Криваві сторінки історії. Пам`ятний хрест на місці загибелі воїнів УПА встановили в румуномовному селі на Буковині.
Місцеві краєзнавці знайшли в архівах СБУ шокуючі матеріали розправи підрозділів НКВС із чотирма воїнами УПА, двоє із загиблих були румунами.
Понад 70 років тому батька пані Віржинії – підрайонного провідника місцевого проводу ОУН Семена Карлійчука розстріляли нквдисти. По тому її, дворічну дівчинку разом із матір’ю братом та сестрами вивезли до концтаборів на Північ Росії.
Віржинія Козуб-Карлійчук, донька загиблого воїна УПА: Мама працювала в лісі, валила ліс, поки її не привалило деревом, я була в садку, а сестра в дитячому будинку і ще один брат теж був у дитячому будинку і там помер.
Чотириметровий хрест встановили у лісі села Купка, Глибоцького району. На цьому місці 18 лютого 1945 року більше трьох десятків нквдистів почали обстріл будинку, де були четверо воїнів УПА.
Микола Рубанець, полковник запасу, голова ГО «Спілка офіцерів України»: Був районний провідник та підрайонний провідник ОУН та були двоє мешканців села Купка, румуномовного села – вона була зв’язковою, а він – рядовим членом ОУН. Всі були вбиті, в тому числі і вона, будучи вагітною Хоча із матеріалів видно, що члени ОУН намагались дати їй вийти.
Роман Грищук, священик: Не просто ховати у себе воїнів, а стояти за них на смерть! І коли одного з них куля ворожа убила, вона навіть тіло захисника України на поругання не хотіла віддати. Коли граната залетіла до їхнього будинку, вона – вагітна жінка, ту гранату вихопила і кинула в тих , хто її кинув.
Усі ці подробиці кривавої розправи стали відомі завдяки роботі місцевих краєзнавців із архівами СБУ. Одним із важливих фактів є те, що боївки УПА були в румуномовних районах, кажуть дослідники.
Анатолій Дутка, директор Глибоцького районного центру туризму, краєзнавства: Були віднайдені в архівах СБУК надзвичайно цінні документи, звіти про цю подію, почали досліджувати. За відомостями Карлійчук Семен ще був живий, але його кинули на купу соломи і нквдист, ми знаємо прізвище, він місцевий – підпалив його.
Микола Рубанець, полковник запасу, голова ГО «Спілка офіцерів України»: Радянська ідеологія подавала борців за волю України, як якихось націоналістів , які виключно переслідували вузькі інтереси. А тут ми бачимо, що люди інших національностей – зокрема, румуни, підтримували цей рух і навіть були його учасниками.
Георгій Придій, голова Глибоцької РДА: В 1942-1945 роках на теренах Глибоччини у підпіллі діяла організація українських націоналістів. За спогадами старожилів відомо, що багато борців за волю України чинили спротив радянській комуністичній системі, але більшість патріотів на жаль, загинула у боях із НКВС та у концтаборах.
Пам’ятний хрест на місці розстрілу упівців освятили. Усіх розстріляних воїнів УПА посмертно нагородили від крайової влади героїчними відзнаками.
Віржинія Козуб-Карлійчук, донька загиблого воїна УПА : Все життя бути бандерівкою і врешті -решт почути, що він Герой – це дуже дорого значить.
Майя Гуменна, Максим Козменко, Інформаційне агентство АСС
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами