- Попри те, що у більшості з нас є знайомі та родичі, які перехворіли коронавірусом, залишаються ті, хто «не вірять» у нього…
- 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила пандемію нового захворювання – COVID-19. Напевно, немає нині на планеті людини, яка, маючи доступ до джерел інформації, не була б обізнана з цією проблемою. Тому питання щодо віри чи не віри в прояви нового типу короновірусної інфекції - це до релігії. У даному конкретному випадку є визнання проблеми світовою організації охорони здоров’я.
Хочу лише нагадати, що офіційна назва збудника інфекції SARS-CoV-2. Вірус зарахований до ІІ групи патогенності. Особливістю короновірусу є його швидке поширення світом: на початок травня вірус був зареєстрований у 197 країнах світу.
Я, як практикуючий пульмонолог та терапевт, консультувала пацієнтів з ознаками нової коронавірусної інфекції починаючи з грудня 2019 року. І сьогодні жодного дня не минає без консультації хоча б одного пацієнта зі скаргами, що відповідають симптомам цього захворювання. Більшість консультованих випадків у подальшому знайшли підтвердження за лабораторними тестами.
- Ліліє Дмитрівно, у чому підступність COVID-19?
- Небезпека та загроза коронавірусної інфекції криється у тому, що передача збудника відбувається повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові і поцілунках крапельки розлітаються на 2 м і не затримуються у повітрі), повітряно-пиловим і контактним (якщо людина торкається очей, носа чи рота) шляхами. Хочу нагадати, що вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини.
Слід визнати, що групу ризику, у першу чергу, становлять люди старшого віку, які здебільшого мають цілу низку супутніх захворювань, що і робить їх уразливими до інфекції. На відміну від дітей, які можуть бути латентними переносниками вірусу, і симптоми захворювання у більшості з них практично не проявляються. Однак, мій практичний досвід засвідчує, що у разі своєчасного звернення до лікаря, чіткого дотримання всіх рекомендацій у більшості випадків захворювання перебігає як звичайна респіраторно патологія.
- Існують припущення, що вірус мутує і проявляє себе дуже по-різному. Це правда?
- За 6 місяців циркуляції вірусу в Україні, його симптоматика не зазнала якихось особливих змін. Хіба що трохи частіше в якості маніфестних ознак почали реєструватися (з початку серпня) гастроентерологічні симптоми (нудота, проноси, синдром подразненого кишківника). Помилково люди пов’язують ці прояви з симптомами харчової токсикоінфекції і шукають причини у вживанні певних продуктів, зокрема, кавунів.
Професор інституту вірусології Уханьского університету Ян Чжанцю зазначає, що поки не зрозуміло, як буде вірус мутувати далі: слабшати чи підсилюватися. У свою чергу, японський лікар-інфекціоніст Акіхіро Сато назвав другу хвилю коронавірусу «практично неминучою». На думку вченого, близько 99% населення планети ще не перехворіли, і під час другої хвилі хворих буде набагато більше, ніж зараз. До того ж, вакцини від коронавірусної інфекції досі не розробили. За найоптимістичнішими прогнозами, вона з’явиться на ринку на початку наступного року.
Читайте ще: В Україні за добу виявили 2 884 випадки COVID-19
Найвища концентрація вірусу – за 1-3 дні до появи симптомів
- Часто у хворих є усі ознаки коронавірусу, але ПЛР-тест - негативний. Чим це можна пояснити?
- Рівень вірусу (його РНК) у зразках з верхніх дихальних шляхів є найвищим за 1-3 дні до появи симптомів і знижується протягом 7 днів, тобто увесь цей час людина може бути заразною для оточуючих, може і дещо довше. У середньому, особа з підозрою на COVID-19 залишається заразною10 днів після появи симптомів і в окремих випадках, при тяжкому перебігу хвороби, дещо довше.
У 44% випадків зараження відбувається у безсимптомний період. Інкубаційний період для коронавірусної інфекції становить 14 днів від моменту контакту з інфекцією, причому більшість випадків виникають приблизно через 4-5 днів - 5,2 дня. На сьогодні вже визначено поріг рівня вірусної РНК, нижче якого заразність є малоймовірною.
- Більшість хворих переносять вірус у легкій формі?
- Це залежить від віку людини, наявності супутньої патології, експозиції вірусної дози та стану імунітету у цілому. Більшість захворювань на COVID-19 є нетяжкими. Так, за оцінками Китайського центру контролю та профілактики захворювань, тяжкість захворювання розподілялася наступним чином: легка (респіраторна інфекція, можлива легка пневмонія) - у 81% випадків; тяжкий перебіг захворювання (з задишкою, гіпоксією чи ураженням більше 50 % легень за даними комп’ютерної томографії) – у 14%; критичний перебіг захворювання (з дихальною недостатністю, поліорганною недостатністю та шоком) – у 5% хворих. Практично у всіх пацієнтів з тяжким перебігом захворювання діагностована прогресуюча дихальна недостатність на тлі 100% випадків пневмонії.
- Як правило, у перші дні люди самі себе лікують – збивають температуру, п`ють таблетки від кашлю, навіть самі собі призначають антибіотики. Розкажіть, якими мають бути правильні дії у перші дні захворювання?
- Самолікування може бути небезпечним. Чомусь ніхто з пересічних громадян не займається фінансовою аналітикою, комп’ютерним програмуванням, архітектурними проектами самотужки. І взагалі, побутує думка, що в медицині - всі пересічні громадяни поголовно «спеціалісти». Однак, на хвилиночку, лікар - це одна з тих професій, якої навчаються 6 років в університеті, 2-3 роки - в інтернатурі, ще 2 роки - в резидентурі і, взагалі, безперервно - все життя. З мого досвіду, бувають часто випадки, вирішення яких вимагає консиліумного обговорення і широкої міждисциплінарної консультації.
Хочу також застерегти всіх від одного з міфів, що винайдено ліки, які убезпечать від коронавірусної інфекції. Мушу розчарувати: на сьогоднішній день таких препаратів немає!
Програму лікування визначає лікар, оцінюючи стан пацієнта та всі його вихідні дані (вік, стать, супутню патологію, результати клінічного, лабораторного та променевого досліджень).
- А є засоби профілактики коронавірусу?
- Засоби профілактики ковіду ґрунтуються на повноцінній роботі імунної системи. Тому всі заходи, які спрямовані на підтримання робочої активності власного імунітету, годяться для попередження та полегшення перебігу симптомів COVID-19. Тут хочу нагадати про здоровий спосіб життя: щоденне фізичне навантаження, збалансоване харчування з достатнім споживанням тваринного білку, молочно-кислих продуктів, овочів, фруктів, риби, вершкового масла та рослинних жирів.
Слід пити достатню кількість рідини (не менше 2-х літрів на добу), гуляти на свіжому повітрі і приймати сонячні ванни, які, власне, і забезпечують достатній синтез вітаміну Д, що є потужним протизапальним чинником при більшості інфекційних і застудних захворювань.
Щодо часнику та цибулі: вони не можуть вберегти від коронавірусної інфекції. Так, навіть при хорошому імунітеті, у людини є значні ризики захворіти на цей вірус, зокрема, якщо особа не дотримується рекомендацій ВООЗ з дотримання гігієни. На жаль, до СOVID-19 немає вродженого імунітету. Це штам вірусу, з яким людство стикнулося вперше.
Вам буде цікаво: Думка дня: Головний педіатр області про відкриття шкіл та садочків
- Нерідко можна почути, що маски варто носити лише хворим, здоровим вони не потрібні. Як ставитеся до такого твердження?
- Раджу бути обережними з такими висновками, адже будь-хто можете бути носієм вірусу і не знати про це (пам’ятаємо про 1-3 дні безсимптомного носійства!). Інкубаційний період може тривати до 14 днів та мати безсимптомний перебіг. І саме в цей час, не підозрюючи про наявність захворювання, людина може розповсюджувати COVID-19 та інфікувати інших.
Одноразові маски не рекомендовано використовувати повторно, адже тоді вони втрачають свою захисну функцію.
- Навіть якщо вони в гарному стані?
- Так. Бо крім часточок вірусу SARS-CoV-2 (збудника COVID-19), на зовнішній поверхні маски осідає безліч інших мікроорганізмів. А на внутрішній поверхні - мікроорганізми із повітря. Під час використання маска стає вологою, що створює умови для активного розмноження бактерій на її поверхні. Використана маска може бути джерелом додаткової небезпеки для людини, яка використовує її повторно.
Одноразові засоби індивідуального захисту, в тому числі медичні маски, не можна дезінфікувати та використовувати повторно. Немає науково підтвердженого механізму, який гарантував би одночасно і знищення всіх мікроорганізмів на поверхні маски, і збереження її захисних властивостей після впливу дезінфектора.
У жодному разі не можна прати одноразові маски! Це не гарантує повного знищення всіх мікроорганізмів. І навіть якщо вам здається, що одноразова маска зберігає зовнішню цілісність після прання, насправді вона втрачає свої захисні властивості.
- Тоді чи безпечні багаторазові маски?
- Багаторазові медичні маски можна прати теплою проточною водою з використанням звичайного господарчого мила (72 %). Після прання маску висушують та обов'язково прасують з обох сторін при максимальному режимі прасування. Іншим засобом знезараження марлевої медичної маски є кип'ятіння протягом 15 хвилин.
Наші новини є у Facebook
Авторка: Ольга КАМСЬКА, ІА АСС
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами