В Україні статус гірських мають понад 700 населених пунктів. І кожен мешканець заслуговує на вчасну та кваліфіковану медичну допомогу. Втім, цьому суттєво перешкоджає нововведення від Міністерства охорони здоров’я України на етапі впровадження другого етапу медреформи – ліквідовано 25% надбавки до ставки медикам гірських районів. Про це ІА АСС розповів Климентій Михайлюк, директор КНП «Путильська багатопрофільна лікарня».
Наші новини є у Facebook
«У нас НСЗУ забрала 25% доплати. Сімейній медицині НСЗУ не забрала, а вторинці забрала. Це як геноцид над людьми, що працюють у горах. Ми скрізь звертались, навіть до президента. Депутати Івано-Франківської обласної ради теж про це клопотали – там є лікарні у Верховині, Косові. При такій сучасній реформі ми всі ледь виживаємо. Нам щомісяця на зарплатний фонд не вистачає пів мільйона гривень. За липень зарплату ще не платили. Маємо борг. Це триває з квітня 2020 року. Поки була ковідна допомога - якось викручувались і перекривали. А тепер уже нема чим надолужувати нестачу - тепер біда», - пояснює Климентій Михайлюк.
У Путильській лікарні працює штат - 211 осіб. І це єдиний високогірний район в області, де медики позбавлені гарантованих законом доплат (ЗУ «Про статус гірських населених пунктів», постанова КМУ №648 від 11.08.1995 р.)
Умови праці у гірській місцевості нелегкі: через відсутність асфальтованих доріг лікарям часто доводиться йти до пацієнтів пішки, через віддаленість важко добратись до місця роботи.
«Справді, тарифна ставка мала б мати цих додаткових 25%. Проте з 01.04.2020 року заклади охорони здоров'я перейшли на фінансування з НСЗУ, і там таких доплат не передбачено. Тобто не визначено коригувальні коефіцієнти для закладів охорони здоров'я вторинного рівня (районної лікарні). Натомість є такий коефіцієнт 25% для закладів первинної ланки. Департамент охорони здоров’я звертався до МОЗ та НСЗУ з приводу внесення змін до структури пакетів, їх специфікації та внесення змін до тарифів. Проте, чіткої відповіді не почули, мовляв, дане питання опрацьовується, будуть внесені зміни до тарифів та коригувальних коефіцієнтів, визначених в установленому законодавством порядку», - коментує Олександр Грегуцак, заступник начальника управління, головний бухгалтер департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.
Читати: На Буковині майже закінчилася протизміїна сироватка: як лікують пацієнтів (ВІДЕО)
Ще у червні 2020 року МОЗ надіслало лист-відповідь за підписом ексміністра Максима Степанова у Путильську лікарню з відповіддю: «у зв’язку з зміною уряду, зверненнями нардепів щодо впровадження медреформи опрацьовується питання щодо зміни до тарифів та коригувальних коефіцієнтів, визначених в установленому законодавством порядку».
НСЗУ у січні 2021 року теж вказала на наявність помилки та зазначає: «структура пакетів медичних послуг, їхня специфікація, вимоги та тарифи будуть у майбутньому переглядатись та удосконалюватись».
Втім, за півтора року справа не зрушила з місця. Днями у Міністерстві охорони здоров’я України відбулась робоча зустріч з керівниками регіональних департаментів. Міністр Віктор Ляшко вкотре почув про цю проблему і пообіцяв якомога швидше розібратись у ситуації.
Керівництво та колектив лікарні вимагає у Міністерства у найкоротші терміни відновити 25-відсоткову надбавку лікарям вторинної ланки, які працюють у гірській місцевості, та подати її на ухвалення КМУ.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами