Дисбаланс на ринку праці заважає нормально працювати службі центру зайнятості, запевняє в.о. директора Чернівецького обласного центру зайнятості Любов Кожолянко у програмі "Суть Речей" на Радіо 10
Людмила Григорчук: Кого шукають найбільше на роботу?
Любов Кожолянко: Продовжують користуватися найбільшим попитом робітничі спеціальності. Якщо аналізувати базу, то постійно до півтори тисячі вакансій перебувають. Є вакансії і для людей з вищою освітою, але робітничі професії у нас в тренді. Це в основному водії, більше 50 вакансій зараз, більше 50 вакансій швачок. Майже 50 вакансій – слюсарі, продавці, усю будівельні спеціальності, прибиральники приміщень.
Людмила Григорчук: А які професії у тих людей, які приходять до вас у пошуку роботи?
Любов Кожолянко: Ось саме цей дисбаланс на ринку він заважає нормально працювати службі центру зайнятості. Тому що у нас перебувають на обліку 6 з половиною тисяч осіб. З початку року до нас звернулися трохи більше 16 тисяч, у нас зменшення на 6% тих людей, які прийшли до нас за пошуком роботи і отриманням статусу безробітних. Працевлаштували більше 8 тисяч осіб. Станом на 1 жовтня маємо трохи більше 6 тисяч осіб на обліку. Це наші безробітні, які мають статус безробітного. Разом з тим, майже 60% - це жителі сільської місцевості. Натомість майже 70% вакансій, які ми маємо, розташовані у місті Чернівці. Цей дисбаланс заважає врегульовувати нормальний процес на ринку праці. Це не сприяє прискоренню працевлаштування чи заповнення вакансій. Також майже 40% - це наші білі комірці, з вищою освітою люди, натомість більшість вакансій – це вакансії для робітничих професій.
Людмила Григорчук: Але в той же час у нас популярно мати вищу освіту, а потім перекваліфіковуватися на майстрів манікюру чи перукарів.
Любов Кожолянко: Можна поділити цю проблему на два аспекти. Перше – це , звичайно, непотрібно проблеми вирішувати так часто. Можна її попередити. І ось те, що служба зайнятості активізувала профорієнтаційну роботу в школах, то сприяє, що молодь почала задумуватися над своїм подальшим життям. Це дає можливість упередити прийняття молоддю неправильних рішень, вибору неправильних шляхів. Я розумію, що молода людина хоче все і зразу, тоді ми знайомимо їх з тенденціями на ринку праці, про ті професії, які мають перспективу, це не обов’язково професії, які вимагають вищої освіти. Тепер у тренді висококваліфіковані робітники. Роботодавці зазначають, що проблема навіть не у відсутності досвіду у молоді, а у відсутності певних навичок. Це часто приходить з досвідом. Якщо ж ці навички є з навчального закладу, тоді людина має 100% шансів влаштуватися на роботу. Якщо професія, яку обрала молода людина, буде приносити матеріальне і моральне задоволення, то вона навряд чи буде нашим клієнтом. І друга проблема – це дисбаланс між освітніми послугами і ринком праці. Це загальноукраїнська проблема. Цей баланс є суттєвим. Випускаємо ми як правило, ті професії, які не дуже затребувані на ринку працю. Це м’яко кажучи. У нас ніхто не робить прогнози ринку праці. Навіть короткострокові.
Людмила Григорчук: Багато перекваліфіковуються з вашою допомогою?
Любов Кожолянко: Так. Ми надаємо таку послугу. Скористалося цього року більше 3 тисяч осіб. Це і підвищення кваліфікації. Приходять люди, які взагалі не мають ніякої професії. Ми співпрацюємо з усіма навчальними професійно-технічними закладами. У нас є також у системі центру зайнятості 9 дуже потужних закладів професійно-технічної освіти. Це дуже потужний Одеський, Рівненський заклад, Харків, але він трохи дальше. Там дуже гарна освіта, гарна техніка.
Читати ще: Зараз роботодавці підлаштовуються під працівників, а не навпаки - Л.Кожолянко
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами