Тетяна Негадайлова, начальниця Чернівецького обласного гідрометцентру.
«23 березня відзначається Всесвітній день метеоролога – це свято не тільки українських метеорологів, а усієї світової спільноти. На сьогодні в Україні є приблизно 160 метеорологічних станцій, понад 300 – гідрологічних постів. Девіз цьогорічного Всесвітнього метеорологічного дня – «Океан, наш клімат і погода»
На території Буковини знаходяться 3 метеостанції. Базуються вони у Селятині (Путильщина), Чернівцях та Новодністровську. В метеослужбі в області працює 140 чоловік.
Метеорологічна служба – вона дуже різнопланова, тут працюють фахівці різних напрямків. Якщо брати, безпосередньо, погоду, то це, в першу чергу – метеорологи. Вони проводять спостереження за погодою на метеостанціях. Наступні – синоптики. Ці люди складають прогнози погоди. Далі – кліматологи. Вони аналізують погодні умови, зміни клімату. Ще є агрометеорологи – ці фахівці ведуть спостереження за погодними умовами та їхнім впливом на сільське господарство. Ще є така ніша, як гідрологи. До складу Чернівецького обласного центру з гідрометеорології входить 32 гідрологічних пости. На них практично цілодобово ведуться спостереження за рівнем і витратами води, за забрудненням водної поверхні, і, звичайно, це – прогнози паводків і повеней.
Ще один напрямок нашої діяльності – це авіація. Авіаційні метеорологи, надаючи пілотам інформацію про погодні умови, забезпечують зліт та посадку літаків.
Наші новини є у Facebook
Ще одна наша галузь – спостереження за забрудненням повітря.
Підсумовуючи, можна сказати, що метеорологія – це дуже різнопланова структура і розповісти декількома словами про цю професію практично неможливо».
«Станом на сьогодні йде певний розвиток нашої служби, відбувається її перебудова. Поступово ручні спостереження переходять на автоматичні. Щоправда, процес дещо повільний, адже він вимагає значних коштів. Хотілося б, щоб у Чернівцях був сучасний метеолокатор, який би давав інформацію про погодні умови кожних 10 хвилин і цю інформацію можна було б використовувати у багатьох напрямках – авіації, сільському господарстві, в будівельній та комунальній сферах. Наразі ми користуємося тим, що був встановлений у 80-х роках минулого століття. Ще не повністю автоматизовані у нас спостереження на метеостанціях. Але ми вже стоїмо на порозі того, що процес автоматизації розпочався в Україні, і хотілося, аби він йшов швидшими темпами.
За останній час відбулися зміни у прогностичній діяльності. На сьогодні це професія, яка використовує безліч програм. Ми використовуємо прогностичні моделі різних країн – США, Німеччини, Франції, Великобританії, Японії та ін. Нині це галузь, яка має найбільші світові зв’язки. Зі свого боку ми зацікавлені в іноземному досвіді, аналогічно, й світ зацікавлений у нашому. Для того, щоб прогнози були більш точними, вони не повинні містити «білих плям».
«Буковина має свою специфіку. Чернівецька область розтягнута з заходу на схід, і саме так, як розташовані наші 3 станції: від Селятина на заході – через Чернівці у центрі – до Новодністровська на сході, й відображаються 3 кліматичні зони в області: це – гірська, центральні райони, де клімат передгірський та перехідний, і східна – клімат близький до клімату Молдови, тут характерна менша кількість опадів і більш високі температури. А загалом клімат на Буковині – помірний».
Читайте також: Головна синоптикиня області розповіла, коли на Буковині потепліє
«Сьогодні наша служба потребує синоптиків та метеорологів авіації. Це пов’язано з тим, що вищу освіту синоптики здобувають лише у 2 українських вишах – це Одеський державний екологічний університет та Київський національний університет ім. Т. Шевченка. І закінчивши ці університети, студенти не охоче їдуть до Чернівців, бо винаймати тут квартиру дуже проблематично. Тому у нас сьогодні є вакантні посади цих професій. З нашої професії Чернівецький національний університет випускає гідрологів, а з 90-х років припинено випуск фахівців за напрямком кліматологія. Тому гідрологами ми заповнені, у них дуже високий професійний рівень, а от метеорологів відчувається нестача».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами