Довіра українців до суду зростає, потрібен ще контроль громадськості, - експерти
Які зміни слід очікувати українцям після прийняття судової реформи, обговорили експерти у Чернівцях.
В рамках проекту «Реформи зблизька» громадські активісти, експерти та юристи за ініціативи ГО «Лабораторія демократичних трансформацій» спільно із Чернівецьким громадським ТБ «InfoKey вели дискусію про те, чи отримають українці справедливий суд, після прийняття судової реформи.
Нагадаємо: Питання відкритих даних обговорювали у Чернівцях (Фото)
Як зазначає запрошений експерт РПР, член Громадської Ради Доброчесності Михайло Жирнаков «У 2015 році, за даними соціологічних досліджень (Фонд демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва) рівень довіри до українських судів становив 0,7%. У 2017 році, згідно до найактуальніших соціологічних опитувань (GfK+USAID) довіра до суду зросла і становить 12%. Тенденція позитивна, але надто повільна.»
Читати ще: Народному депутату, прокурору, вчителю або лікарю пенсію розраховуватимуть за однаковим принципом
«У Чернівцях зміни слід очікувати досить скоро – на черзі первинне кваліфікаційне оцінювання (переатестація) суддів місцевих і апеляційних судів, а також оновлення апеляційних судів. Точнішу інформацію з конкретними датами можна знайти на сайтах ВККС і ГРД vkksu.gov.ua».
Як відомо, 2 тижні тому Вища рада правосуддя передала Президентові для призначення суддями нового Верховного Суду список зі 111 кандидатів. Серед них, за висновками Громадської Ради Доброчесності опинилося 25 канидиатів, які брали участь у політичних переслідуваннях, забороняли мирні зібрання під час Революції гідності, виносили політично вмотивовані рішення, грубо порушували права людини та/або рішення Європейського суду з прав людини, протидіяли очищенню судової влади або ж не можуть пояснити походження власних статків.
«Основною метою Громадської Ради Доброчесності є забезпечення доброчесного суддівського корпусу через очищення судової системи від недоброчесних суддів. ГРД - офіційний орган, передбачений законом, але його рішення, на жаль, мають лише дорадчий характер. Відповідальність за те, чи стане український суд справедливим, лежить на Президентові та на органах суддівського врядування - Вищій кваліфікаційній комісії суддів і Вищій раді правосуддя», - розповідає Михайло Жирнаков.
«Попри те, що глобальні зміни залежать від влади, громадянське суспільство також може зробити свій внесок у покращення роботи судової системи. Коаліція громадських організацій РПР виборола запровадження законом «Про забезпечення права на справедливий суд» до Закону «Про судоустрій і статус суддів» положення, відповідно до якого можна здійснювати відеозапис у суді без дозволу головуючого судді - ст. 15 Закону. Таким чином, ми можемо контролювати суддю та бачити, як він виконує свої обов’язки. Якщо хтось бажаєте долучитись до процесу підвищення прозорості роботи суду, знімкуйте судовий процес і публікуйте на сайті grd.gov.ua, в розділ «повідомити про суддю» як, вже сьогодні, це роблять сотні активістів.» – додає співорганізатор заходу Андрій Кучуран.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами