За даними Національного банку України, станом на 23 вересня 2019 року офіційний курс гривні в Україні встановлений на рівні 24,43 грн за долар та 26,9 грн за євро. Експерти кажуть, востаннє такі зміни на валютному ринку відбувалися у серпні 2016 року.
Про причини зниження вартості валюти, чому не зменшуються ціни та коли очікувати девальвацію гривні, журналісти Інформаційного агентства АСС запитали у завідувача кафедрою фінансів і кредиту ЧНУ, професора Петра Нікіфорова.
За словами Петра Нікіфорова, нинішня ситуація на валютному ринку України пов'язана з декількома факторами.
"В країну зараз йде суттєвий приплив валюти – від експорту, від заробітчан та у вигляді іноземних інвестицій. Такий приплив валютних цінностей не був характерним для національної економіки впродовж останніх 3-4-х років. Звісно, і в минулих роках був експорт, але сьогодні він працює в більших масштабах. Це пов'язано з врожаєм, непоганою ситуацією на світових ринках з нашою продукцією. Також іноземні інвестиції. В Україні змінюється політичний клімат, є очікування іноземних інвесторів у зв'язку зі зміною влади, заявами цієї влади. Приріст наразі незначний, в порівнянні з іншими країнами, але він більший, ніж був раніше", - каже експерт.
Через ці фактори та монетарну політику НБУ і відбувається укріплення гривні. В умовах плаваючого валютного курсу, коли на ринку стикається кількість долару з кількістю гривні, Нацбанк може впливати на курс, через вплив на попит чи на пропозицію. В наших умовах банк обмежує втручання на валютний ринок, тому гривня і укріплюється.
Читайте також: За яким курсом долара розрахований держбюджет-2020
"Це специфіка української економіки, вона має багато "див". Наприклад, коли не працюють класичні характеристики ринкової економіки. В Україні є чинники, які працюють на те, щоб ціни не зменшувались. Ці чинники пов'язані з тарифами, конкурентністю на ринках. Наші ринки не конкурентні. Навіть ті, які достатньо конкурентні, наприклад, сільськогосподарські, не зовсім працюють за правилами суто конкурентного ринку. Також можемо говорити про певні ментальні характеристики економічних суб’єктів", - пояснює Петро Нікіфоров.
Експерт прогнозує, що гривня почне втрачати позиції, проте невеликими темпами.
"Буде тенденція укріплення долара, але повільна. За моїм суб'єктивним прогнозом, наприкінці грудня 2019 року матимемо курс приблизно 26,5 - 27,5 гривень за долар.
До кінця року може бути черговий транш МВФ, якщо наш уряд домовиться з європейськими партнерами. Варто враховувати і зростання експорту аграрної продукції. Якщо і на світових ринках суттєвих змін не відбудеться, то можна говорити про те, що чинників, які би суттєво вплинули на девальвацію гривні, не буде", - прогнозує завідувач кафедрою фінансів і кредиту ЧНУ.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами