Сьогодні – перший день весни. І хоча мороз ще лютує, теплі дні вже не за горами. Але чому ми так швидко втомлюємося, без причини роздратовані, а постійна застуда ніяк не минає? Причина проста: нам не вистачає вітамінів. Як уникнути весняного авітамінозу, що їсти, аби покращити настрій та самопочуття, «Впливовому АССпекту» розповіла Інна Сахацька, кандидат фармацевтичних наук, асистент кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії БДМУ.
- Як захворювання, авітаміноз виникає через повну відсутність того чи іншого вітаміну в харчовому раціоні. Але це буває вкрай рідко, тільки в якихось екстремальних ситуаціях. Тому частіше говорять про гіповітаміноз – недостатність вітамінів, - каже Інна Сахацька. - Синтезуються вітаміни переважно рослинами та частково мікроорганізмами. Організм людини не синтезує вітаміни або синтезує в недостатній кількості. У наш час відомо близько 30 вітамінів, з них приблизно 20 надходять до організму людини саме з рослинною та тваринною їжею. Якщо вітамінів не вистачає, погіршується здоров’я, знижуються захисні сили організму.
- А чи можна «накопичити» організми про запас? Скажімо, з осені до весни?
- На жаль, ні. Вітаміни необхідно споживати регулярно. Наприклад, водорозчинні вітаміни виводяться з організму протягом кількох годин. Жиророзчинні вітаміни А, Е і D затримуються в організмі трохи довше, але їх потрібно регулярно поповнювати. Таким чином, наше щоденне меню у весняний час має бути різноманітним: овочі, фрукти, зелень, крупи, продукти тваринного походження. Різноманітність необхідна ще й тому, що не існує універсального продукту, в якому б містилися всі потрібні нам вітаміни.
Читайте ще: Яблука і вітаміни: які засоби поборять авітаміноз
- Коли з`являються перші ознаки весняного авітамінозу і як вони проявляються?
- Як правило, нестачу вітамінів ми відчуваємо ще наприкінці зими. Це - сонливість, дратівливість, швидка втомлюваність, загальний занепад сил, зниження імунітету тощо. Найчастіше в організмі людини спостерігається недостатність вітамінів А, D і С.
- Які продукти радите їсти, аби отримати саме ці вітаміни?
- Головним джерелом вітаміну А є риб’ячий жир. У рослинах він не зустрічається, але морква, петрушка, зелена цибуля, щавель, червоний перець, чорна смородина, шипшина, агрус, томати, абрикоси містять каротини – провітаміни ретинолу.
Нестача вітаміну А супроводжується сухістю та блідістю шкірних покривів, ламкістю нігтів, волосся, підвищеною втомлюваністю, ураженням органів зору.
Вітамін D насправді об’єднує в собі кілька речовин - вітаміни D1, D2, D3, D4. В нашому організмі вітамін D утворюється з провітаміну (ергостерину) в шкірі під дією сонячних променів, а також надходить з тваринними продуктами: печінкою риб, ікрою, яйцями, молочними жирами.
Нестача вітаміну D в організмі призводить до рахіту (у дитячому віці) й остеомієліту (у дорослих).
Вам буде цікаво: Що їсти взимку, щоб заповнити нестачу вітамінів
На аскорбінову кислоту (вітамін С) багаті плоди шипшини, горобини, смородини, стиглі волоські горіхи, соковиті фрукти, ягоди, овочі (картопля, капуста), хвоя тощо. При його нестачі спостерігаються швидка втомлюваність, порушення серцевої діяльності, схильність до кровотеч, зменшується протидія інфекціям.
Варто пам`ятати: основними профілактичними заходами, спрямованими на попередження розвитку вітамінної недостатності, є повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі в сонячну погоду, лікування дисбактеріозу та інших хронічних захворювань органів травлення.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами