Загальновідомо, що головне у лікуванні - встановлення правильного діагнозу. Після цього пацієнту виписують необхідні ліки.
Здається, що все найскладніше позаду, лишилось лише виконувати вказівки щодо приймання лікарських засобів.
Проте не всі знають, що дія цих препаратів залежить від самих пацієнтів, а саме від того, як і де їх зберігають. Таку інформацію пацієнту надає фармацевт. За якість лікарського засобу, який відпускається з аптеки він несе відповідальність.
Однак, на якість лікарського засобу впливає і зберігання їх у домашніх умовах. На це фармацевт повинен звернути особливу увагу відвідувача, оскільки в «домашній аптечці» зберігаються не лише ліки для короткострокового вживання.
Співробітниці кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії БДМУ - доцентка Олександра Горошко та асистентка Марта Матущак - розповіли ІА АСС про основні моменти, які можуть значно впливати на якість ліків при зберіганні їх в домашніх умовах.
Читайте також: З наступного року антибіотики в Україні відпускатимуть за е-рецептом
Головною помилкою є місце зберігання ліків. Усі ліки «не люблять» сонця, тому слід зберігати їх в окремому, захищеному від світла місці.
Під впливом прямого сонячного проміння в ампулах і флаконах можуть протікати невидимі неозброєним оком хімічні реакції, що призводять до того, що ліки втрачають ефект, а то й зовсім псуються настільки, що це може призвести до отруєння.
Тому для зберігання слід обрати закриту шафку, ящичок, іншим варіантом може стати контейнер-аптечка спеціально призначений для ліків.
Ліки для щоденного використання слід також зберігати в контейнері.
Виняток можна зробити лише для тих ліків, які упаковані в тару з темного скла або непрозорі флакони та використовуються протягом короткого терміну.
Отримуйте новини в Telegram
Всі таблетки, капсули, порошки, перев'язувальний матеріал, пластирі активно вбирають вологу і через це псуються, їх категорично заборонено зберігати у ванній. Не найкраще місце для них також кухня, крім вологи, ліки тут піддаються ще й впливу нестабільної температури. Спальня або вітальня в цьому сенсі більш безпечні.
Більшість ліків зберігають при кімнатній температурі, та деякі слід зберігати в холодильнику, про що обов’язково вказується в інструкції. Однак не завжди пацієнт звертає увагу на інструкцію, тому цю інформацію, зазвичай потрібно уточнити при отриманні ліків в аптеці.
Особливу увагу слід звертати на лікарські засоби, які швидко втрачають свої властивості при неправильному зберіганні. Для того, щоб непоправно зіпсувалися ліки такого типу, іноді досить однієї години.
Наприклад, якщо ампули інсуліну перебувають за підвищеної температури (понад 25°C) більш як годину, термін придатності їх не перевищить одного місяця; нітрогліцерин, який зберігався за такої температури втратить свої властивості через добу.
До лікарських засобів, що вимагають захисту від підвищеної температури, крім зазначених також належать вітаміни та вітамінні препарати, препарати, що містять глікозиди, медичні жири й олії, мазі на жировій основі.
Читайте наші новини в Instagram
Розмістити ліки краще на дверцятах холодильника або на нижній полиці де температура тримається в межах 2-8° С тепла. Головне - якомога далі від морозильної камери, адже при температурі нижче нуля багато з них назавжди втрачають свої властивості.
Перш ніж покласти засіб в холодильник, бажано упакувати його в поліетиленовий пакет або скласти в контейнер-аптечку, що допоможе звести до мінімуму вплив на препарат вологи.
Рідко коли лікарські засоби, які містять антибіотики, вітаміни, глюкозу, сироп, настої та відвари з лікарських трав, краплі для очей, слід зберігати в холодильнику, не допускаючи їх заморожування.
Особливих умов зберігання вимагають медичні імунобіологічні препарати та вакцини. Зберігання препаратів за умови підвищеної температури призводить до зменшення вмісту життєздатних мікробних клітин у живих бактеріальних та вірусних вакцин, десорбції анатоксинів у сорбованих препаратах, зменшення антивірусної та імуномоделювальної активності інтерферонів, антагоністичної активності пробіотиків тощо.
Заморожування сорбованих препаратів призводить до, порушення фізико-хімічної структури білків, падіння активності діючої речовини.
Недотримання умов зберігання може призвести не лише до зниження лікувально-профілактичних властивостей препаратів, а й до неможливості їх використання в медичній практиці.
Наші новини є у Facebook
Вакцини, повинні зберігатися та транспортуватися з дотриманням відповідних температурних умов «холодового ланцюга», визначених в інструкціях про їх застосування. Це є актуальним у нелегкий час пандемії, оскільки, купівля вакцин не у визначених місцях (інтернет-закупки чи перевезення з інших місць не спеціалістами) може привести до виникнення непередбачених побічних та неспецифічних проявів. Вакцинуватись слід лише у призначених для цього місцях.
Ще необхідно наголосити на дотриманні умов зберігання лікарських засобів після відкривання флакона. Це стосується очних крапель, розчинів, сиропів для внутрішнього застосування тощо. Після відкриття їх слід зберігати у холодильнику упродовж терміну, зазначеного в інструкції з медичного застосування.
Увагу пацієнту слід звертати і на термін придатності ліків. Адже при зберіганні в домашніх умовах багато препаратів не тільки втрачають свою цілющу силу, але і можуть перетворитися на отруту.
Якщо термін і спосіб зберігання не вказаний, то зберігати ліки в домашніх умовах рекомендовано не більше трьох років.
В аптечці не повинні знаходитися медикаменти, які змінилися зовні (потемніли або ж помутніли).
Дивіться нас на YouTube
Не можна і пересипати пігулки в інші місткості або відрізати частини від блістерів з таблетками, у цьому випадку зростає ризик помилково прийняти не ті ліки або в потрібний момент не виявити необхідних вказівок на термін придатності. Протерміновані ліки приймати ні в якому разі не можна.
Усі чули, що ліки потрібно зберігати у недоступному для дітей місці. Легковажити такою настановою не слід, оскільки, за статистикою, 50% дитячих отруєнь – це отруєння ліками. Дитина бачить, звідки дорослі дістають загадкові таблеточки чи смачний сироп, фіксує інформацію і неодмінно при нагоді скористається нею.
В аптеках лікарські засоби розділяють за способом застосування, що полегшує не тільки обслуговування, а й створює відповідний порядок. До такого порядку слід схиляти і відвідувачів, для цього бажано при відповідній консультації наголошувати на доцільність розділити зовнішні засоби та препарати для внутрішнього прийому.
Для запобігання вживанню ліків, які втратили свою властивість або виникненню непередбачених побічних реакцій, при їх використанні, потрібно прислухатись і не нехтувати порадам спеціалістів.
Новини ІА АСС є у Viber
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами