемо виходити з карантину і наскільки важко. Бо якщо взагалі по бізнесу говорити, то вихід буде реалізований поступово, але вже найближчим часом. А от в туристичній галузі я не настільки оптимістичний. Ми прогнозуємо відновлення з початку літа, але ця сфера не зможе одномоментно запуститися і працювати.
Ще один податок, який, до речі, можна буде скасувати, - це туристичний збір. Це будемо розглядати, коли будемо бачити спад піку, можливість подорожей між містами.
Вам буде цікаво: Бізнес, як є: як підприємці переживають карантинну кризу
- Як пандемія позначиться на масштабних заходах, запланованих цьогоріч, зокрема, на Петрівський ярмарок?
- Я допускаю, що цього року Петрівського ярмарку не буде. Це масовий захід. І якщо будуть діяти карантинні обмеження щодо скупчення людей, а така вірогідність дуже реальна, швидше за все Петрівського ярмарку може й не бути цього року. Але можливо це стане шансом для перезавантаження ярмарку, щоб вийти наступного року в новому форматі.
- Як гадаєте, після пережитої пандемії зміняться підходи до роботи у підприємців та робітників?
- Однозначно зміняться. Бізнес перегляне свої бізнес-процеси, які здійснювалися до сьогодні. І точно матиме план дій на випадок того, якщо така ситуація повториться в майбутньому.
Санітарні норми стануть частиною нашого життя.
Дивіться нас на YouTube
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами