На території скверу, що на розі вул. М. Коцюбинського - вул. Університетської розміщений бюст С. Воробкевичу. Об’єкт виготовлений з гіпсу і перебуває в незадовільному стані. Проект рішення про демонтаж уже виносили на засідання виконкому міської ради.
«Ще у 2010 році ми спільно з фахівцями, архітекторами і навіть автором погруддя Лисаківським обійшли всі об’єкти у Чернівцях, провели певну ревізію. І тоді всі зійшлися на думці – що цей бюст Сидору Вооробкевичу не гідний бути взірцем поваги та пошани великому діячу, - пояснює в. о. начальника відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради Вікторія Діденко. – У гіпсовій скульптурі уже й дірки з’явились у голові Воробкевича, і він весь обсипається, та й сквер у серці міста занедбаний зовсім. А взагалі це погруддя навіть не має свого номеру, так би мовити встановлений поспіхом і самовільно».
До Чернівецького національного університету неодноразово звертались науковці, мешканці міста, туристи щодо негайного упорядкування скверу та більш гідного вшанування С. Воробкевича.
«Гіпсова модель, бюст Воробкевичу, перебувають у непривабливому стані: руйнуються риси обличчя, лущиться верхній шар (фарбований під бронзу). Через це пам’ятник не слугує вшануванням пам’яті визначної особистоі Буковини, а навпаки, викликає глузливе ставлення до подібного вшанування у всіх без винятку відвідувачів громадського простору скверу. Тому ми підтримуємо пропозицію щодо здійснення демонтажу зазначеного бюсту та проведення благоустрою території скверу у найшвидші терміни, - повідомив ректор ЧНУ ім. Ю. Федьковича Роман Петришин.
Чернівецьке обласне відділення товариства «Просвіта» підтримало рішення міської ради про демонтаж погруддя С. Воробкевичу як такого, що не відповідає вимогам сучасності.
«Ми не проти особистості великого митця чи проти вшанування його пам’яті. Ми прагнемо, аби шана була гідною, а для цього слід спорудити повноцінний пам’ятник Сидору Воробкевичу у повний ріст, наприклад, у тривкому матеріалі, з новою сюжетною композицією. З благоустроєм скверу, адже він теж належить до пам’ятки національного значення – будинок №7 по вул. Коцюбинського (єпископський будинок), - коментує ситуацію голова чернівецької «Просвіти» Остап Савчук. – Для цього ми просимо ініціювати художню раду чи створення комісії щодо вивчення цього питання.»
На таку позицію «Просвіти» критично відреагував Володимир Старик, голова товариства Український Народний Дім.
«Ми обурюємося хамством 95-го кварталу чи продажністю співиць хору Вірьовки - а тут у нас під носом керівники товариства "Просвіта" просять міську раду викинути на смітник бюст почесного члена "Просвіти", автора безсмертного вірша "Мова рідна", десятків пісень, що стали народними ("Над Прутом у лузі", "Заграй ми, цигане старий" та ін.), оголошуючи його таким, що не відповідає вимогам сучасності., - пише голова товариства УНД Володимир Старик. - Ясно, що померлий ще в 1903 році Сидір Воробкевич з своєю "Рідною мовою" сьогодні не потрібен владі, так само як і все, що він зробив для української культури.»
Натомість у відділі охорони культурної спадщини міськради додають, що постать С. Воробкевича у Чернівцях вшанована належно: на території ЗОШ №27 встановлено мідне погруддя, його іменем названо вулицю, два навчальних заклади, встановлено меморіальну дошку на вул. 28 Червня.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами