Журналісти Медіа агентства АСС вирішили дізнатись, чим конкретно наразі займається організація на території Чернівецької області. А розповіли нам усі подробиці Наталія Візнюк – заступниця голови Чернівецької Обласної Організації Товариства Червоного Хреста України та Олена Кирилюк - спеціалістка з організації з розвитку та волонтерства ЧООТЧХУ.
Як давно у Чернівцях функціонує представництво Товариства?
Наталія Візнюк: Доволі давно. І увесь цей час ми не припиняли надавати різного роду допомогу незахищеним верствам населення.
Що змінилось у вашій роботі з початком повномасштабного вторгнення рф?
НВ: З першого ж дня ми включились в роботу з реагування… Зважаючи на розташування нашої області не важко було зрозуміти, що нас чекає різке збільшення кількості людей: хтось шукав тут притулку, а хтось через нашу область намагався перетнути кордон. Проте і тим, й іншим потрібні були підтримка, їжа та засоби гігієни.
На щастя, спостерігався й активний наплив людей, які бажали стати волонтерами. До речі, значна кількість спонтанних волонтерів в подальшому стали нашими постійними активними волонтерами, що дозволило організації працювати плідно, охоплюючи більшу кількість потребуючого населення та на більшій території.
Повертаючись до подій лютого-березня… Частина волонтерів працювала на залізничному вокзалі, зустрічаючи потяги з евакуйованим населенням. Людям, що тікали від війни, ми видавали одяг, продукти харчування, ковдри, гарячий чай. Надворі була зима, і така допомога була вкрай необхідною.
Отримуйте новини в Telegram
Паралельно інша волонтерська команда працювала на контрольно-пропускному пункті «Порубне-Сірет». Їх робота була зосереджена на забезпеченні найбазовіших потреб: вода, чай, дитяче харчування, підгузки, а також наданні психологічної та, в разі потреби - першої допомоги.
Також, для роботи із транспортування людей з інвалідністю залучався загін швидкого реагування, що допомагав у перевезенні до місць поселення.
З початком повномасштабного вторгнення зросла потреба в допомозі військовим. До вас звертались з подібними запитами?
НВ: Так, проте наша діяльність спрямована на допомогу цивільному населенню. Та ми при можливості надаємо інформацію: куди з такими запитами можна звернутися.
Чи допомагали вам закордонні партнери?
НВ: Звісно! Ми вдячні за активну підтримку колегам з Данського Червоного Хреста та Турецького Червоного Півмісяця.
За підтримки Данського Червоного Хреста та Національного Комітету Товариства Червоного Хреста України було організовано хаб національного значення, в якому акумулювалась і продовжує акумулюватись гуманітарна допомога з інших країн світу. Вона розподіляється по різних областях країни, де є найбільша потреба. Також, розпочався проєкт «Підготовка та реагування на ескалацію конфлікту в Україні»: було залучено людей для розвезення допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) по Чернівецькій області, фахівців з психосоціальної підтримки, які проводять активну роботу з їх дітьми.
В липні цього року в області стартувала програма “BraVo”, яка зосереджена на розвитку місцевих організацій (Вижницький район, Чернівецький район, Дністровський район). У місцевих осередків з’явилась можливість розвиватись, поповнювати матеріально-технічний стан організації, розвивати банк одягу, пункти прокату та впроваджувати на районному рівні міні-гранти.
Ви зазначали, що активно розвиваєте напрямок першої психологічної підтримки. Розкажіть про це більше.
Олена Кирилюк: Людям дуже важко говорити про свої потреби. Вони замикаються в собі. Але й тримати все в середині – не варіант. Ті, хто готові говорити тет-а-тет про свої проблеми – у меншості. Тому сьогодні ми спрямовуємо свою роботу на заклади, де проживають переселенці. Людям легше проходити терапію в колективі. Значну вагу приділяємо батькам з дітьми.
Якщо говорити про психологічну допомогу військовим, то ми практикували і такий вид підтримки ще з 2014 року. Ми готові й надалі працювати у цьому напрямку, якщо будуть запити.
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
Сьогодні актуальним є питання пошуку рідних. Чи займаєтесь ви цим?
НВ: Займаємось, адже це ще один з напрямків діяльності ТЧХУ – «Відновлення родинних зв’язків або Служба розшуку».
У перші місяці у нашій області звернень майже не було. А от тепер запитів стає все більше. Звертаються щодо пошуку військовополонених та зниклих безвісти.
Ми приймаємо ці звернення та після вивчення направляємо до Києва - у Службу розшуку Національного комітету. Там дані опрацьовуються. І якщо немає змоги вирішити питання на місці (ТЧХУ може здійснювати свою діяльність виключно на підконтрольних територіях), то дані надсилаються до Міжнародного комітету ЧХ, який має значно більше повноважень щодо роботи по обидві сторони конфлікту.
Структура Червоного Хреста доволі розгалужена, тому не всі розуміють хто і за що саме відповідає…
НВ: На жаль, це так – люди не знають: як саме працює і з яких структур складається організація. От, наприклад, у кожній країні (і в нас теж) є своє Національне Товариство, яке працює виключно в межах країни, де воно знаходиться. А от Міжнародний Комітет Червоного Хреста – має мандат працювати по обидві сторони в країнах, де є конфлікти. Натомість Федерації Червоного Хреста та Червоного Півмісяця діють там, де виникають природні катастрофи (наприклад, повені, землетруси тощо).
Які програми ТЧХУ реалізовуються саме в нашій області?
НВ: Як і по території всієї країни Товариство допомагає людям продуктами харчування та засобами гігієни, одягом тощо; з транспортуванням маломобільних груп, навчає навичкам першої допомоги та проводить роботу з психосоціальної підтримки.
До речі, саме в нашій області нещодавно було реалізовано пілотний проєкт виплати грошової допомоги сім’ям, що прихистили у своїх домівках ВПО. Таким чином ми хотіли не лише підтримати їх фінансово, а й виказати вдячність за те, що вони зробили добру справу.
Ми змогли охопити 21 громаду, а точніше - 9703 членів сімей, що прихистили ВПО.
ОК: Варто також зазначити, що значно спростила нашу роботу поява програми «BraVo». За рахунок того, що утворилися осередки Товариства в районах, ми змогли допомагати більшій кількості людей. Та й потребуючим простіше отримати необхідну допомогу поруч з місцем проживання.
Як отримати допомогу від ТЧХУ? Наприклад, якщо людина потребує продуктів чи засобів гігієни?
НВ: Перший крок – це реєстрація. Ми створюємо списки бажаючих отримати допомогу, опрацьовуємо їх, а потім телефонуємо та запрошуємо прийти її отримати.
Наразі надаємо одноразову допомогу, адже відбулось стрімке збільшення кількості потребуючих у нашій області. І до речі, за нашими спостереженнями, з’явилося багато нових людей, тобто у нашу область подовжують прибувати переселенці.
Хочемо зауважити, що сьогодні ми підтримуємо не лише ВПО, а й незахищені верстви населення нашої області.
Не можемо не спитати, а як ви справляєтесь з таким навантаженням?
НВ: Ми робимо свою роботу. Звісно ж бувають різні ситуації, різні люди, та ми усвідомлюємо, що в першу чергу наше покликання - допомагати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами