Страхова медицина, гідна зарплата лікаря та якісна медична допомога для пацієнта – це те, чого більшість українців очікують від медичної реформи. Чи змінить вона стан справ у медицині та які зміни найперше повинні відбутися, «Впливовому АССпекту» розповів Валерій Манолов, лікар-реаніматолог, головний лікар приватної клініки, дійсний член Нью-Йоркської академії наук.
- Українська медицина знаходиться в шоковому стані. Шок - це коли організм не може утримати в рівновазі життєво важливі показники: порушується кровообіг, дихання і т.д. Коли в шоковому стані знаходиться людина, лікарі не будуть лікувати подряпини або нежить. Це зроблять пізніше, після надання невідкладної медичної допомоги. У вітчизняній охороні здоров'я накопичилось безліч проблем – і галузь опинилася в шоці. Тепер тільки реформа може так би мовити реанімувати нашу хвору – медицину, - каже Валерій Анатолійович. – Але варто визначитись з найважливішими потребами, які дадуть системі здатність вижити. І, оскільки медицина – галузь, яка потребує постійного фінансування, а коштів держави вистачає лише на зарплати лікарям і оплату комунальних послуг, вихід з цієї ситуації один – впровадження страхової медицини. Це розставить всі крапки над «і»: у медицину підуть гроші, їх можна буде вкладати у розвиток, у придбання обладнання, в елементарний ремонт та меблі, лікарі отримають гідну зарплату, а пацієнти – якісний рівень медичних послуг.
Читайте ще: Наших лікарів кличуть працювати за кордон. Оголошують про це - просто в медзакладах
- Яких змін від медичної реформи очікують лікарі?
- Дуже образливо і геть нелогічно для кожного українського лікаря в кінці місяця отримувати 2,5-4,5 тис. грн. зарплати. Погодьтеся: в опалювальний сезон такої суми ледь вистачає на оплату комунальних послуг. А за що жити?.. Виникає величезна диспропорція: чиновник у Міністерстві заробляє 50 тис. грн. на місяць, а лікар-практик – 2,5 тис. Якщо це не зміниться, ми втратимо кращих фахівців. Власне, це вже поступово почало відбуватися: молодь вступає на навчання у закордонні вузи, професійні фахівці виїжджають на роботу до європейських клінік… Що ж буде з державою?..
Єдина надія, що цю ситуацію зможе змінити реформа охорони здоров`я. Мусить узагалі змінитися державна політика по відношенню до медицини. Із жебрака лікар повинен перетворитися на поважного і матеріально забезпеченого громадянина України.
Тільки за нормального фінансування галузі можна сформувати конкуренцію між мед закладами, бо ж пацієнт піде до грамотного лікаря, а за пацієнтом підуть гроші. Відповідно, буде можливість вкладати кошти у придбання нового обладнання, лабораторні дослідження тощо. Зміниться якість надання медичних послуг, і від цього виграє і лікар, і пацієнт.
Вам буде цікаво: "Реформа не передбачає знищення лікарень. Медична допомога на місцях залишиться" - О.Кобевко
- Але ж будь-які зміни, реформування відбуваються не за один рік. Чи готові медики чекати?
- У всіх країнах Європи реформування медичної галузі тривало 5-10 років. Це нормально. За рік неможливо змінити все. А українські лікарі чекають змін усе життя. І 5-10 років для нас – не так уже й багато. Гадаю, в нинішніх умовах лікарі – це і є найсправніші патріоти, які попри мізерну зарплату, загальне суспільне невдоволення і розчарування, щодня поспішають на роботу і виконують свої обов`язки. Інакше, ніж патріотизмом і ентузіазмом, назвати лікарську працю в Україні наразі не можу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами