До останнього часу точно не було відомо, чому ми більше хворіємо на застуди та грип восени та взимку. Відповідь на це запитання, схоже, пов'язана з тим, як віруси поширюються від однієї людини до іншої, запевняють журналісти ВВС.
Коли з дерев починає опадати листя, на небі – 50 відтінків сірого, а сонце, здається, щезає назавжди, до вас приходить застуда. Якщо пощастить – це буде лише нежить і біль у горлі (те "чудове" відчуття, ніби проковтнув тертушку). Якщо ні – лихоманка, біль у м'язах і висока температура можуть звалити вас з ніг на тиждень чи більше. Це грип.
Той факт, що взимку просто холодніше, не пояснює щорічного спалаху епідемії грипу
Сезон грипу завжди приходить в один і той самий час і вражає таку кількість людей щороку, що не може не дивувати той факт, що донедавна науковці точно не знали, чому холодна погода сприяє поширенню вірусів.
Утім, за останні п'яти років вони таки знайшли відповідь, яка могла би зупинити хвилю інфекції. Річ у тім, якими шляхами віруси поширюються в повітрі.
Щорічно вірусом грипу заражаються майже 5 мільйонів людей в усьому світі, і близько чверті мільйона - помирають від нього. Частково це пов'язано з тим, що організм людини не встигає пристосуватися до швидких змін вірусу.
Віруси грипу можуть залишатися в повітрі до кількох днів
"Антитіла від минулої хвороби не визнають нових форм вірусу, і ми втрачаємо імунітет", – каже Джейн Мец із Брістольського університету. Саме тому важко розробити ефективні вакцини проти цієї хвороби. І хоча цілком можливо розробити вакцину проти окремого штаму грипу, важко переконати достатню кількість людей зробити щеплення.
Втім, якщо зрозуміти причини поширення епідемії грипу взимку і її спад у теплий сезон, лікарі могли би знайти прості заходи запобігти хворобі.
Попередні теорії стосувалися переважно нашої поведінки. Взимку ми проводимо більше часу в приміщенні, контактуючи з потенційними носіями вірусу. Ми частіше користуємось громадським транспортом, де, притиснуті один до одного, вдихаємо бактерії з повітря. Здавалося б, усе це пояснює, чому саме взимку починається період респіраторних захворювань і грипу.
Брак сонячного світла призводить до зниження вітаміну D, що послаблює імунну систему людини
Інша популярна думка стосується нашої фізіології: холодна погода послаблює захисні сили організму, а брак сонячного світла знижує рівень вітаміну D, що робить нашу імунну систему більш уразливою.
Окрім того, коли ми вдихаємо холодне повітря, кровоносні судини в носі звужуються, припиняючи втрату тепла. Це заважає білим кров'яним клітинам (воїнам, які борються з мікробами) досягати слизової оболонки носу і вбивати віруси, які потрапляють у наш організм. (Це пояснює, зокрема, чому ми швидко застуджуємося, якщо вийдемо на вулицю з мокрим волоссям).
Хоча всі ці фактори роблять певний внесок у передачу захворювання, вони не пояснюють у цілому, чому саме взимку грип поширюється в таких масштабах, кажуть науковці.
Натомість відповіді треба шукати в повітрі, яким ми дихаємо. Завдяки законам термодинаміки, холодне повітря містить менше водяної пари, яка могла би перетворитися на дощ. Отже, хоча холодна погода і здається більш вологою, повітря насправді сухіше, і, які дійшли висновку науковці, є ідеальним середовищем для вірусу грипу.
Взимку ми частіше їздимо громадським транспортом, притиснуті до мокрих вікон та попутників
Лабораторні експерименти на морських свинках продемонстрували критичну різницю між швидкістю поширення грипу у вологому та сухому повітрі. Цей факт підтверджує і аналіз погодних умов впродовж 30-річного періоду, який із неймовірною чіткістю продемонстрував, що спалах епідемії щороку починався саме з різким падінням вологості повітря.
Цей висновок здається нелогічним, адже ми звикли вважати, що причина застуд - саме у вологій погоді. Щоби зрозуміти, чому так відбувається, давайте подивимось на динаміку кашлю і чхання.
Взимку ми вдихаємо коктейль з мертвих клітин, слизу і вірусів кожного, хто перебував у приміщенні до нас
Щоразу коли ми чхаємо, з нашого рота і носа вилітає хмара часток. У вологому повітрі вони залишаються відносно великими і опускаються на підлогу. А в сухому - розпадаються на дрібні частки, які можуть залишатися в повітрі години чи навіть дні. Тому взимку ви вдихаєте коктейль із мертвих клітин, слизу і вірусів від кожного, хто перебував у приміщенні до вас.
Крім того, водяні краплі в повітрі самі собою є токсичними для вірусу. Зміна кислотності або концентрації солей у носовому слизу носу деформує оболонку вірусу у вологому повітрі, позбавляючи його зброї, за допомогою якої він атакує наші клітини.
Загальне правило має кілька винятків. Приміром, в літаках. Хоча повітря в них, як правило, сухе, ризик підхопити грип не зростає. Можливо, тому, що кондиціонер очищає повітря від вірусів і бактерій, перш ніж вони встигають поширитися.
Динаміка чхання дозволяє зрозуміти, чому сухе повітря сприяє захворюванням
Цій теорії суперечить і той факт, що у вологих кліматичних зонах, зокрема у тропіках, віруси грипу поширюються не менше, а, можливо, і більше, ніж у сухих регіонах.
Одне з пояснень стверджує, що в особливо теплих і вологих умовах тропічного клімату вірус, хоч і не залишається в повітрі, осідає на поверхнях у великій кількості, отже все, чого ви торкаєтесь, містить віруси, і вони швидко потрапляють в організм через руки.
Втім, у північній півкулі, де віруси протягом деякого часу залишаються в повітрі, можна запропонувати простий спосіб позбутися їх.
Доктор Тайлер Koeп, який працював у клініці Майо в Рочестері штату Міннесота, підрахував, що звичайний зволожувач повітря за годину роботи знищує близько 30% вірусів у повітрі.
За допомогою зволоження повітря можна було би загасити (майже буквально) і інші "гарячі точки" хвороби – зали очікування в лікарнях або громадський транспорт.
"Це ефективний спосіб приборкати великі спалахи епідемій, які відбуваються кожні кілька років, – каже вчений. – Він критично зменшив би витрати на лікарняні, шкільні карантини і лікування".
Чи захищає медична маска від грипу?
Науковці, які продовжують дослідження в цьому напрямку, зазначають, що хоча вологе повітря і є шкідливим для вірусу грипу, воно цілком сприятливе для інших патогенних мікроорганізмів, зокрема патогенної цвілі. "Отже, зволожувати повітря треба з обережністю, бо воно може бути на лише корисним, – каже Джефрі Шаман із Колумбійського університету.
Між тим, науковці не втомлюються нагадувати, що щеплення і правила особистої гігієни залишаються найкращим способом захиститися, тоді як зволоження повітря – додатковий захід. Але коли ви маєте справу з таким небезпечним і всеосяжним ворогом, як вірус грипу, – будь-яка зброя у вашому арсеналі є важливою.
Наскільки ефективна медична маска?
Що кажуть дослідження
Щоразу в громадському місці ви вдихаєте хмарку частинок, які потрапляють у повітря з кашлем і чханням інших людей і залишаються в ньому до кількох днів.
Медичні маски є поширеним засобом зупинити вдихання мікробів, але чи захищають вони насправді?
Австралійські науковці спробували відповісти на це запитання. Вони спостерігали за родинами, які зверталися до лікарні з грипом. Виявилося, що родичі хворих, які носили хірургічні маски, заражалися на 80% менше.
Хоча пізніші дослідження підтвердили результати, отримані австралійцями, вони показали, що маски є ефективним лише разом із миттям рук і дотриманням особистої гігієни. В іншому разі - це як зачинити всі вікна в будинку, але залишити відкритими двері, тобто ігнорувати найважливіший аспект захисту від хвороби.
Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами