У інтерв'ю з журналістами Медіа агентства АСС, яке відбулось у центрі Чернівців, в оновленому сквері Дня Вишиванки, Володимир В'ятрович розповів, що це вже його 6 візит до Чернівців. Пригадує, що останній раз він був тут ще у 2019 році:
«Це мій перший візит у новий сквер Дня Вишиванки. Скажу, що сквер кардинально змінився, має чудовий вигляд, тут раніше стояв ось той великий совєтский солдат, який домінував над усією площею. За відсутності цього солдата і сквер, і площа зажили просто іншим життям».
До Чернівців письменник-публіцист приїхав, аби презентувати свої три нові книги. До цього він об'їхав чи не всю Україну, а Чернівці одне з кінцевих міст у його програмі.
Володимир В'ятрович - один з організаторів політики декомунізації в Україні, то ж ми не могли не запитати його думку щодо процесів декомунізації у Чернівцях.
За словами історика, Чернівці – дуже символічне місто у політиці декомунізації в Україні. Вперше декомунізація в нашому місті розпочалась ще в 1991 році. Це був перший етап, коли місто позбулось пам’яток, пов’язаних з комунізмом. Наступний етап тривав у 2014-2019 роках і, зрештою, маємо етап, який розпочався з початком повномасштабного вторгнення.
«Я дуже уважно слідкував за подіями, які відбувались саме у Чернівцях у 2022 році, які закінчились демонтажем пам’ятника на Соборній площі, які закінчились перейменуванням низки вулиць. Чернівці – місто, яке позбулось совєтских, російських маркерів. Місто буде по-іншому звучати, заживе по-новому, впевнений в цьому», - каже Володимир В'ятрович.
«Насправді нічого особливого для мене їхнє подання в розшук не означає. У нас українська держава. Якісь проступки, кримінальні справи на мене може відкривати тільки Україна. Це є показником безглуздя самої Росії, яка чомусь вважає, що її юрисдикція поширюється на інші сусідні держави. В гумористичному плані це стало приводом для моїх знайомих привітати мене з цим, ніби це додатковий показник заслуг перед Україною.
Якщо без жартів, думаю, що це оголошення мене в міжнародний розшук може ускладнити мої міжнародні поїздки. На жаль, Росія досі включена в міжнародні системи розшуку і зловживає тим, що оголошує в розшук людей з політичних міркувань. Але, можливо, це стане додатковим аргументом щодо подальшої міжнародної ізоляції Росії, покаже, що з Росією не можна співпрацювати навіть в питаннях розшуку злочинців, тому що там це використовують переважно з політичних мотивів», - поділився думками з журналістами історик.
У Чернівцях сьогодні, 12 червня, Володимир В’ятрович презентує три свої нові книги:
Книга писалась в горнилі початку повномасштабної війни у 2022 році. Спочатку це були дописи на сторінці у фейсбуці, власні записи в телефоні, які Володимир В’ятрович писав, коли перебував у складі територіальної оборони Києва, у 36 батальйоні. Цією книгою автор хоче показати українцям, що війна не розпочалась у 2022 році, не розпочалась вона й 2014 року. Коріння війни сягають періоду 1917 року, коли українці вперше спробували відірватись від російської імперії, що спричинило відразу російську агресію.
Володимир В’ятрович живе неподалік Бучі, не з соцмереж знає про звірства російських окупантів. Автор намагається пояснити сучасність крізь призму історії.
Кухня «переписування історії» - це кухня на якій «готував» Володимир В’ятрович у 2014-2019 році. Мова йде про діяльність автора на посаді голови Українського національного інституту національної пам’яті. Це найбільш особиста книга Володимира В’ятровича з усіх його книг. Тут він намагався об’єднати дві сюжетні лінії: про власне поступове захоплення історією та про спроби допомогти українцям переосмислити історію.
Завдання книги – узагальнити досвід українського суспільства у переосмисленні, новому відкритті власної історії. Писав автор в період коронавірусу, коли «весь світ поставили на паузу».
Це вже 4 видання книги. Перше видання з’явилось на світ у 2007 році, коли відбулось поступове відкриття архівів КДБ.
Тут все, що українці хотіли дізнатись про УПА, не читаючи десятки томів, все під однією обкладинкою, каже Володимир В’ятрович.
«Видання 2023 року вийшло в час, коли традиції УПА стають основою для української армії тепер. До прикладу, офіційне вітання «Слава Україні! – Героям Слава!», - розповідає письменник.
У книзі йдеться про відродження традиції УПА в сьогоденні.
Нові книги Володимира В'ятровича вже є доступними для читачів та буковинців зокрема.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами