У Чернівцях експерти розповіли, як може змінитися енергетичний ринок в Україні, а також що потрібно знати українцю, щоб оптимізувати платіжку за комунальні послуги.
Тема підвищення енергетичної грамотності споживачів викликана прийняттям законодавчих змін в ході реформування енергетичного сектору 2017 року, в першу чергу – Закону України «Про ринок електричної енергії». Як розповіла на зустрічі в Чернівцях головний експерт групи Реформування енергетичного сектору за напрямком Енергетичні ринки Реанімаційного пакету реформ (РПР) Юлія Усенко, здобування знань з енергетичної грамотності дозволяє споживачам оптимізувати власні витрати на енергоспоживання, усвідомити свої права, обов’язки та можливості в умовах функціонування енергоринку як у перехідний період, так і з моменту повномасштабного запуску ринку.
Сьогодні в Україні панує олігархічний монополізм на енергетичному ринку, розповідає Юлія Усенко. Споживачі фактично позбавлені можливості контролювати чи впливати на формування тарифів.
«Є регулятор цін на електроенергію. Формуються тарифи за принципом "витрати-плюс". В кінцевому результаті платять споживачі», - зазначила експерт.
В Україні й понині застосовується британська модель двадцятирічної давнини. Сама ж Велика Британія відмовилася від неї вже давно.
«Нова модель енергоринку полягає в посиленні конкуренції. Це дозволить зменшити ціни на електроенергію. Прийняті зміни до Закону «Про ринок електричної енергії» зможуть стимулювати конкурентоспроможність на ринку», - розповіла Юлія Усенко.
Українці зможуть, зокрема, купувати електрику без посередника, напряму. Це може бути цікаво промисловим споживачам, відзначає експерт.
Споживач зможе обирати собі постачальника. Сьогодні, щоб приєднатися до електромережі, потрібно іти тільки в Обленерго. Коли ж з'явиться ринок електроенергії, тоді матимемо вибір, наголошує Юлія Усенко.
«Уявіть, що постачальника можна буде обрати, сидячи на кухні з мобільним телефоном у руках», - зазначила експерт.
Однак окрім позитивних зрушень є і ризики нової моделі енергоринку.
Експерти наголошують, що наскільки ефективною буде нова модель, залежить від регулятора, уряду тощо.
«До прикладу, як забезпечуватиметься внутрішня конкуренція. Нинішні виробники залишаться, а чи прийдуть іноземні платники, це питання відкрите. Є ризик, що теперішні постачальники просто розділять ринок», - додала Юлія Усенко.
Стежитиме за енергоринком відповідний контролюючий орган, який буде незалежним від влади.
Запрацює нова модель енергетичного ринку вже з 1 липня 2019 року.
Читати ще: Як «змусити» Сонце працювати на себе та заощаджувати енергію в побуті
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами