Депутати обласної ради підтримали регіональну програму «Онкологія». На три роки - з 2017 до 2019-го - на онкологію з обласного бюджету буде виділено 30 млн. грн.: по 10 млн. щороку. Чи вирішить це проблему забезпечення хіміопрепаратами, «Впливовому АССпекту» розповів Ілля Тащук, головний лікар Чернівецького обласного онкологічного диспансеру.
- До 2016 року в Україні діяла всеукраїнська програма «Онкологія», до якої були включені всі важливі аспекти, зокрема, і квоти щодо закупівлі хіміопрепаратів. Якщо не вистачало тих чи інших найменувань, ми робили запит на Департамент охорони здоров`я, і додатково виділялися кошти з обласного бюджету. Наприклад, у 2015 році – усього 700 тис. грн., у 2016-му – близько 2 млн., у 2017-му – 2,7 млн., - розповідає Ілля Тащук. – Але оскільки з 2017 року всеукраїнська програма припинила свою дію, необхідно було якомога швидше приймати рішення на місцях. Саме тому ще в липні минулого року фахівці Департаменту разом з онкологами почали працювати над регіональною програмою «Онкологія».
- Програма передбачає виключно забезпечення хіміопрепаратами?
- У першому варіанті програма передбачала також часткове матеріально-технічне забезпечення. Однак тоді ми вийшли на непосильну суму – близько 80 млн. грн. на три роки. Тому програму повернули на доопрацювання. Зрештою, депутати підтримали програму, яка включила в себе найнеобхідніший мінімум хіміопрепаратів, деякі препарати супроводу і дуже важливий елемент профілактики – щеплення дівчаток проти раку шийки матки. На ці вакцини передбачається близько 200 тис. грн. Вакцинують ними дівчаток віком 10-12 років, звісно, за згоди батьків.
Загалом, 10 млн. грн. за програмою «Онкологія» будуть розподілені наступним чином: 5 млн. – на дорослу онкологію (Чернівецький обласний онкологічний диспансер), 3 млн. грн. – на дитячу онкологію (Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня) і 2 млн. грн. – на онкогематологію (Лікарня швидкої медичної допомоги).
Читайте ще: Онкохворі – без хіміопрепаратів
- Яка ситуація нині в онкодиспансері з медикаментами для хіміотерапії?
- Наразі ми забезпечені хіміопрепаратами на 10-15%. Це дуже мало.
- А коли запрацює програма «Онкологія», забезпечення буде кращим?
- Ми хочемо на це сподіватися. Але дуже важко чітко прорахувати, скільки грошей потрібно на те, аби покрити всі витрати на хіміотерапію. Три роки тому ми рахували, що для забезпечення хворих хіміопрепаратами, нам потрібно близько 18 млн. грн. Але за три роки ціни значно виросли. Нині 1 млн. грн. вистачає на 5-6 позицій хіміопрепаратів, і вже за місяць-півтора – залишків немає. Окрім того, на ринок вийшло дуже багато нових препаратів, зокрема, імунологічних, які доступні нашим пацієнтам тільки в умовах клінічних досліджень. В Україні зареєстровані тільки 2-3 з них і ціни на них дуже високі. За 1 млн. грн. імунотерапією нового покоління можна пролікувати 2-х хворих протягом року. Звісно, держава забезпечити пацієнтів такою терапією не може.
Онкодиспансер отримує препарати переважно першої та другої ліній. Про всі надходження повідомляємо на нашому офіційному сайті. Також раз на тиждень оновлюється інформація на стенді при вході до стаціонару онкодиспансеру. Бачимо, це працює. Бо коли сповіщаємо про надходження партії дорого вартісних ліків, хіміотерапевтичне відділення переповнене: на 36 ліжках лікуються по черзі 60 хворих!
Вам буде цікаво: Онкодиспансеру – 70 років
- Ілля Вікторовичу, чи зростає кількість онкохворих в області?
- Якщо у попередні роки уперше діагностували рак в середньому у 2500 хворих, то минулого року їхня цифра зменшилася на 250 осіб. Але це навряд чи означає, що рак відступає. Швидше – люди вчасно не звертаються за профілактичною медичною допомогою, бо бояться діагнозу і не мають за що лікуватися. Хворі виснажені і економічно, і емоційно. Тому програма «Онкологія» повинна працювати, аби хоч трохи цим людям допомогти.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами