В Україні та на Буковині зокрема проблема з утилізацією сміття є однією з найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Викидаючи сміття самовільно, люди порушують конституційне право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
У Чернівцях для збору відходів розміщено 2500 контейнерів на 800 майданчиках. У місті зараз проживає 270 тисяч осіб. Договорами про вивезення сміття охоплено 75-80% населення, розповів у коментарі Медіа агентству АСС заступник міського голови Ігор Крохмаль:
«Серед тих, хто не уклав договір, багато проживають у приватному секторі, втім, є мешканці й багатоквартирних будинків. Такі люди намагаються свої побутові відходи викинути у баки, при цьому не заплативши за таку послугу. Але баки розраховані на кількість укладених угод, є норма накопичення. Умовно, на 300 договорів у якомусь мікрорайоні ставлять 8 баків. А насправді осіб, які продукують сміття і наповнюють ці ж баки, є на 400 договорів. Тому і переповнені контейнери. Цю проблему вирішують фахівці міської ради з управління контролю. На виконкомі прийняли рішення, аби надавачі послуг могли притягувати до адмінвідповідальності порушників».
Зараз у Чернівцях є дві фірми, які надають такі послуги з вивезення сміття: «Макс клін сіті» та «Укрвторресурси-Буковина».
Стаття 15 Закону «Про відходи» зобов'язує громадян України дотримуватись законодавчих вимог, оплачувати діяльність підприємств, що займаються ліквідацією відходів, не забруднювати навколишнє середовище відходами.
Договір про вивезення сміття повинні укладати всі громадяни. Відмова від укладання такого договору є підставою для притягнення особи до відповідальності за адміністративне порушення законодавства України.
Порушення вимог щодо поводження з відходами (стаття 82) чи порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою (стаття 152) відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою штраф на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 1360 грн) і на посадових осіб, суб'єктів підприємницької діяльності - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1700 грн).
Медіа агентство АСС є в Instagram
«Посилання особи на відсутність в неї сміття, тобто побутових відходів, є помилковим та суперечить здоровому глузду. І коли є сезонне збільшення сміття у приватному секторі під час господарської діяльності, тоді особа мала б за свій кошт вивозити відходи, а не викидати у міські баки гілля, бур’яни. Достукатись можна лише до свідомості громадян. Закордоном кожен сам пильнує цей процес і не дозволяє собі свавілля. Не вистачить жодного бюджету прибирати те місто, де будуть постійно смітити. Наразі ми щомісяця притягуємо до відповідальності по кілька порушників. Але цей процес дуже тривалий та складний», - додає Ігор Крохмаль.
Спершу збирають інформацію про тих, хто не уклав договір, далі спільно з управлінням контролю, департаментом транспорту та представниками міської ради відвідуємо домогосподарства, складаємо протоколи, а вже щоп’ятниці засідає адмінкомісія та приймається рішення про стягнення.
Ще однією проблемою є борги населення перед надавачами послуг – зараз ця цифра сягає 20 мільйонів гривень. Подавати в суд і через виконавчу службу стягувати борги не завжди є виходом. Фінансово невигідно подавати в суд на тих, хто ігнорує закон і не платить за сміття менш як 3 роки, інакше судовий збір «з’їсть» суму боргу.
Найбільше зловживань з боку людей трапляється у приватному секторі та зі сторони приміських сіл. Їдучи у місто, громадяни беруть пакети чи навіть мішки з сміттям та будівельними відходами і наповнюють контейнери та майданчики, які не розраховані на такий об’єм сміття.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами