Олег Йосипів, начальник управління патрульної поліції в Чернівецькій області:
«Сьогодні, 17 березня, набрав чинності Закон України № 1231-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху». Це зміни, над якими не один рік працювали у Департаменті патрульної поліції, Національній поліції України та Міністерстві внутрішніх справ. Ми очікуємо, що закон буде мати дійсний вплив на безпеку дорожнього руху і підвищить дисципліну водіїв та пішоходів.
Якщо ми зупинили водія, і він вперше попався за керування у стані сп’яніння (ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення), суд може накласти стягнення у розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування на 1 рік, якщо вдруге впродовж року відбудеться аналогічне правопорушення – розмір штрафу сягатиме 34 000 грн. з позбавленням права керування на 3 роки з оплатним вилученням автомобіля або, що важливо, адмінарешт на 10 діб з оплатним вилученням авто. Якщо водій сяде за кермо напідпитку втретє впродовж року, розмір штрафу складатиме 51 000 грн. з позбавленням права керування на 10 років та з конфіскацією авто або адмінарешт на 15 діб з позбавленням права керування на 10 років та з конфіскацією авто. Відповідальність дуже-дуже висока.
Віднині ми маємо право притягати до відповідальності за керування авто у стані сп’яніння осіб від 16 років, раніше такої можливості не було.
Варто зазначити, що законом встановлено й кримінальну відповідальність за вчинення ДТП у стані сп’яніння з потерпілими.
Новелами законодавства скасовано необхідність залучення свідків під час оформлення поліцейськими матеріалів за ст. 130 Кодексу «Керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння». Тобто якщо раніше, відповідно до інструкцій, поліцейські були зобов’язані залучити 2 свідків і тільки тоді розглядати справи чи фіксувати усі матеріали, то наразі у нас є можливість робити все самостійно, але обов’язково зі здійсненням безперервної фото- та відеофіксації. Хочу наголосити, що УПП забезпечено достатньою кількістю пристроїв для фото- та відеофіксації. З сьогоднішньої ночі поліцейським видано вдвічі більше боді-камер.
Окрім цього, документ уточнює порядок використання фото- і відеотехніки у службовій діяльності поліцейських. З нього прибрали подвійні трактування норм щодо використання пристрою вимірювання швидкості TruCam. Наразі все врегульовано, і закріплено більше позицій використання цього пристрою. В області ми використовуємо 5 приладів TruCam.
Читайте також: Штрафи по-новому: у Чернівцях зловили першого водія «під кайфом»
Раніше, якщо водій вчинив ДТП і з’їхав з місця події, його могли оштрафувати на 340 грн., від сьогодні сума зросла до 850 грн., за залишення місця події штраф – 3 400 грн. Тому прошу звернути увагу – якщо водій скоїв ДТП, нехай має сміливість викликати й дочекатися патрульної поліції, оформити ДТП належним чином. Дуже часто дрібне пошкодження авто, може бути менш вартісним, ніж сьогоднішній штраф. Вже у цьому році ми маємо 82 з’їзди з місця ДТП, 74 водіїв-втікачів встановлено і притягнуто до адмінвідповідальності.
Сьогоднішні нововведення передбачають підвищення штрафів за відсутність документів на ТЗ чи посвідчення водія. Якщо водій просто забув документи вдома, поліція складає адмінматеріал, і розмір штрафу сягатиме 425 грн. У випадку, якщо водій взагалі немає права керувати, тоді сума штрафу складе 3 400 грн. Особа, позбавлена права керування за ст. 130, сіла за кермо – штраф 20 400 грн. І постанову виносить вже не суд, а поліцейський. Повторивши таке впродовж року, водій сплатить 40 800 грн. штрафу, його позбавлять права керувати авто на 5-7 років та вилучать авто.
Додаток «ДіЯ» працює, він є офіційним підтвердженням – це стосується посвідчення особи, водія, свідоцтва про реєстрацію авто, але за умови, що ви є його власником, в іншому випадку у свій мобільній додаток ви не введете свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
Важливо наголосити, що віднині термін, впродовж якого можна притягнути порушника до відповідальності збільшено з 3 місяців до 1 року.
Відповідно до нового законодавства, віднині суди не передаватимуть справи про керування авто у стані сп’яніння на розгляд громадським організаціям чи трудовим колективам. На жаль, був і такий досвід, коли патрульні поліцейські, ризикуючи життям, зупиняли, затримували, документували й направляли до суду справу про керування авто у стані сп’яніння, а суд відповідно до Кодексу передавав справу на розгляд трудовому колективу. Віднині такого не буде.
Читайте наші новини в Instagram
Відбулися зміни й у законі про дорожній рух, у частині – обов’язки водія. Отже, водій зобов’язаний виконувати передбачені законом вимоги поліцейського, зокрема, під час зупинки на вимогу поліцейського тримати руки в полі зору і не виходити з авто без дозволу поліцейського. Це саме стосується й пасажира.
Також водій на вимогу поліцейського повинен не просто пред’явити посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію та поліс, а зробити це так, щоб поліцейський міг документи прочитати та зафіксувати дані, що у них містяться».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами