Люди бояться за власне здоров`я та життя. Чи передається вірус через повітря, кому варто носити маски та як себе вберегти?.. Давайте довіряти не чуткам, а фахівцям. У програмі – Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров`я Чернівецької облдержадміністрації.
- Чи відомо, як коронавірус COVID-19 вперше потрапив в організм людини?
- Дослідждення, які проводяться вченими на сьогоднішній день, говорять про ймовірні шляхи того, як вірус, господарем якого є тварини (кажани, білки, верблюди, їжаки), мав шанс потрапити до людини. Ми розуміємо, що частину цих тварин людина може вживати в їжу, з частиною може тим чи іншим чином контактувати. І таким шляхом вірус потрапляє до людини.
В однією людини вірус може взагалі не викликати жодних симптомів або ж може викликати ознаки хвороби, але не передатися до іншої людини. А може бути, що людина, яка перехворіла, має респіраторні симптоми, які передаються іншим людям.
- Розкажіть, як поширюється вірус та як ним можна заразитися?
- Шляхи передачі цього вірусу – повітряно-крапельний і фекально-оральний. Це говорить про те, що через брудні руки, через рот можна заразитися цим вірусом і, відповідно, він буде розвиватися в організмі, викликати хворобу.
- Чи можна відрізнити коронавірус від звичайного грипу?
- Всі респіраторні вірусні інфекції (аденовірусна, грип, риновірусна і коронавірус) викликають симптоми, за якими жоден лікар не може зробити чіткої диференціації. Єдиним способом підтвердження є виділення вірусу, тобто аналіз.
- Скільки триває інкубаційний період?
- Стандартно за даними ВООЗ – 14 днів. Ми спостерігаємо за контактними особами 14 днів. Але зважаючи на те, що вірус новий, терміни можуть посунутися в будь-який бік. Вірус вивчається.
Є статті про те, що можливий інкубаційний період може бути більший, ніж 14 днів. Але ВООЗ це ще не підтвердило.
Читайте ще: В Україні зафіксували першу смерть від коронавірусу
- А лікування коронавірусу таке саме, як і грипу?
- Ми прожили вже 2 роки в епідемії кору. І знаємо, що специфічного лікування проти цього вірусу немає. Але проти вірусу грипу є специфічний препарат – Озельтамівір, а проти герпес-вірусу є специфічний препарат – Оцикловір. А проти корона вірусної інфекції специфічних препаратів немає.
Якщо проти грипу, вірусу герпесу, кору є вакцина, то проти коронавірусу вакцини немає. Тобто корона вірус наразі не має можливості профілактики.
Лікування хворим на коронавірус надається таке ж, як хворим на кір чи грип. Тобто діємо, в залежності від того, які патологічні процеси відбуваються у пацієнта. Якщо людина зневоднена – починаємо інфузійну терапію, приєднується бактеріальна інфекція – додаються антибіотики.
Тобто може бути будь-який варіант розвитку подій, зокрема, і легкий перебіг. І насправді такий перебіг з епідеміологічної точки зору найбільш небезпечний. Тому що людина ходить з недіагностованим процесом, не ізольована, не дотримується кашльового етикету – і от така людина буде джерелом розповсюдження інфекції. А страждати будуть вразливі категорії – люди старшого віку, люди з хронічними захворюваннями – вони мають шанс отримати важку інфекцію, яка потребує госпіталізації, лікування.
- Чи переживала наша область подібні епідемії? Часто коронавірус порівнюють із грипом 2009 року…
- Світ не переживав схожих епідемій, тому що коронавірус SARS CоV2 – це новий вірус, з яким людство ще не зустрічалося. Проте дуже схожим був прецедент пандемічного грипу.
Нинішній коронавірус COVID-19 (або SARS CоV2) має двох не менш небезпечних братів – коронавірус SARS та коронавірус MERS.
SARS – важкий гострий респіраторний синдром, діагностований у 2003 році. Він викликав важку гостру пневмонію, що характеризувалася високою контагіозністю (заразністю – авт.) і смертністю.
MERS – це респіраторний близькосхідний синдром, який діагностували у 2012 році.
Нинішній корона вірус – SARS CоV2 – має симптоми, подібні до корона вірусу SARS. І саме важкість симптомів у частини пацієнтів і перебігу хвороби найбільше турбує медиків».
- Чи радите здоровим людям одягати маски в людних місцях, наприклад, у транспорт?
- Якщо людина знаходиться на відкритому просторі і вона здорова, маска їй не потрібна.
Звичайно, якщо людина хвора і має потребу рухатися чи по роботі, чи по сімейним справам, вона має вдягати маску.
Якщо хвора людина в стаціонарі, вона вдягає маску. Лікарі, які доглядають за хворими, обов`язково одягають маску.
Якщо мова йде про здорових громадян, нам маска не потрібна, якщо ми не перебуваємо у дуже людному місці.
Вам буде цікаво: Калинівський ринок у Чернівцях закривають на карантин
- Що робити, щоб себе вберегти?
- Неможливо убезпечитися від коронавірусу ні лимоном, ні часником, ні цибулею, ні вітамінами.
Вести здоровий спосіб життя, не перевиснажуватися – це банальні речі, але наразі це лише такі поради. Неможливо ввести собі якусь речовину і сказати: моя імунна система тепер буде крута!
- Антисептики для рук дійсно діють?
- Так. Вірус передається контактним шляхом, тому важливо не торкатися різних поверхонь, дверних ручок. Якщо торкалися – помийте руки, обробіть їх антисептиком. Гарно діють спиртові антисептики, звичайні миючі засоби.
- Які найбезглуздіші міфи ви чули про коронавірус? Спростуйте їх.
- У нас часто кажуть: діти на коронавірус не хворіють. Насправді, діти хворіють, але менше, ніж дорослі, і в легшій формі.
Неможливо передбачити, як перенесе хворобу та чи інша людина: важко чи легко. Це міф, що частіше хворіють люди похилого віку (під 80 років і більше). Не всі старші люди обов`язково мають захворіти.
Знаючи статистику, маємо розуміти, що вірусу її не покажеш. Все одно треба берегтися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами