Євген Микитинський, дитячий хірург Чернівецької міської дитячої лікарні, точно знає: дитяча хірургія – справа ювелірна. Головний закон, який у ній панує, – не нашкодь!. Медик відповів «Впливовому АССпекту» на питання, які найчастіше турбують батьків.
Харчування на апендикс не впливає
– Щороку доводиться робити апендектомію близько 400 дітям, 100 з них потрапляють до нас у важкому стані, коли почався перитоніт, – розповідає Євгеній Миколайович. – Апендицит – це доволі складна патологія, особливо у дітей віком до 3-х років. Річ у тім, що його не завжди можна легко діагностувати. Наприклад, трапляється таке, що апендикс розташований за черевною порожниною. Тоді на дотик живіт м’який, важко одразу зорієнтуватися. Бували випадки, коли апендицит стимулював ниркову коліку.
– Часто доводиться оперувати дітей, у яких розірвався апендицит?
– На жаль, так. І тут багато в чому винні батьки. Надивившись реклами модних знеболювальних, при першій же скарзі дитини на біль вони починають самолікування: «годують» анальгетиками, самостійно призначають антибіотики. Таким чином, до нас ця дитина потрапляє не лише з деструктивним апендицитом, а ще й з букетом супутніх хвороб.
Читайте ще: Дитячий хірург з Чернівців пробіг найважчий міський марафон світу
– Чи можна вважати, що запалення апендиксу спровоковане неправильним харчуванням?
– Ні, неправильне харчування тут ні до чого. Це вже застаріла теорія. Гострий апендицит – це запальний процес у черевній порожнині. Попередити чи уникнути його неможливо. Інша річ – вчасно виявити і прооперувати. Іноді після такої операції через день-два ми виписуємо дитину додому і навіть обходимося без антибіотиків. Коли ж пацієнт потрапляє до нас у важкому стані, то, на перший погляд, банальна операція перетворюється на дуже складну з непередбачуваними наслідками.
Ковпачок ручки прямісінько з… легень
– Із якими ще дитячими недугами вам доводиться мати справу?
– Доволі часто трапляється гнійно-септична патологія, тобто гнійники, сепсиси. Особлива проблема з цим у новонароджених. Багато мам під час вагітності мають якусь патологію, а це – ризик внутрішньоутробного інфікування плоду. У нас доволі багато таких випадків.
Мало не кожен день доводиться діставати з легень дітей чужорідні тіла: насіння, ковпачки ручок. Тому хочу попросити батьків бути уважнішими!
– Пам’ятаю часи, коли чимало операцій робилися під місцевим наркозом. Скажімо, те саме видалення апендициту. Як із цим зараз?
– Практично всі маніпуляції ми робимо під загальним знеболюванням. На щастя, зараз є прекрасні лікарі реаніматологи-анестезіологи, які не лише полегшують роботу хірургам, але й знімають з дітей зайвий стрес. Навіть в операційну намагаємося забирати дітей без свідомості: їм не потрібно бачити лікарів у масках та інструменти. Таке не кожен дорослий може витримати.
Вам буде цікаво: Дитячих аномалій більшає. Медики б’ють на сполох
– Які пораду можете дати батькам?
– Своєчасно звертатися до лікарів і не займатися самолікуванням. Альтернативи традиційній медицині не існує. А із вчасно виявленою недугою завжди легше боротися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами