Ще в часи Російської імперії російська влада не визнавала українців. Ми всі знаємо, як заборонялась і українська мова, зокрема Емським указом та іншими. Вигадки та перекручування історичних фактів - це вже, на жаль, сумна традиція, притаманна для Росії, розповів Медіа агентству АСС Олександр Добржанський, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ ім. Юрія Федьковича.
Отримуйте новини в Telegram
У сучасних умовах, в умовах війни, росіяни значно активізувались у створюванні фейків щодо історії України. Вони вважають, що України як держави немає.
«Володимир Путін під час останньої пресконференції знову наголосив, що ми - «єдиний народ»: тобто росіяни є, а українців взагалі немає. Це робиться для того, щоб частина населення України втратила свою ідентичність і повірила в те, що вони росіяни. Ну і, якщо вони будуть вважати себе росіянами, будуть підтримувати, на думку Путіна, Росію», - пояснює історик.
Це загальна теза, яка розвивається на конкретних прикладах історичного процесу.
Почнемо, наприклад, з Київської Русі. Ми знаємо, що була держава з центром в Києві, охоплювала величезну територію, в тому числі території, які були заселені різними племенами: угри, фіни, муроми і так далі. І ми кажемо, що ця держава з центром в Києві – це праукраїнська держава. А росіяни зараз все більше і більше почали вводити термін не Київська Русь, хоча раніше використовували цей термін, а «древнорусскоє государство», зауважимо - з двома «сс». Тут вони вже прокладають прямий місток до Росії сучасної, розповідає Олександр Добржанський.
Таким чином росіяни кажуть, що це була держава русских. Далі вони вважають, що був єдиний русский народ. І що потім під впливом різних обставин виділились дві народності: українська і білоруська. Тому що ніби потрапили під вплив інших держав і стали мати свій діалект, але нібито й далі розмовляють російською мовою.
«Найголовніше, що вони наголошують, що ніякої української держави не було, вони не визнають держави Богдана Хмельницького, не визнають державні козацькі утворення на Січі, вони вважають, що все це була Росія. Не визнають і Українську Центральну Раду, УНР, державу гетьмана Скоропадського, Директорії і так далі. Вони кажуть, що це була внутрішня боротьба, щось на подобі громадянської війни. Що це боролись якісь окремі політичні угруповання, - каже історик. - Відповідно Путін заперечуючи все, вважає, що зародилась вже Українська соціалістична республіка і що цю республіку створив Ленін. За словами Путіна, Ленін створив кордони цієї республіки і це нібито перша українська держава.
Хоча це все абсолютна неправда, це абсолютно суперечить усій логіці історії. Це треба їм для того, щоб наголосити, що ми нібито не мали своєї державності колись, тому й тепер не маємо права на існування. А особливо, що стосується східних і південно-східних територій України, тому що, справді, такі міста як Миколаїв, Херсон, Одеса були засновані в часи Катерини ІІ. Але на цих територіях здавна проживали українці, вони не виникли на пустому місці. Під час останньої пресконференції Путін заявив вкотре, що Одесу заснувала Катерина ІІ і це російське місто. Постійно йде мова про те, що Україна не має власного права на державність».
Росіяни випустили новий підручник з історії, де немає місця для України, українців. Підручник повністю сфальшований.
Коли лідер Чечні Рамзан Кадиров помітив, що щось не так вказали про чеченців, то швидко виправили. Сам російський міністр культури їздив до Кадирова особисто просити вибачення. Це свідчить про те, як пишуть підручники для школярів, каже історик. Путін дуже багато уваги приділяє історії, він як і всі диктатори, що притаманно і Гітлеру, і Сталіну, збирає академіків, професорів і каже як їм писати історію.
Олександр Добржанський зазначив, що ці фейки призначені для внутрішнього споживача – російського обивателя, щоб показати, що «СВО» – це нібито справа законна, що нічого протиправного немає - рятують росіян, які проживають на цих територіях від нацистів.
Орієнтовані вони й на зовнішній світ, на українське населення, щоб посіяти розчарування, зневіру у своїх силах, у своїй історії, зародити сумніви в історії країни як такої. Створити атмосферу невизначеності. Це важлива зброя у війні.
Для закордонного споживача. В інших країнах дуже потужно діє продумана російська пропаганда, щоб показати, що не варто допомагати Україні, бо це не держава, а фейк, який не має права на існування.
Все це зав’язується на історії, на надуманих фактах. Вони вважають, що це діє. На це направили своє телебачення, ЗМІ, радіо, мережу. Працюють дуже потужно.
Кожен українець має знати, що ми маємо давні державні традиції. Що ми мали свою державу на теренах України, яка називалась Київська Русь, київська держава, Україна-Русь, давньоукраїнська держава. Це була дуже потужна держава. Наші традиції державотворення налічують понад 1000 років.
Це звичайно і церква. Русь хрестили в Києві, на теренах України. Спочатку християнство було прийняте в нас, а потім вже поширилось на північ, на Новгород. Ми маємо більше прав на власну християнську церкву, яка відповідає потребам України і не підпорядковується російській церкві.
Історично склалось так, що Сталін відновив церкву в Москві. Але вона була створена набагато раніше.
Наші новини є у Facebook
Традиції державотворення в Україні продовжувались після Київської Русі - Козацька держава, Гетьманщина. Традиції державності не переривались. Козацтво - уособлення української місці та сили.
Ми повинні знати, що в 19 столітті, як тільки склались можливості, українці активно пропагували відродження своєї державності. У 20 столітті почалось українське національне відродження і на тих землях, які увійшли до російської імперії, і на тих, які увійшли до складу Австро-Угорщини.
Четвертим Універсалом відродилась Українська державність, ще до Української радянської республіки.
Ця державність була у формі Гетьмана Скоропадського, проіснувала лише кілька років, бо так склались міжнародні обставини, адже наступали з усіх боків вороги.
Ми маємо знати про свої традиції державотворення та відстоювати їх, опиратись на них.
Ми завжди були державою, яку зараз маємо зміцнювати та відстоювати.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами