2019 рік назавжди забрав із собою багатьох видатних постатей, сильних духом і думкою людей, які творили культурне, наукове, мистецьке, господарське життя Чернівців та Буковини. З глибоким сумом цьогоріч буковинці сприйняли звістки про смерть цих людей.
3 січня помер знаний і авторитетний фахівець сфери фізичної культури і спорту, майстер спорту СРСР з греко-римської боротьби Василь Безродний
Василь Безродний, як тренер, виховав низку майстрів спорту. Серед його вихованців – багаторічний директор ДЮСШ №2 Євген Слободян, Віктор Купчинський, начальник регіонального відділення Комітету фізичного виховання та спорту МОНУ Корнелій Жукотинський та інші.
4 січня Чернівці попрощалися з Героєм, який загинув на Сході України 17 листопада 2018 року.
Віталій Онофрейчук народився 22 квітня 1981 року. З 2001 по 2006 роки служив у складі 80-ї окремої аеромобільної бригади, в 2001-2002 брав участь у миротворчій місії в Косово. 30 січня 2017 року вступив на військову службу за контрактом, 27 серпня 2018 року підписав черговий контракт. Служив сержантом, командиром 2-го відділення 2-го взводу 1-ї гірсько-штурмової роти 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади. Загинув 17 листопада в районі селища міського типу Новотошківське Попаснянського району Луганської області внаслідок прямого попадання міни в бліндаж. Тіло військовослужбовця було направлено на експертизу ДНК. У нього залишилися батьки.
10 січня на 73-му році життя помер доктор історичних наук, професор Георгій Кожолянко
Георгій Кожолянко працював спершу старшим лаборантом, потім викладачем, доцентом, і врешті завідувачем кафедри етнології, античної та середньовічної історії ЧНУ, з 2006 р. – професор цієї кафедри. Учений досліджував походження, матеріальну і духовну культуру українців, українську діаспору в США, Канаді, Росії, Молдові.За час науково-педагогічної діяльності підготував і опублікував близько 400 наукових та науково-методичних праць.
16 січня в інший світ відійшов майстер спорту з марафонського бігу 64-річний Василь Гаврилюк.
Внаслідок ДТП чоловік декілька днів з важкими травмами пробув у комі. Вранці 16 січня він помер.
Василь Гаврилюк декілька разів бігав марафон вище нормативу майстра спорту. Входив до складу союзної збірної ЦР «Спартак». Також був директором ТОВ «Чернівцірембуд».
16 січня на 81 році перестало битися серце професора Івана Рубленика, шанованого лікаря-травматолога, науковця, багаторічного завідувача кафедри травматології, ортопедії та нейрохірургії (1986-2005 pp.) Буковинського державного медичного університету, Заслуженого лікаря України.
З 2007 року Іван Рубленик працював науковим консультантом українсько-шведської клініки «Ангельхольм». Він є автором 242 наукових праць, зокрема, 1 монографії, 32 авторських свідоцтв та патентів на винаходи.
10 березня перестало битися серце Василя Поповича. Військовий лікар-хірург, проживав у Кіцмані. Батько офіцера 44 окремої артилерійської бригади Тетяни Попович.
29 березня на Сході України було смертельно поранено солдата Дмитра Костенюка.
На Маріупольському напрямку в районі проведення Операції Об'єднаних сил російсько-терористичні угрупування здійснили обстріл із забороненого озброєння - 120 міліметрових мінометів опорний пункт одного із підрозділів Десантно-штурмових військ. В результаті отриманих осколкових поранень, помер військовослужбовець однієї із військових частин ДШВ солдат Костенюк Дмитро Степанович. За життя десантника, військові лікарі боролися до останнього...
20 квітня помер Дмитро Фундюр - колишній керівник Кіцманського району, ветеран, громадський діяч.
Дмитро Фундюр народився 1 листопада 1926 року. Колишній керівник Кіцманського району (1974-1990 роки). За його керівництва у Кіцмані було збудовано районну лікарню, приміщення банку, будинок побуту, стадіон, проведено водогін, завершено газифікацію райцентру. Будували за його часу й школи у селах Кіцманщини, розпочали газифікацію сіл. Багато сільських підприємств були рентабельними та успішними.
11 травня на 91-му році життя помер політв'язень, борець за незалежність України, шанований чернівчанин Дмитро Костельний.
За любов до України у 1947 році разом із мамою був вивезений із Львівської області до Сибіру.
З 19 до 30 років прожив в Омську. Працював місцевому шинному заводі. Там пан Дмитро одружився, там народилась його старша донька. З часом подався на роботу до Красноярська, із дружиною почали планувати переїзд до України. Знайшли по обміну квартиру в Чернівцях, переїхали сюди в 1963 році та влаштувались працювати на гумовому заводі.
Дмитро Костельний багато років очолював міське товариство політв’язнів та репресованих. Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
6 червня помер голова Чернівецького осередку Братства ветеранів УПА Святослав Мельничук.
Святослав Мельничук народився 13 вересня 1926, у селі Суховерхів, Кіцманського району. Український громадсько-культурний діяч, вояк УПА, засновник та диригент хору «Гомін Буковини», співзасновник товариства Просвіта ім. Т. Шевченка, засновник і голова братства ОУН-УПА на Буковині. У 1944 вступив до Української Повстанської Армії (УПА), з вояками пройшов з Хомщини до Буковини. 3 березня 1945 був поранений і арештований. 28 вересня 1945 військовий трибунал НКВС Чернівецької області засудив на 20 років ув'язнення. Перебував у таборах Воркути. У 1956 повернувся на Буковину. Навчався у Чернівецькому музичному училищі, звідки був відрахований, диплом отримав пізніше у Кишиневі.
17 липня пішов з життя професор кафедри оптики та видавничо-поліграфічної справи Віктор Махній. Йому було 73 роки.
Народився Віктор Махній 18.08.1946 р. у селищі Холми Чернігівської області у сім’ї вчителів. Після закінчення у 1969 році Чернівецького державного університету працював на посадах лаборанта, наукового співробітника, асистента, доцента і професора фізичного факультету цього навчального закладу.
Науковий доробок складає понад 450 наукових праць, двох закордонних колективних монографій і дев’яти підручників та навчальних посібників. Його оригінальні розробки - створення нових напівпровідникових сполук, способів легування та модифікації поверхні, а також методів виготовлення низки джерел і детекторів оптичного випромінювання захищено понад 40 авторськими свідоцтвами і патентами. Підготував 11 кандидатів і 1 доктора фізико-математичних наук за спеціальністю фізика напівпровідників і діелектриків.
13 серпня на 68-у році пішов з життя колишній керівник Управління СБУ в Чернівецькій області, відомий історик, генерал-майор Петро Житар.
До 2004 року Петро Житар обіймав різні посади в системі органів державної безпеки, зокрема був керівником управлінь СБУ у Волинській та Чернівецькій областях. За час служіння українському народові був відзначений державними нагородами – орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня та медаллю «За бездоганну службу» ІІІ ступеня, а також відомчими відзнаками та заохоченнями.
У 2002 році ініціював і був автором художньо-ілюстративної книги-путівника «Буковина. По неповторних місцях», у підготовці якої брали участь, зокрема, співробітники Управління СБУ в Чернівецькій області. Також ініціював проект перевидання книги Дмитра Яворницького «З української старовини», де читачі змогли дізнатись про життя, діяльність та устрій українського козацтва з цікавим історичним ілюстративним матеріалом.
17 вересня перестало битись серце професора, доктора географічних наук Василя Гуцуляка.
Науковець віддав понад 46 років Чернівецькому університету. Результати його наукової діяльності викладені у більш як 200 наукових працях. За його редакцією вийшли у світ десятки статей і наукових збірників, монографій із грифом Міністерства освіти і науки України. Основні доробки присвячені ландшафтознавству, геохімії ландшафту, ландшафтній екології, медичній географії тощо. Він заснував новий напрям наукових досліджень - ландшафтно-геохімічної екології
22 вересня на 65-му році життя не стало відомого буковинського архітектора та художника Віктора Ткача.
Віктор Ткач народився 1954 року в Заставні, де навчався у школі та одночасно відвідував художню школу в Чернівцях. Він розробляв проект пам'ятника Тарасу Шевченку в Заставні, Ользі Кобилянській у Румунії тощо. Він є також автором пам’ятника Митрополиту Буковинському і Далмації Євгену Гакману в селі Васловівці Заставнівського району.
17 жовтня у Чернівцях помер історик, батько експрем'єр-міністра України Петро Яценюк.
Петро Іванович Яценюк – український історик, кандидат історичних наук, доцент. Заслужений працівник освіти України. Батько Арсенія Яценюка.
16 грудня на 81 році перестало битися серце Валентина Мислицького, професора, доктора біологічних наук, завідувача кафедри патологічної фізіології (1989-2008 рр.), декана медичних факультетів (1997-2000 рр.) Буковинського державного медичного університету, академіка Української академії наук, лауреата премії імені Ю. Федьковича, відмінника народної освіти України.
Напрями наукових досліджень професора Мислицького В.Ф. стосуються вивчення стресіндукованих патофізіологічних механізмів змін нейроімуноендокринної регуляції функцій периферичних залоз-мішеней; обґрунтування способів корекції патологічних проявів стресу залежно від хроноритмів, підготував 9 кандидатів наук. Він є автором 1 підручника, 15 навчальних посібників, 1 монографії, 258 статей, 3 методичних рекомендацій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами