До 1 липня 2018 року кожен українець повинен вибрати собі сімейного лікаря. До нововведень залишається всього кілька місяців й мільйон запитань, на які намагаються знайти відповіді і медики, і пацієнти. Як знайти не просто сімейного лікаря, а професіонала, «Впливовому АССпекту» розповіла Ольга Кобевко, лікар-інфекціоніст.
- Реформування первинної ланки – як ковток свіжого повітря для кожного з нас. Адже окрім того, що лікарі надають медичну допомогу населенню, вони періодично й самі стають пацієнтами. Тож кожен медик нині теж обирає сімейного лікаря для себе і своєї сім`ї, - каже Ольга Кобевко. - Сімейний лікар надає багатопрофільну допомогу: і як терапевт, і як хірург, і як лор, і як офтальмолог, і як дерматовенеролог і т. д. Він знає усю сім`ю, умови проживання, праці, шкідливі звички, тому знає, як убезпечити пацієнта від тієї чи іншої недуги. Фактично, це – професійний друг, якому не байдуже твоє здоров`я і не важко зайвий раз нагадати про щеплення, флюорографію чи мамографію.
- На що в першу чергу радите звертати увагу, обираючи сімейного лікаря?
- Особисто я покладаюся на досвід. Мене не цікавлять титули та регалії – це зовсім не показник того, що фахівець справді висококласний. Бо буває таке, що із Заслуженим лікарем України, який має кілька нагород і дипломів, не вдається знайти спільної мови і почути одне одного.
Тому саме в цьому випадку мало би непогано спрацювати «сарафанне радіо»: розпитувати знайомих, родичів, колег. Упевнена: зовсім скоро в усіх поліклініках і амбулаторіях стане зрозуміло, хто ж найкращий, до кого йдуть пацієнти. Метод, звичайно, не науковий, але в нас і реформи проводяться без наукового обґрунтування й супроводу - здебільшого користуються методом проб і помилок.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Нечесно звільняти лікарів за те, що працюють на городах
- Як на вашу думку, чи має значення вік лікаря?
- Моя думка така: молодий фахівець далеко не завжди гірший, ніж пенсіонер зі стажем роботи. По-перше, пенсіонера в будь-який момент можуть відправити на пенсію. По-друге, вік – не показник фаховості. З власного досвіду можу сказати: молоді лікарі зазвичай намагаються постійно підвищувати свій фаховий рівень, шукають курси підвищення кваліфікації, відвідують конференції тощо. І, таким чином, часто стають серйозними конкурентами для лікарів передпенсійного або пенсійного віку, яким важливо, аби все текло за течією і ніщо нове цей плин не порушувало.
- Ольго, коли ви плануєте підписувати декларацію з обраним лікарем?
- Як не дивно, але досі залишається незрозумілим, коли ж можна прийти до обраного лікаря і підписати з ним декларацію... На жаль, нам катастрофічно бракує інформації. Саме тому частина людей не сприймає медичну реформу: кажуть, буде безлад, не розуміють, чого чекати.
Наразі підписати декларацію не можу, бо досі не знаю, як і коли це робити. Власне, інформуванням населення мають займатися керівники охорони здоров`я. Тому що вони отримують цю інформацію з перших вуст. Наразі ж маємо те, що маємо: деякі свідомі головні лікарі намагаються проводити інформаційну компанію, вивішують новини на стендах у поліклініках. Міська дитяча поліклініка Чернівців, наприклад, вже кілька разів проводила зустрічі з громадськістю, під час яких пояснювала, як по-новому працюватимуть педіатри та як підписати із ними договір. Натомість моя дільнична поліклініка не проявляє жодної ініціативи.
Мені дуже хочеться, щоби кожен українець мав такого сімейного лікаря, який справді перейматиметься своїми пацієнтами.
Читайте ще: Лікаря таки можна буде викликати додому. Але не вночі і не на вихідні
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами