Фото: МА АСС
У Чернівцях в Історико- культурному заповіднику «Кладовище на Зеленій вулиці» фахівці вивчають можливість та доцільність подальшого продажу гробівців, які не мають власників, на аукціоні. Відомо, що наразі спеціалісти нарахували близько 200 «нічийних» гробівців.
Гробіве́ць, гробове́ць — наземна або підземна окрема капітальна споруда, а також особлива ніша в церкві чи храмі, призначена для поховання.
Відновлення одного такого гробівця може обійтись до мільйона гривень, тому в міській раді розглядають ідею аукціону, на якому охочі зможуть придбати склеп для своєї родини з умовою подальшого збереження автентичності та реставрації.
Як відомо, раніше влада міста вже неодноразово реалізовувала склепи у МКП «Історико-культурний заповідник», щоправда, без аукціону, таким чином їх рятували від руйнування та забезпечили збереження автентичності.
Наші новини є у Facebook
Як розповів Медіа агентству АСС Ігор Крохмаль, про продаж склепів поки говорити зарано, але фахівці та спеціально створені комісії працюють у цьому напрямку:
«В першу чергу потрібно, щоб визнали гробівці власністю громади. Це може відбутись виключно за рішенням суду. Наразі ми повинні прослідкувати, щоб ці всі поховання, які практично майже всі або частково зруйновані, або руйнуються і занепадають, просто не зникли на цьому кладовищі».
У Історико-культурному заповіднику триває процес інвентаризації.
Намагаються встановити усіх власників склепів. У разі якщо власників не знайдуть - за рішенням суду гробівець може стати власністю громади, а далі місто може запропонувати людям їх придбати, відновити за власний кошт. Проте до цього етапу потрібний ще як мінімум рік часу, зауважив посадовець.
«Було досить багато поховань, які були розграбовані ще в радянський період, були й відповідні заяви в поліцію. Ми приводимо все документально в належний стан. Після цього ми будемо звертатись до відповідних судових органів про те, щоб визнати їх безхазяйними. Цьому передує також дуже великий обсяг роботи. В першу чергу ми повідомляємо в ЗМІ всіх, хто можливо має документи чи якісь підтвердження про те, що його родичі були поховані на цьому комунальному підприємстві.
До речі, такі люди час від часу знаходяться, знаходять документи, звертаються і підтверджують право власності на ці родинні поховання» - розповідає Ігор Крохмаль.
Новини Медіа агентства АСС є у Viber
У спеціальній комісії працюють фахівці, історики, зокрема й науковці з Чернівецького національного університету. За словами заступника міського голови, вони комісійно вивчають об'єкти й надають фахові коментарі:
«Якоюсь мірою гробівці звичайно що мають історичну цінність. Єдине що ми працюємо з родинними похованнями, де немає ні написів, ні гравіювань. Не можливо встановити, хто там був похований. До речі, дуже багато таких поховань, коли немає останків, вони просто порожні».
На кладовищі збереглись гробівці, де взагалі відсутні скам'янілості, також є й ті, де зберігаються останки. За рішенням виконавчого комітету, останки можуть бути перепоховані. Як зауважив чиновник, це звичайна процедура, яка регулюється Законом. Рішення ухвалює виконавчий комітет. Перепоховати скам'янілості можуть на цьому ж кладовищі, в спеціально визначеному місці.
За міркуваннями посадовця, мешканці Чернівців, які проживають поблизу кладовища, можуть виявити бажання придбати такі склепи, щоб ховати своїх родичів:
«Можливо це стане популярною ідеєю. На аукціоні Prozorro вони могли б придбати родинний гробівець і привести його до ладу і відповідно там проводити поховання».
Стартові ціни будуть обговорювати після того, як визнають власність міста, після того буде проведена експертна оцінка й виходячи з цього, обміркують ціни.
Ігор Крохмаль вкотре акцентує, що місто робить це для того, не щоб саме продавати, а щоб зберегти:
«Допустити, щоб там була просто яма – ми не можемо».
Читайте також всі новини Чернівців.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами