Уже рік як медична галузь держави функціонує за новими правилами. Договори із НСЗУ розв’язали руки генеральним директорам закладів, пише ІА АСС. Кожен з них намагається бути привабливим для пацієнта, бо гроші приходять за хворим.
На сайті Національної служби здоров’я України зазначається, що «НСЗУ не має жодного впливу на розміри зарплат у лікарнях, а оплачує надані медичні послуги. І від стратегії розвитку закладу залежить успішність лікарні. Ми знаємо випадки, коли завдяки реформі виплати закладу зросли у 5 разів, а зарплати залишилися на рівні нижче середнього для цього регіону. Або коли заклад тримає на депозиті значні суми, тоді як працівники і далі отримують невисокі зарплати».
На інформаційний запит журналістів ІА АСС про зберігання на депозитних рахунках вільних залишків коштів станом на 1 березня 2021 року Чернівецька ОДА повідомила:
КНП «Міська дитяча поліклініка» - 17 000 000 грн
КНП «Міська поліклініка №1» - 5 000 000 грн
КНП «Міська поліклініка №2» - 4 000 000 грн
КНП «Міська дитяча клінічна лікарня» - 985 482 грн
Зі слів керівника КНП «Міська дитяча клінічна лікарня» Сергія Сторожука, якщо б було хороше фінансування, то й з депозитами ніхто б не зв’язувався. А такий дозволений законом механізм мікроменеджменту дозволяє хоча б трохи підзаробити для закладу на поточні потреби.
«З одного боку виглядає так, що у нас майже мільйон лежить на рахунку, і ми не повинні скаржитись. Але насправді, це спосіб нашого виживання – кошти лежать на рахунку кілька днів. І таким чином вдається акумулювати до 6 тис гривень, - зазначив Сергій Сторожук. – Ми зараз у скрутній ситуації. Наш заклад не бере участі у ковідній програмі, а тому і доплати відсутні. Щомісяця 8-10 числа нам від НСЗУ надходить транш. А згідно з колдоговором – виплата авансу 16 числа. І якраз цих кілька днів нам дозволяють отримати короткочасні прибутки».
З 1 квітня Сергій Сторожук навіть скоротив три посади заступників гендиректора. А це ще додаткова економія коштів для закладу.
Наші новини є у Facebook
«Зараз у першому кварталі у закладах іде процес формування власних потреб. Добре, що ці договори і рахунки укладені офіційно і прозоро. Ми з’ясовували, чому такі суми з’явились. Позитивно вплинула медична реформа та кошти на боротьбу із коронавірусом, а також доплати від держави та міста. Це ті самі, які вдалось акумулювати. Наше завдання простежити, аби не виникла небезпека неякісного менеджменту, коли лікарня потребує грошей, а вони просто лежать на рахунках і заробляють відсотки», - коментує Юрій Лесюк, заступник Чернівецького міського голови.
У основних закладах охорони здоров’я обласного рівня депозитних рахунків немає. Про це повідомили ІА АСС керівники медустанов.
«Зрозуміло, що всі на цьому заробляють гроші. Але зараз немає сенсу тримати там кошти. Депозитний відсоток малий. Логіки немає жодної. Тому всі наші фінансові ресурси ми відразу залучаємо на виплати та купівлю необхідних матеріалів», - розповів Володимир Єленєв, директор Центру екстреної допомоги та медицини катастроф.
Депозити відсутні і в обласній клінічній лікарні. А на рахунку ОКЛ зараз лежить 557 тисяч грн.
«Це на банківський рахунок. Ми використовуємо кошти, коли нам потрібно. Вони перебувають у банку і на них теж нараховуються відсотки. За ці гроші ми можемо придбати щось вартісне для лікарні. Ці суми ми розподіляємо на зарплати та медикаменти. Кошти там не затримуються», - сказав Сергій Цинтар, гендиректор обласної клінічної лікарні.
За словами Іллі Тащука, керівника Обласної дитячої клінічної лікарні, у їхньому закладі теж відсутні депозитні рахунки. Така ж ситуація і у Чернівецькому обласному клінічному кардіологічному диспансері. Обіг коштів іде через розрахунковий рахунок.
«Ми постійно кудись витрачаємо гроші. А тримати на депозиті - незручно. Там за умовами ми не маємо права пів року знімати кошти. А нам і так нараховують відсотки за те, що кошти зберігаються на рахунках. Завжди є якийсь залишок. За гроші від НСЗУ ми платимо зарплати, купуємо медикаменти, все, що треба», - розповідає Ірина Маковійчук, керівниця Чернівецького обласного клінічного кардіологічного диспансеру.
Читати: Зарплати по 100 тисяч гривень: хто із керівників лікарень Буковини заробляє найбільше
За інформацією гендиректора міської лікарні №3 (ковідна госпітальна база) Віктора Проца, у них немає можливості тримати кошти на депозитах. Такий же стан справ і у лікарні №1 (ковідна госпітальна база).
«Рахунки у всіх є, але чи є щось на тих рахунках? У нас немає. Уже все витратили. Щомісяця нам треба на 2 млн грн. закупити кисню для пацієнтів, медикаментів на 3,5 млн грн., плюс зарплати та ремонтні роботи», - розповів гендиректор міської лікарні №1 Анатолій Петричук.
По Україні, згідно із статисткою, найкраща ситуація із управлінням фінансами у медзакладах якраз на Буковині. Є регіони, де кошти до пів мільярда гривень затримуються на банківських рахунках, коли є нагальна потреба у їхньому використанні.
За словами заступниці голови Чернівецької ОДА Наталії Гусак, найкращий аудит могли б проводити спостережні ради, адже комунальні підприємства з мільйонними обігами не можуть бути безконтрольними. Та досі не всі заклади позитивно відгукнулись про створення такого органу.
«Якщо є вільні кошти, то вони можуть зберігатись, згідно із господарським кодексом і статутом лікарні, на рахунках, які приносять відсотки. Але якщо іде дисбаланс у системі, коли замість підвищення зарплати, підготовки до контрактування з НСЗУ, вкладання у капітальні видатки – залишки просто лежать і зароблять проценти, - це неправильна частина управління коштами», - коментує Наталія Гусак. – У мене були ситуації, коли депутати облради приходили і казали, що в певному районі не вистачає ліків для ковідних хворих. А я показувала інформацію, що на рахунках закладу є 5 млн гривень».
За словами посадовиці, всі комунальні заклади зобов’язані публікувати звіти фінансових планів на сайтах чи на інтернет-сторінках засновника. У звітах, зокрема, потрібно вказувати, які суми зберігаються на рахунках медзакладу, чому їх поклали у банк та чому вони не вкладаються у розвиток лікарні.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами