В програмі "Суть Речей"депутати міської ради Наталя Якимчук з партії "Блок Петра Порошенка Солідарність" та Тарас Бабух, "Всеукраїнське об’єднання Батьківщина" розповіли, чому депутатам так складно прийняти рішення щодо співпраці з європейським банком реконструкції і розвитку в кредитуванні КП "Чернівцітеплокомуненерго"
Людмила Григорчук: Ви, як комунальник, розкажіть людям в чому тут складність.10 мільйонів цифра велика. Позики, гранти, розкажіть конкретно, що це таке.
Тарас Бабух: Це проект для реалізації якого залучаються кредити під гарантію. Називається реорганізація інфраструктури тепломережі. Обсяг кредиту це 10 мільйонів євро. В тому числі 7 мільйонів євро це є кошти ресурсів європейського банку реконструкції і розвитку, 3 мільйони євро це є грант за рахунок ресурсів чистих технологій і 1 мільйон євро – це дольова участь міста в цьому проекті. Строк кредиту - 13 років. Впродовж яких кредит має бути погашений різними платежами, кожних 6 місяців, це є 20 платежів. І після завершення дії цих зобов’язань і періоду відстрочки, перших 3 роки не оплачується жодної копійки.
Людмила Григорчук:Який відсоток там?
Тарас Бабух: 6,75%. Грант 0,75%
Людмила Григорчук:Здається, все гарно. В чому тоді проблема? Адже місто постійно скаржиться, що ми витрачаємо багато грошей на те, що ми гріємо землю, повітря, люди не задоволені послугами тепловиків. А тут непорозуміння.
Тарас Бабух: На мій погляд, депутати просто не обізнані з галуззю комунальною, зокрема з теплокомуненерго. Після завершення засідання, депутати пішли на екскурсію на об’єкти цього міського комунального підприємства, щоб вони побачили, в якому стані вони знаходяться. Цей проект передбачає собою перш за все модернізацію котельні Руської, яка знаходиться на вулиці Комунальників і обігріває район Гравітон. Ця котельня працює на 25% завантаженості. В радянські часи вона будувалася з розрахунком, що цей район буде розростатися, що там буде великий мікрорайон, який буде обігріватися з цієї котельні. Але нові будівні будуються з індивідуальним опаленням і потреб в цій котельні немає. І там є велика проблема з роботою котла. Руйнується труба димова, це складна проблема. Вона може в будь який момент завалитися. Бо є точка роси, вона сама мокра. Хто проїжджає по вулиці Руській то в сонячну погоду видно, що вона мокра з двох сторін, збирається конденсат. А на місці цього пропонується зробити за ці кошти грантові і кредитні, збудувати котельню на щепі. Щоб окремий склад був, бункер і автоматизація переробки деревини в щепу. Спалювання, вивозу золи, складування і такий великий мав би бути процес, щоб ми відійшли від газу. Можливо, неправильно було доведено депутатам. Не було наочного такого пояснення і показу. Працює робоча група. Будемо приймати рішення.
Людмила Григорчук: Наталя Яківна, ви як відреагували на пропозицію проголосувати за цей проект?
Наталя Якимчук: Кредит, який супроводжується грантом, а грант фонду Східно-Європейського партнерства з питань енергоефективності і екології на суму 4 мільйони євро, це звичайно, позитив і місто готувалося, йшло до цього, щоб кредит вибороти разом з грантом. Питання лише в тому, що справді сума велика. Її одержує підприємство, яке повинно подужати повернення таких сум коштів. Має бути чіткий розрахунок, чи зможе самостійно це комунальне підприємство справитися з таким навантаженням. Договір укладається під гарантію громади. І формується борг, місцевий борг, і якщо не зможе підприємство розрахуватися, то цей тягар буде перекладений на місцевий бюджет. Ми вже маємо зобов’язання по НЕФКО, є ще певні кредитні зобов’язання і якщо ми беремо ще цей кредит, ми маємо бути певними, що ми можемо безболісно для інших видатків покривати ці повернення коштів.
Людмила Григорчук: Ви хочете побачити перед собою цифри, інакше не проголосуєте?
Наталя Якимчук: Там є певні моменти. Мають уточнити, що сама програма пріоритетних інвестицій, вона готувалася довгий час. Певні опції цієї програми вже застарілі. За рік відбуваються певні зміни. Вже певну котельню вже відремонтували, а в проекті вона зазначається, як так, яка потребує ремонту. Яким має бути котел, яка має бути потужність, як має формуватися менеджмент, супроводження радою цього процесу. Наша фракція наголосила, що маємо створити робочу групу з депутатів міської ради, яка має супроводжувати всі процеси, підписання договору, уточнення всіх показників. Ми маємо можливості, перевіривши всі компоненти фінансові, самої програми, можемо коригувати ще 15%. Відповідно має бути проведена ще велика робота. Вважаємо, що кредит потрібно брати, але має допрацювати саму програму. І це не буде одноразово. Це є наміри. Ми погоджуємо наміри, а далі сам договір, гарантійний договір буде супроводжуватися контролем Міністерства фінансів. Це все буде відбуватися десь півроку від моменту погодження, до моменту підписання всіх документів.
Нагадаємо, Сесія міської ради знову завершується на півдорозі. Депутати не проголосували за співпрацю з європейським банком
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами