Нагадаємо, минулого тижня голова Чернівецької ОДА вручив сертифікати на отримання стипендій обласної державної адміністрації у 2018 році та грошових винагород за спортивні досягнення у 2017 році спортсменам Чернівецької області.
Але рішення, кому призначити стипендії, далося не так вже й легко, та й результат задовільнив не всіх.
Причина цьому – поділ стипендій та нагород між представниками олімпійських і неолімпійських видів спорту. Адже серед 18-ти нагороджених найвищою грошовою стипендією у півтори тисячі гривень є лише один представник олімпійського виду спорту. Це Степан Грекул, боксер. Всі інші – панкратіоністи, рукопашники, спортсмени з універсального бою та пауерліфтингу.
Якщо уважно розглянути список отримувачів стипендій далі, то серед тих, кому призначили стипендію у тисячу чи п’ятсот гривень, переважають також представники саме неолімпійських видів спорту.
Звичайно, це обурило спортивну громаду.
Проте начальник управління молоді та спорту Чернівецької ОДА Богдан Вітовський запевнив журналістів Інформаційного агентства АСС, що ніхто не ображає олімпійців, навпаки, у місті та області працюють в рази більше тренерів з олімпійських видів спорту, які виховують в рази більшу кількість спортсменів.
"Статистика: в області культивується 56 видів спорту (в тому числі, 24 олімпійські, 21 неолімпійські, 11 видів спорту для осіб з інвалідністю). Всіма видами спорту займається 17317 чол. (в тому числі олімпійськими – 14654 чол., не олімпійськими 2358 чол. В області працює 573 тренерів (в тому числі на олімпійських видах спорту 469 чол., не олімпійських – 90. Культивується 35 видів спорту в т.ч.: 20 олімпійських (займається 12543 чол.), 7 неолімпійських (займається 1576 чол.), 8 видів спорту для осіб з інвалідністю(займається – 277 чол.). У спортивних школах області працює 404 тренера-викладача (201- штатний) з олімпійських видів спорту, неолімпійські 47 тренерів-викладачів (20 штатних).
Олімпійців обласна влада не ображає і не обділяє. Єдине в чому є питання це стипендії. Знову статистика: якщо взяти фінансування на спортивні заходи, які проходять через управління молоді та спорту у 2017 році, з коштів обласного бюджету було використано на олімпійські види спорту 2160,8 тис. грн. (65,2%), на неолімпійські види спорту 1156,3 тис. грн.(34,8%).
У 2018 році установлено 60 щомісячних іменних стипендій обласної державної адміністрації для кращих спортсменів області, загальна сума на виплату стипендій складає 720.0 тис. грн.
До цього року тільки 15 спортсменів мали змогу отримувати стипендії. Сума коштів складала 270,0 тис. грн. Стипендії розподіляються наступним чином: 6 стипендій призначаються для спортсменів з інвалідністю, інші стипендії призначаються спортсменам, згідно із їхнім рейтингом за кращим результатом виступу на змаганнях спортивного сезону, незалежно від виду спорту, у відповідності до наказів Міністерства молоді та спорту України.
Для кращих спортсменів Чернівецької області зарахованих в члени збірної команди України встановили 20 стипендій у розмірі - 1500,0 тис. грн. кожна; кандидати у збірну команду України встановити 20 стипендій - 1000,0 грн. кожна; резерв збірної команди України встановити 20 стипендій - 500,0 грн. кожна.
Відповідно працювала комісія, склад якої затверджений розпорядженням обласної державної адміністрації. До складу комісії було включена представників (керівників федерацій з видів спорту) однакова кількість від олімпійських і неолімпійських видів спорту. Комісія уважно перевірила всі результати кандидатів на отримання стипендій. Питання не в критеріях, а в кількісному співвідношенні. Але наші спортсмени з неолімпійських видів спорту справді мають дуже багато перемог на державних та міжнародних змаганнях. Наша область за рейтингом, який озвучили у Міністерстві молоді та спорту України, з не олімпійських видів спорту посідає 3 місце у третій групі областей. Більшу половину очок в скарбничку неолімпійських видів спорту внесли спортсмени з панкратіону. Тому такий і результат" - пояснив Богдан Вітовський.
Натомість Іван Гешко голова постійної комісії з питань освіти, науки, культури, спорту та молодіжної політики Чернівецької обласної ради, титулований легкоатлет та депутат облради обурений таким розподілом стипендій.
«Не можна рівняти олімпійські види спорту з неолімпійськими. Адже в чемпіонатах неолімпійських видів спорту можуть брати участь лише 4-5 країн, конкуренція у них набагато менша, ніж у олімпійців. Та й чемпіонати вони проводять раз у квартал. От зараз я можу запросити декількох спортсменів, організувати в Сторожинці Чемпіонат України зі стрибків у сторону і все, будемо мати переможців, запишемо очки в рейтинг. В інших регіонах такого немає. Стипендії спортсмени-неолімпійці отримують в одиничних випадках. А у нас навпаки, якщо так піде, то наступного року жоден представник олімпійського виду спорту грошової підтримки не отримає. На сесії обласної ради я запропонував проголосувати за проект-рішення, де поділ на отримання стипендій буде в розрахунку 70% - олімпійські види спорту, а 30% - неолімпійські. Депутати підтримали, але обласна влада все одно зробила по-своєму. Ми це так не залишимо. Я буду звертатися офіційним листом до голови Чернівецької ОДА, якщо мене не почують, підемо у суди» - запевнив Іван Гешко.
Готові свою правоту доводити, якщо буде потрібно, у судовому порядку, запевняє заступник голови облдержадміністрації Ігор Богатирець. За його словами, конфлікту ні з спортсменами, ні з головами федерацій немає, є просто розбіжності в окремих посадовців.
«Коли на сесії депутати прийняли рішення про цей поділ, його подали з голосу. А в основу системи обрання кандидатів для призначення стипендій, якою ми керувалися, покладений спортивний принцип, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації, яке пройшло зовнішню юридичну та фінансову експертизи. На зустрічі зі спортсменами, один з атлетів сказав: «Значок «Майстер спорту» однаковий для всіх видів спорту, офіційно визначених в Україні. Звання завойовуються важкою працею та спортивними успіхами, і я з цим погоджуюся. Тому всі, кому урочисто вручили сертифікати минулого тижня у будинку з левами, отримуватимуть стипендію» - сказав Ігор Богатирець.
В той же час Ігор Жданов, міністр молоді і спорту України, наголошує на пріоритетності розвитку у регіонах саме олімпійських видів спорту. Навіть рекомендує витрачати 85% всього фінансування, яке виділяють на розвиток фізкультури і спорту, направляти саме на олімпійський спорт.
Тому прогнозуємо, питання з розподілом стипендій ще не закрите…
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами